مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا می‌گوید اگر تحریم‌های پیشین تجدیدشده به تغییراتی درون ایران نینجامد، ایالات متحده گزینه‌های جدیدی را برای تحریم ایران می‌یابد.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ شب گذشته در گفتگو با فاکس‌نیوز مدعی شد: «فکر می‌کنیم که تلاش‌ها [ی ایرانی‌ها] را برای تحمیل اراده‌شان بر کشورهای منطقه مختل کرده‌ایم. فکر می‌کنیم که این تحریم‌های جدید در [نوامبر / آبان‌ماه] تأثیرات اقتصادی و سیاسی عمده‌ای داخل این کشور داشته باشد، و آن چیزی است که خواهان آن هستیم. ما خواهان تغییرات عظیمی در رفتار نظام ایران هستیم. و اگر آن‌ها چنین کاری [تغییری] نکنند، با پیامدهای بیشتری مواجه خواهند شد زیرا ما گزینه‌های بیشتری برای اعمال و راه‌های دیگری برای اعمال حداکثر فشار خواهیم یافت».

به‌نوشته اسپوتنیک، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در اردیبهشت‌ماه امسال، خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای برجام و اعمال دوباره تحریم‌های تعلیق‌شده براساس این توافق را اعلام کرد؛ تحریم‌هایی که ایران و دیگر کشورهایی را که با ایران تجارت می‌کنند هدف قرار خواهند داد، این در حالی است که این اقدام آمریکا از سوی دیگر کشورهای امضاکننده برجام محکوم شده و این کشورها پایبندی خود را برای حفظ این توافق بیان کرده‌اند.