محمد محقق، معاون دوم رییس اجرایی افغانستان در گفت‌وگو با خبرگزاری اسپوتنیک اعلام کرد: تکفیری‌ها و نیروهای داعش حضور رسمی در ولایت‌های فاریاب، جوزجان و سرپل ندارند اما آنها در مامن‌هایی پنهان می‌شوند. هم چنین کمپ‌هایی در افغانستان وجود دارند که نیروهای خارجی داعش در این کمپها به طور پنهانی مورد آموزش قرار می‌گیرند. آنها حضور خود را اعلام نمی‌کنند.

وی ادامه داد: این تروریستها در کشوری فعالیت می‌کنند که خود متحمل حملاتی از سوی طالبان است. البته فعالیت داعش در برخی ولایت‌ها کمتر است. در ولایت ننگرهار به دلیل عملیات انجام شده، این نیروها حضور کمتری دارند.

این مقام افغانستان اضافه کرد: در حال حاضر طالبان حدود ۳۰ درصد از کنترل سرزمینی افغانستان را در دست دارد.

او افزود: البته هیچ آمار دقیقی از کنترل طالبان بر سرزمین افغانستان وجود ندارد. اما بسیاری از مردم فکر می‌کنند که طالبان حدود ۳۰ درصد از کنترل افغانستان را در دست دارد. در این میان برخی مناطق به هیچ وجه امن نیست. اما به طور کلی حدود ۶۰ درصد از افغانستان در دست دولت است.

هم چنین قرار است رهبران افغانستان و دیپلمات‌های بین‌المللی امروز (سه شنبه) در ژنو برای بررسی استراتژی‌ها و کمک‌ها برای حل بحران افغانستان گردهم آیند.

 در این کنفرانس دو روزه که به میزبانی دولت این کشور و سازمان ملل برگزار می‌شود، قرار است شرکت‌کنندگان درباره ارتقاء وضعیت افغانستان و برقراری صلح با یکدیگر گفت‌وگو و مذاکره کنند.