گاردین گزارش داد، این اظهارنظر از سوی باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در جریان سخنرانی در رویداد بنیاد اوباما در برلین در زمانی مطرح شده که کاندیداهای ریاست جمهوری در حال رقابت تنگاتنگ با یکدیگر برای رویارویی با رئیس جمهوری کنونی ایالات متحد آمریکا و آماده شدن برای انتخابات ۲۰۲۰ هستند.

وی با تاکید بر سازش و مصالحه گفت: هدف از ایجاد چنین جوخه‌ای، هدف قرار دادن مردمی است که همه دیدگاه‌هایشان را به اشتراک نمی‌گذارند. یکی از مسائلی که من اغلب اوقات نگرانش هستم، اختلافات بین حامیان اصلاحات اجتماعی یا همان ترقی خواهان در حزب دموکراتیک است. شاید در اینجا هم صدق کند که به نوعی ما بگوییم اوضاع باید اینگونه باشد و سپس یک به اصطلاح جوخه آتشی ایجاد کنیم و به متحدانمان به خاطر اینکه اندکی از مواضع خودشان منحرف شده‌اند، شلیک کنیم. و زمانیکه این اتفاق می‌افتد، تلاش‌ها و جنبش جمعی تضعیف می‌شود.

رئیس جمهوری سابق آمریکا ادامه داد: راهی که ما دموکراسی را می‌سازیم، شما را ملزم می‌کند تا مردمی را که با شما موافق نیستند، به حساب بیاورید. به این معنا که شما نمی‌توانید صد در صد چیزی را که می‌خواهید به دست بیاورید.

در میان دموکرات‌ها، نامزدهای دموکرات‌ها به نزدیک ۲۰ تن رسیده است و افرادی چون برنی سندرز از ورمونت و الکساندریا اوکازیو-کورتز از نیویورک چهره‌های اصلی حزب دموکرات هستند که ایده‌های سیاست‌گذاری‌شان شامل خدمات درمانی برای همه و توافق جدید ارائه راه حل برای نابرابری اقتصادی و تغییر اقلیمی است.

اوباما همچنین به بررسی مزیت‌ها و ضعف‌های مصالحه و سازش سیاسی پرداخت و به جوانان اروپایی که در سخنرانی‌اش در برلین حضور داشتند توصیه کرد که زمانی را برای تفکر، تصحیح و تأمل بر آنچه اولویت‌های اصلی‌اشان است، بگذارنند.

وی ادامه داد: خطر زمانی ایجاد می‌شود که ندانید اولویت‌هایتان در چیست؛ اولویت‌ها و اصولتان را به خطر می‌اندازید. نمی‌توانید سیستمی را ایجاد کنید که در آن روی چیزی سازش ندارید و نمی‌توانید در عین حال، روی سیستمی هم کار کنید که روی همه چیز سازش و مصالحه دارید.

رئیس جمهوری سابق آمریکا همچنین گفت که حامیان ترقی و اصلاحات اجتماعی باید حین تفکر روی حفظ ارزش‌های ما و اولویت‌هایمان، آن را در دموکراسی نیز به رسمیت بشناسند که تنها راهی است که ما می‌توانیم بر اساس آن، امور را انجام دهیم و بر ایجاد قوانین توافق کنیم.

وی به پیمان آب و هوایی پاریس به عنوان مثالی از یک توافق ناتمام اشاره کرد که در دوران ریاست جمهوری‌اش به دست آمد. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری کنونی آمریکا از این توافق خارج شده است.