عباس پاپی‌زاده نایب رئیس کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی با اشاره به انتقادات مطرح شده درباره بی‌اثر بودن طرح سوال از وزرا در مجلس، گفت:در قانون اساسی این پیش‌بینی شده  که نمایندگان از بازوهای نظارتی خود به مانند طرح سوال، استیضاح و تحقیق وتفحص  استفاده کنند.

 

وی با بیان اینکه طرح سوال از نمایندگان موضوعی است که مردم از طریق نمایندگان آن را دنبال می‌کنند، ادامه داد:متاسفانه در قانون اساسی سازوکاری در سطح پایین‌تر از استیضاح که وزرا را وادار به پاسخگویی کنیم پیش‌بینی نشده است.

نماینده مردم دزفول در مجلس تصریح کرد: خیلی وقت‌ها سوال از وزیر در صحن پارلمان  مطرح می‌شود و  وزرا می آیند و پاسخ نماینده‌ها را می‌دهند و که در برخی مواقع نیز مجلس توضیحات وزرا را کافی نمی‌داند و از آن قانع نمی‌شود و نمایندگان به آن وزیر در عرف مجلس کارت زرد می‌دهند که در بهبود عملکرد وزیر کمک می‌کند.

نایب‌رئیس کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس اضافه کرد: البته وزیری که ۳ بار از مجلس کارت زرد دریافت می‌کند واقعاً از نظر عملکردی ضعیف است و ایرادی در زیر مجموعه او وجود دارد.

پاپی‌زاده ادامه داد:کارت زرد در مجلس عرفی است و در قانون برای اینکه وزیری پس از دریافت ۳ کارت زرد چه اتفاقی برایش بیفتاد پیش‌بینی‌های لازم انجام نشده است.

 نایب‌رئیس کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس گفت: در چند روز گذشته در کمیسیون با مشورت شورای نگهبان و مرکز پژوهش‌های مجلس در حال بررسی پیشنهاداتی هستیم تا آیین‌نامه داخلی پارلمان برای نحوه بررسی سوال از وزرا را تغییر دهیم و امیدواریم تا یک ماه آینده این موضوع را نهایی کنیم.