فرهاد دژپسند در سمینار یک پهنه، یک راه که با حضور سفیر چین در تهران و با مشارکت نمایندگان وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی کشورمان برگزار شد، اظهار داشت: پروژه «یک پهنه، یک راه» صرفاً محدود به جاده و زیرساخت حمل و نقل نیست، بلکه مجموعه کاملی در حوزه‌های سخت افزاری و نرم افزاری مانند راه‌ها، نفت و گاز، مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، ارتباطات و فناوری، تأمین نیرو، انرژی، گردشگری، پولی و مالی است.

وی ضمن تاکید بر عمق و استراتژیک بودن روابط دو کشور، بر عزم جدی رئیس جمهور و دولت جمهوری اسلامی ایران برای گسترش روابط تاکید کرد.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه در چین و ایران قابلیت‌های منحصر به فردی برای همکاری وجود دارد، تاکید کرد: این قابلیت‌ها می‌تواند هم در مسیر «یک پهنه، یک راه» و هم در ارتباطات دو جانبه مورد استفاده قرار گیرد.

دژپسند دلیل اقدام برگزاری این نشست از سوی وزارت امور اقتصادی و دارایی را، رسیدن به یک برداشت واحد نسبت به ابتکار «یک پهنه، یک راه» توسط کلیه دستگاه اجرایی و سیستم بانکی کشور عنوان کرد و افزود: البته این نشست همه راه نیست، بلکه شروع یک مسیر طولانی همکاری‌های دو جانبه در همه حوزه‌ها با کشور چین است.

وی با اشاره به سفر اخیر رئیس مجلس جمهوری اسلامی ایران و تعدادی از اعضای هیأت دولت ایران به چین، اظهار داشت: من در این سفر، پیشنهاد تشکیل یک مرکز مطالعات مشترک برنامه‌ریزی اقتصادی ایران و چین را ارائه دادم که خوشبختانه مورد استقبال قرار گرفت.

وزیر اقتصاد تاکید کرد: قصد نداریم سطح ارتباطات دو کشور را محدود به چند پروژه کنیم چون نگاه ما در روابط با کشور چین، در همه زمینه‌ها، نگاهی بلند مدت است.

دژپسند با بیان اینکه همکاری طرف چینی در برگزاری کمیسیون مشترک دو کشور که قرار است هفته آینده در پکن برگزار شود، نشان از عزم و اراده جدی دو کشور ایران و چین دارد، تصریح کرد: قرار است در کمیسیون مشترک برنامه جامعی برای تعمیق پیوند دو کشور ارائه دهیم.

بنا بر این گزارش، در ادامه این کنفرانس، تعدادی از مسئولین ذیربط حاضر در جلسه نیز، طی سخنانی، به طرح موضوعات و زمینه‌های همکاری بین دو کشور پرداختند.

سفیر چین نیز در سخنانی، ضمن قدر دانی از این اقدام با اشاره به برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی بین دو کشور طی هفته آتی، آشنایی بیشتر و تفاهم بر روی موضوعات در دستور کار در شرایط موجود را از دستاوردهای مهم این اقدام بر شمرده و بر ارائه همکاری در این مسیر تاکید کرد.

گفتنی است، ابتکار «یک پهنه، یک راه» در سال ۲۰۱۳ توسط رئیس جمهور چین، برای بهبود بهره برداری همگانی و پوشش همکاری‌های سه قاره آسیا، اروپا و آفریقا مطرح شد و مهمترین هدف آن توسعه همکاریها در زمینه هماهنگی سیاست‌ها، تسهیل تجارت، همکاری‌های مالی و تبادلات مردمی است.