بدون حمایت نمایندگان احتمال دارد بوریس جانسون نخست وزیر نشود ۲ تن از کارشناسان برجسته قانون اساسی انگلیس می‌گویند احتمال دارد «بوریس جانسون» حتی در صورت انتخاب شدن به عنوان رئیس حزب محافظه‌کار از دست یافتن به سمت نخست وزیری باز بماند.

بر اساس این گزارش با توجه به تهدید برخی اعضای حزب توری (محافظه‌کار) در مجلس عوام انگلیس مبنی بر عدم حمایت از حزب در صورت ریاست بوریس جانسون، این هشدار به او داده شده در صورتی که نتواند موافقت اکثریت مجلس عوانم را جلب کند حتی در صورتی که ریاست وی بر حزب محافظه‌کار مشخص شود، نمی‌تواند سمت نخست وزیری و ورود به «داونینگ استریت» را به دست آورد.

«رابرت هازل» و «مگ روسل» از واحد قانون اساسی دانشگاه «یو‌سی‌ال» لندن هشدار داده‌اند در صورتی که جمعی از اعضای حزب محاظه‌کار در مجلس عوام دست از حمایت جانسون بردارند، مشروعیت او برای کسب سمت نخست وزیری به چالش کشیده می‌‍شود.

این ۲ استاد دانشگاه انگلیسی می‌گویند: لزوما پیروزی در برابر جرمی هانت در پایان ماه جولای به معنای نخست وزیری بوریس جانسون نیست.

تاکنون تعدادی از اعضای حزب محافظه‌کار در پارلمان انگلیس ضمن انتقاد به موضع جانسون مبنی بر خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا اعلام کرده‌اند که از وی حمایت نخواهند کرد.

انتشار گزارش‌هایی مبنی بر مشاجره و دعوای شدید بامداد روز جمعه وزیر خارجه سابق انگلیس و نامزدش سبب آسیب دیدن کارزار انتخاباتی وی برای رقابت به منظور رسیدن به سمت نخست وزیری و بروز تردید‌هایی در مورد صلاحیت و شایستگی برای این سمت شد.

نظرسنجی‌های منتشر شده در روزنامه‌های انگلیسی در روز یکشنبه نشان دهنده از بین رفتن برتری جانسون بر «جرمی هانت» وزیر خارجه فعلی انگلیس هم از دیدگاه رای دهندگان و هم در میان محافظه کاران بود.

جانسون در نظرسنجی‌های روز یکشنبه گذشته با از دست دادن برتری خود بر هانت، تنها ۲۹ درصد آرا را به خود اختصاص داد. هانت نیز با افزایش آرا به میزان ۴ درصد، با کسب ۳۲ درصد آرا به جایگاه اول صعود کرد.

بحران برگزیت در انگلیس در پی رد چند باره توافق برگزیت توسط پارلمان این کشور در نهایت منجر به استعفای ترزا می‌ از سمت نخست وزیری در ۷ ژوئن (۱۷ خرداد) و ریاست حزب محافظه کار انگلیس شد. با استعفای می‌ رقابت میان ۱۰ کاندیدای این سمت در ۱۰ ژوئن (۲۰ خرداد) به صورت رسمی آغاز شد. می‌ تا ۲۲ جولای (۳۱ تیر)، روز پایانی رای گیری برای انتخاب نخست وزیر جدید، همچنان در سمت خود به فعالیت ادامه می‌دهد.

 

این مطلب برایم مفید است