زمانی که ارتش ژاپن اعلام کرد تا آخرین لحظه مبارزه می کند، کمتر فردی فکر می کرد ایالات متحده برای تسریع "آخرین لحظه" از بمباران اتمی کمک خواهد گرفت.

 

بمب های اتمی که به ترتیب در هیروشیما و ناکازاکی افتاد. فجایع بعد از انفجار بمب اتمی را فقط می توان با عنوان ویرانی کامل توصیف کرد. پس از بمباران هیروشیما، هرج و مرج وسیعی اتفاق افتاد. بلافاصله پس از بمب ناکازاکی نیز این شهر به همان ترتیب آشفته بود اما نوع آشفتگی این دو شهر تفاوت هایی داشت.

به گفته انجمن جهانی انرژی هسته ای، این دو بمب در نتیجه انفجار خود، آتش سوزی ها و مسمومیتهایی با تابش بلندمدت  و ماندگار ایجد کردند که  باعث کشتار حدود ۱۰۳۰۰۰ نفر شد. اعتقاد بر این است که بمب هیروشیما در روز اول تنها ۴۵۰۰۰ نفر را کشت. این رقم به معنای یک پنجم از کل جمعیت شهر بود. تعداد مرگ و میر در ناکازاکی کمتر بود، اما در اولین روز  انفجار بمب ۲۲،۰۰۰ نفر از دست رفتند.  

در ساعت ۸:۱۵ صبح در ۶ اوت ۱۹۴۵ شهروندان هیروشیما روزی زیبا را با یک آسمان روشن آغاز کردند. این در حالی بود که هرگز تصورش را هم نمی کردند که تا لحظاتی دیگر هدف حملات اتمی قرار می گیرند. هنگامی که  بمب  ۱۹۰۰ فوت بالاتر از بیمارستان شهر منفجر شد، نوری ۱۰ برابر روشن تر از رعد و برق کل شهر را فراگرفت. نوری خیره کننده و شوک آور.

شاید بتوان بی رحمانه اما منطقی استدلال کرد افرادی که نزدیک تر به شعاع انفجار قرار داشتند، خوش شانس تر بودند چرا که سریعتر جان باختند. بعضی افراد درجا سوختند و سایه بدن آنها روی زمین باقی ماند. این سایه دردناک با نام سایه های هسته ای شناخته می شد.

پس از بمباران اتمی ژاپن چه اتفاقی رخ داد؟

تقریبا بلافاصله پس از بمباران، امواج شوک آور هسته ای در سراسر شهر سرازیر شد. همانطور که مجله زندگی در سال ۱۹۴۶ آن را ذکر کرد: "امواج بعد بدن انسان ها به شدت فشرده کرد و سپس اندام های داخلی آنها از بین رفت و در نهایت منجر به انفجار بدن تعداد زیادی از افراد شد چرا که موج انفجار هسته ای از ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ مایل در ساعت دورتر پخش شد. در داخل شعاع ۶۵۰۰ نفر جان باختند یا به شدت مجروح شدند.

برآوردهای اتمی نشان می دهد پس از انفجار دمای هوا به شکل خطرناکی افزایش پیدا کرد و آتش سوزی گسئرده ای تا قطر ۸۴۰ فوت از زمین امتداد یافت، تصویرهای مشهوری که از این فاجعه ثبت شده نشان می دهد عمیق انفجار و اتش تا جه حد وسیع بوده است. به هیمن خاطر بود که پس از انفجار در هیروشیما، هیچ چیز باقی نماند به جز چند قطعه بتن.

شاید حتی بمب اندازان نیز تصورش را نمی کردند چنین کاری انجام دهند. نقل شده که کاپیتان رابرت لوئیس، پس از پرتاب هسته ای با نگاهی به پشت ابرهای قارچی شکل حاصل از انفجار  اظهار داشت: "خدای من، ما چه کار کردیم؟"

تخریب توسط بمب به طوری غیر قابل تصور بود که بسیاری از مردم فکر کردند که مستقیما وارد جهنم شده اند. درواقع این افراد تصور می کردند آخرالزمان شده و دنیا به آخر خود رسیده است. این موضوع توسط چندین شاهد عینی این فاجعه نقل شده است.

 

این مطلب برایم مفید است
15 نفر این پست را پسندیده اند