العالم گزارش داد، صائب عریقات دبیر کمیته اجرایی سازمان آزادی بخش فلسطین(ساف) در گفتگو با شبکه اسکای نیوز اظهار داشت که آمریکا درباره طرح صلح خود هیچ رایزنی با تشکیلات خودگردان فلسطین انجام نداده و اظهارات اخیر جیسون گرینبلات فرستاده صلح آمریکا به منطقه خاورمیانه تنها با هدف فریبکاری بیان شده است.

عریقات تاکید کرد: آمریکا با به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل و انتقال سفارتش به این شهر و نیز قطع کمک های خود به آژانس امداد رسانی و کاریابی سازمان ملل برای آوارگان فلسطینی (آنروا)، ۷۰ درصد از طرح خود موسوم به معامله قرن را پیاده کرده است.

وی در عین حال تاکید کرد: «تشکیلات رام الله نه الان و نه سال گذشته در هیچ یک از جزئیات طرح صلح آمریکا مشارکت نداشته است».

با این حال تشکیلات خودگردان مدعی است که تماس های سیاسی خود با دولت آمریکا را از ماه دسامبر سال ۲۰۱۷ (آذر ۹۶) و در پی تصمیم ترامپ برای به رسمیت شناختن قدس به عنوان «پایتخت اسرائیل» و انتقال سفارت آمریکا به این شهر متوقف کرده است.

معامله قرن، طرح جدیدی ازسوی آمریکا برای سازش فلسطینی ها با رژیم صهیونیستی است که بسیاری از حقوق ملت فلسطین را نادیده می گیرد و گفته می شود این طرح با همکاری و موافقت برخی کشورهای عربی تهیه شده است.

در این طرح، قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به رسمیت شناخته می شود و شهر دیگری که کیلومترها دورتر از قدس قرار دارد به عنوان پایتخت فلسطین معرفی می شود.