«نیکی هیلی»، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد که کشورش از زمان آغاز ناآرامی‌ها در سوریه از معارضان مسلح سوری حمایت‌های مالی و تسلیحاتی کرده در نشست شورای امنیت کشورهای ایران، سوریه و روسیه را به عدم حمایت از راهکارهای سیاسی برای پایان جنگ سوریه متهم کرد. 

هیلی گفت: «شاهد هیچ نشانه‌ای نبوده‌ایم مبنی بر اینکه روسیه ایران و بشار اسد (رئیس‌جمهور سوریه) علاقه‌ای به راهکار سیاسی داشته باشند. تمام آنچه دیده‌ایم اقدامات بزدلانی بوده که به فتح خون‌بار ادلب علاقه دارند.»

نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد به نشست هفته گذشته سران ایران، ترکیه و روسیه در تهران هم اشاره کرد و ادعا کرد ترکیه در این نشست متوجه شده که تهران و مسکو به دنبال راهکار سیاسی نیستند. 

هیلی گفت: «ترکیه از آنها خواست که با آتش‌بس در ادلب موافقت کنند اما روسیه و ایران درخواست ترکیه را رد کردند و حکومت بشار اسد، به حملات بی‌رحمانه‌اش ادامه داد.»

در حالی که روسیه پیش از این از تحرکاتی خبر داده که به موجب آن دولت آمریکا قصد دارد با مشارکت متحدانش، یک حمله شیمیایی ساختگی را در ادلب انجام داده و دمشق را به انجام آن متهم کند، هیلی مدعی شد که واشنگتن با هر گونه تشدید تنش در سوریه مخالف است. 

دولت آمریکا در ماه‌ها و سال‌های گذشته همزمان با تدارک ارتش سوریه برای آزادسازی یک منطقه مهم اتهام‌پراکنی علیه دولت سوریه، ایران و روسیه را در دستور کار قرار داده است.

نیکی هیلی مدعی شد که روند آستانه برای حل مسائل سوریه شکست خورده است. او گفت: «واقعیت این است: آستانه شکست خورده است. این روند در جلوگیری از خشونت یا پیشبرد فرایند سیاسی شکست خورده است.»

او گفت: «به ایران اجازه نخواهیم داد در لفافه روند آستانه، آینده مردم سوریه را گروگان بگیرد. نقش ایران و حملات بشار اسد به غیرنظامیان توسط آمریکا و سایر اعضای جامعه بین‌الملل نادیده گرفته نخواهند شد.