به گزارش یونهاپ این مقام دولتی آمریکا به شرط ناشناس بودن روز چهارشنبه به این خبرگزاری گفت که «ما درباره پرتاب موشک از کره شمالی آگاه هستیم و به نظارت بر اوضاع ادامه خواهیم داد».

ستاد مشترک ارتش کره جنوبی بامداد چهارشنبه خبر داد که کره شمالی بار دیگر دو پرتابه ناشناس را از شبه جزیره «هودو» در استان «هامگیونگ جنوبی» واقع در ساحل شرقی خود شلیک کرده است.

این خبر در حالی است که ۶ روز پیش نیز ستاد مشترک ارتش کره جنوبی اعلام کرد کره شمالی دو پرتابه ناشناس را در ساحل شرقی این کشور آزمایش کرده است.

دولت کره جنوبی همچنین بعد از جلسه شورای امنیت ملی که به همین منظور برگزار شد، اعلام کرد پرتابه های کره شمالی نوع جدیدی از موشک های بالستیک کوتاه برد هستند.

کره شمالی که از چند ماه پیش از آغاز مذاکرات خلع سلاح هسته ای با آمریکا آزمایش های هسته ای و موشکی خود را متوقف کرده بود، پس از این توقف چند ماهه برای چندمین بار در ماه های اخیر دست به آزمایش موشکی زده است.

مذاکرات آمریکا و کره شمالی پس از دومین نشست سران دو کشور در هانوی پایتخت ویتنام به دلیل عدم تفاهم درباره مفاهیمی همچون خلع سلاح هسته ای و سطح درخواست های دو طرف به بن بست کشیده شد رهبران دو کشور تا کنون سه بار یکدیگر را ملاقات کرده اند.

آزمایش های جدید موشکی کره شمالی در حالی است که «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا دو روز پیش اظهار امیدواری کرده بود گفت و گوها با آمریکا "خیلی زود" از سر گرفته شود.

کره شمالی دلیل آزمایش های موشکی هفته گذشته را اعتراض به رزمایش های جنگی آمریکا و کره جنوبی اعلام کرده بود.

 

این مطلب برایم مفید است