روسیا الیوم گزارش داد، محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در اولین نشست خود با اعضای دولت جدید بعد از ادای سوگندشان در رام الله گفت: این مأموریت دشواری است و همگان باید برای خدمت به وطن نهایت تلاش خود را به کار گیرند. ما مأموریت‌های دشواری داریم که نخستین آن مقابله با معامله قرن است که به نظر من چیزی از این معامله باقی نمانده که آشکار نشده باشد.

وی افزود: ما از همان آغاز با این معامله مخالفت کردیم به این دلیل که قدس را استثنا قرار داده و از فلسطین جدا کرده است. تشکیل کشور فلسطین بدون قدس و غزه ممکن نیست. بعد از انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس دیگر مذاکراتی با آمریکایی‌ها نداریم و این مذاکرات هیچ فایده‌ای ندارند. طی روزهای آینده تحولات بیشتری رخ خواهند داد اما ما با این چالش‌ها مقابله خواهیم کرد. ایجاد وحدت ملی میان غزه و کرانه باختری موضوع مهمی است.

عباس بر مواضع ثابت فلسطین تأکید کرد و گفت: شهرک‌سازی اسرائیل اقدامی غیرقانونی است.

وی بر گزینه مقاومت با تمامی ابزارهای قانونی برای تشکیل کشور مستقل فلسطین به پایتختی قدس شرقی در مرزهای ۱۹۶۷ تأکید کرد.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین همچنین اعلام کرد که به زودی مذاکراتی با رژیم صهیونیستی درباره بحران کسر درآمدهای مالیاتی فلسطین توسط این رژیم برگزار خواهد شد.

عباس گفت: اسرائیلی‌ها به ما گفتند که بعد از انتخابات ممکن است در این باره صحبت کنیم. ما منتظریم چراکه انتخابات اسرائیل به پایان رسیده و ما آماده صحبت درباره این موضوع هستیم.

وی تأکید کرد: مساله فلسطین در شرایط سختی به سر می‌برد اما مردم و رهبران فلسطین به مسؤولیت خود در این مرحله سخت عمل می‌کنند.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین اظهار کرد: فلسطینی‌ها از جمله میلیون‌ها عرب و مسلمان و آزاده در هر مکانی امروز در برابر "معامله ننگ" آمریکا می‌ایستند و متعهد به براندازی طرحی می‌شوند که دولت آمریکا در نزدیک‌ترین زمان ممکن برای حل نزاع عربی - اسرائیلی مطرح می‌کند.

عباس گفت: "قدس پایتخت فرهنگی اسلامی در سال ۲۰۱۹ " است و ملت فلسطین از زیر آوار فجایع و توطئه‌ها برمی‌خیزند تا بار دیگر هویت و حقوق خود را زنده کنند. میلیون‌ها مسلمان و عرب و آزاده نیز پشت آنها ایستاده‌اند. ما به آنها می‌گوییم قدس در قلب و ذهن و واقعیت ماست. از آن در برابر توطئه‌ها حمایت می‌کنیم.