به گزارش حریت، رجب طیب اردوغان رئیس‌ جمهوری ترکیه امروز دوشنبه با «جوکو ویدودو» همتای اندونزیایی خود به صورت تلفنی گفتگو کرد.

اردوغان در این گفتگوی تلفنی خطاب به ویدودو اعلام کرد که ترکیه برای ارسال هرگونه کمک به زلزله زدگان اندونزی آماده است.

این درحالیست که با وجود گذشت چند روز از وقوع زمین لرزه و سونامی در جزیره سولاوسی اندونزی، کار امداد در این منطقه همچنان ادامه دارد و با توجه به وسعت ویرانی ها دولت اندونزی خواستار کمک های بین المللی شده است.

در همین رابطه آژانس مدیریت بحران ملی اندونزی اعلام کرد: شمار قربانیان زلزله ۷.۴ ریشتری دو روز پیش در شهر «پالو» واقع در جزیره «سولاوسی» که باعث وقوع سونامی نیز شد، به ۱۲۰۳ نفر رسیده است.

به گزارش رسانه های محلی اندونزی دولت این کشور در این خصوص اعلام کرد: مردم می‌توانند از سوپرمارکت‌های منطقه مواد غذایی را خریداری کنند و هزینه آن را دولت می پردازد.

«سوتوپو پورو نوگروهو» سخنگوی آژانس مدیریت بحران ملی اندونزی نیز گفت: مسئولین جزیره «سولاوسی» از ۲۸ سپتامبر تا ۱۱ اکتبر در منطقه وضعیت فوق‌العاده اعلام کرده‌اند.

در زمان وقوع سونامی صدها نفر از شهروندان برای شرکت در فستیوالی در ساحل بسر می‌بردند.

سولاوسی تقریبا در مرکز مجمع‌ الجزایر اندونزی بین دریای فلورس و دریای سلب قرار دارد.

زمین‌ لرزه سولاوسی شدیدتر از چند زمین‌ لرزه بزرگ و مرگبار چند سال اخیر در اندونزی از جمله، زمین‌ لرزه ۲۰۰۶ در یوگیاکارتا و زمین‌ لرزه تابستان گذشته در لومبوک بود.

زمین‌ لرزه سال ۲۰۰۴ در سوماترای اندونزی، با قدرت ۹.۱ ریشتر و بیش از ۲۲۰ هزار کشته، یکی از بزرگترین و مرگبارترین زمین‌لرزه‌های جهان در دهه‌های اخیر به شمار می‌رود.