حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی آل‌هاشم عصر امروز در دیدار با مسئولین انجمن‌های اسلامی مساجد تبریز به‌ مناسبت شروع برنامه های چهل سالگی انقلاب با عنوان چله در چله انقلاب که از قیام خونین مردم قم در ۱۹ دی، تا ۲۹ بهمن تبریز توسط اداره کل تبلیغات اسلامی برگزار می شود اظهار کرد: امسال با توجه به هجمه عظیم دشمنان نام، دهه فجر و ایام چهل سالگی انقلاب را باید از نظر محتوایی بیش‌تر گرامی بداریم و دستاوردها و برکات انقلاب اسلامی را در عرصه‌های گوناگون تبیین کنیم.

وی ادامه داد: نمی‌گوییم ضعف، اشکال یا کمبودی وجود ندارد. مشکلات اقتصادی در چندمدت اخیر گریبان‌گیر مردم است اما در مقابل این‌ها، باید خدمات انقلاب را به مردم بگوییم و از خداوند بابت عنایت‌هایش تشکر کنیم.

امام جمعه تبریز با یادآوری اینکه ۱۹ دی، سالروز قیام مردم قم در سال ۵۶ روز بزرگی است، گفت: مردم قم در این روز بصیرت دینی و ملی خود را نشان دادند.

وی همچنین بیان کرد: مقام معظم رهبری در دیدار امروزشان با مردم قم اشاره کردند که حرکت مردم قم و در ادامه آن، حرکت طوفانی مردم تبریز فراموش‌نشدنی بود.

حجت‌الاسلام آل‌هاشم تصریح کرد: برخی‌ها می‌گویند چهل‌سالگی به‌معنای پیری است درحالی که مقام معظم رهبری امروز گفتند ۴۰ سالگی، نهایت رسیدن به بلوغ است همانطور که پیامبر اکرم (ص) نیز در ۴۰ سالگی به پیامبری و رسالت خود رسیدند.

وی ضمن تشکر از مدیران و کارکنان اداره کل تبلیغات اسلامی استان گفت: برگزاری برنامه ابتکاری که به مناسبت چهل سالگی انقلاب از ۱۹ دی تا ۲۹ بهمن امسال در ۴۰ شب، ۴۰ برنامه مختلف در استان توسط این اداره کل جالب است و سعی کنید برنامه‌هایی با محتوا تدارک ببینید.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی تاکید کرد: اگر در جامعه ناهنجاری‌هایی وجود دارد، باید به داشته‌هایمان هم اشاره کنیم. در چهل سالگی انقلاب، روحانیت، نیروهای ارزشی و انقلابی وظیفه دارند هوشیارتر باشند و مبارزه بی‌امان با استکبار و صهیونیست جهانی را تداوم بدهند.

وی اعلام کرد: خیال اینکه یک روز آمریکا برای ما دلسوزی می‌کند، یک خیال باطل است زیرا آن‌ها راضی نبودند رژیم شاهنشاهی از بین برود.

امام جمعه تبریز در بخش دیگری از سخنان خود توصیه کرد: باید یک‌سری اقدامات برای پیشگیری و مقابله با توطئه‌های استکبار و دشمنان نظام مقدس جمهوری اسلامی انجام بدهیم. باید این را بدانیم که تا زمانی که ما روی پای خودمان ایستاده‌ایم، آن‌ها دست از سرما برنخواهند داشت. برای پیشگیری از توطئه‌های دشمنان، هرکس باید در محدوده اختیارات خود برای این امر تلاش کند.

وی با تاکید بر اینکه باید بصیرت‌ و امید را بین مردم افزایش دهیم، گفت: این یک تکلیف است که وقتی میان اقشار مختلف مردم صحبت می‌کنیم، در بین آنان نشاط و امید را افزایش بدهیم.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: یکی از ترفندهای دشمنان نظام مقدس جمهوری اسلامی این است که ما را برای آینده بدبین و ناامید کنند. البته این بدان معنا نیست که مسئولان در انجام وظایف خود کم‌کاری کنند.

وی با تاکید بر ضرورت افزایش بصیرت میان اقشار مختلف مردم، گفت: اگر بصیرت نداشته باشیم در روزهای حساس به اشتباه و انحراف دچار می‌شویم همانطور که در سال ۸۸ عده‌ای به‌خاطر بی‌بصیرتی ناخودآگاه به سمت دشمن رفتند که البته در ۹ دی برگشتند.

وی خطاب به انجمن‌های اسلامی مساجد استان بیان کرد: ماهیت، اهداف و مبانی نظام را باید در مساجد به مردم توضیح بدهید و اینکه به کجا رسیده‌ایم و اهداف نهایی‌مان چیست. انقلاب اسلامی ایران امروز به نقاط دیگر جهان صادر شده است. حرکت‌های اسلامی در ممالک اسلامی به برکت انقلاب اسلامی قابل مشاهده است.

حجت‌الاسلام آل‌هاشم، تقویت روحیه انقلابی‌گری را ضروری دانست و گفت: عدالت‌طلبی، مطالبه‌گری، مقابله فکری با حنگ نرم دشمنان از دیگر اهداف والای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است که باید نیروهای ارزشی در چهلمین سالگرد به این‌ها توجه ویژه داشته باشند.

وی همچنین تاکید کرد: نباید فضای مجازی را در اختیار دشمنان قرار بدهیم باید خودمان هم در این فضا فعالیت داشته باشیم و شبهات احتمالی مردم را پاسخ بدهیم.

وی با بیان اینکه وحدت و همدلی می‌تواند اهداف‌مان را پیش ببرد نه اختلاف و دوگانگی، توضیح داد: در زمان جنگ اتحاد در جبهه‌ها رمز موفقیت بود. در سایه وحدت در جنگ پیروز شدیم.

وی یادآور شد: باید تمام سلایق مختلف با تبعیت از فرامین مقام معظم رهبری این انقلاب را پیش ببریم. نیروهای ارزشی برنامه‌ریزی کنند که در چهلمین سال انقلاب در مساجد گروهی برای اجرایی کردن فرامین رهبر معظم جمهوری اسلامی تشکیل بدهند چراکه سخنرانی‌های رهبری برای ما به منزله دستورالعمل و فرمان است.

نماینده ولی فقیه در بخش پایانی سخنان خود بر ضرورت تداوم امر به معروف و نهی از منکر در جامعه تاکید کرد و افزود: تذکر لسانی یک وظیفه همگانی است اما کسی که امر به معروف و نهی از منکر می‌کند باید خودش معروف و منکر را بشناسد.