سردار ابوالفضل شکارچی معاون فرهنگی و تبلیغات دفاعی ستاد کل نیروهای مسلح در نشست ملی «قدرت نرم و ایران فردا» که توسط بسیج اساتید در دانشکده فنی دانشگاه تهران برگزار شد درباره جایگاه قدرت نرم در گسترش قدرت جمهوری اسلامی ایران، اظهار داشت: زمانی که آمریکا به عراق حمله کرد و در مدت کوتاهی توانست این کشور را اشغال کند برخی‌ها عنوان می‌کردند چرا ایران با هشت سال جنگ نتوانست دولت صدام را ساقط کند؟

وی افزود: زمانی که جنگ عراق با ایران در جریان بود، ۳۹ کشور پشتیبان این کشور بودند یعنی از کمک‌های نظامی و اطلاعاتی آمریکا، شوروی سابق، ایتالیا، انگلیس، فرانسه، آلمان گرفته تا کمک‌های مالی کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس در اختیار صدام و ارتش عراق قرار داشت، اما ایران در تحریم کامل قرار داشت.

سردار شکارچی با بیان اینکه، زمان حمله آمریکا به عراق، عراق بواسطه هشت سال جنگ با ایران تضعیف شده بود، ادامه داد: قدرت سخت ما در جنگ تحمیلی به حدی بود که اگر جنگنده‌های ما دو سورتی پرواز انجام می‌دادند، عراق ۱۰۰ سورتی پرواز انجام می‌داد.

امروز در اوج قدرت سخت قرار داریم

وی اضافه کرد: میزان پشتیبانی‌ها از عراق به حدی بود که به عنوان مثال سال ۶۳ در عملیات بدر به محض اینکه تانک‌های عراقی مورد اصابت قرار می‌گرفتند بلافاصله تانکی دیگری از روی تریلی‌های کمر شکن پایین می‌آوردند و در صحنه نبرد مورد استفاده قرار می‌گرفت.

معاون فرهنگی و تبلیغات دفاعی ستاد کل نیروهای مسلح در ادامه بیان داشت: امروز در اوج قدرت سخت قرار داریم و این باعث شده تا خواب از چشم دشمنان گرفته شود، اما اتکای ما به این قدرت سخت نیست، زیرا قدرت سخت ما فقط جنبه بازدارندگی دارد؛ در صورتی که قدرت نرم را در همه شرایط نیاز داریم.

وی با تاکید براینکه هر کجا قدرت نرم را استفاده کردیم، پیروز شدیم، اظهار داشت: البته هر کجا هم غفلت یا کوتاهی کردیم دشمن نفوذ کرده و با رخنه‌ای که ایجاد کرده، توانسته برخی خاکریزها را بگیرد؛ در واقع این نشان می‌دهد که نسبت به این حوزه خیلی حساس نشدیم.

سردار شکارچی با اشاره به اینکه آنچه باعث شده تا در سوریه، عراق، لبنان، بحرین، فلسطین و به طور کلی نفوذ منطقه‌ای داشته باشیم بواسطه وجود قدرت نرم جمهوری اسلامی ایران است، گفت: وقتی اراده کردیم، توانستیم با استفاده از قدرت نرم در تجهیزات دفاعی خودکفا شویم، اما با کمال تاسف یک جاهایی، چون اراده نکردیم، قدرت نرم دشمن بر جامعه تاثیر گذاشته به نحوی که برای پیدا کردن یک قطعه «پراید» محتاج هستیم.

نباید همه چیز را به تحریم‌ها ربط دهیم

وی در ادامه بیان داشت: امروز برخی از مسئولان که یا تحت تاثیر دشمن هستند یا عامل دشمن، موفق شدند مشکلات فعلی را برای جامعه بوجود آورند؛ در صورتی که نباید همه چیز را به تحریم‌ها ربط دهیم، زیرا در دفاع مقدس در اوج تحریم‌ها بودیم، اما توانستیم پیروز شویم.

معاون فرهنگی و تبلیغات دفاعی ستاد کل نیروهای مسلح اضافه کرد: در زمان جنگ تحمیلی وقتی بررسی کردیم که چرا در فاو نارنجک‌ها قبل از پرتاب در دست بچه‌ها منفجر می‌شد، متوجه شدیم که کشور سازنده به تحریک آمریکا خرج تأخیری داخل نارنجک‌ها را نگذاشته به همین جهت به محض کشیدن ضامن نارنجک، بلافاصله نارنجک منفجر می‌شد؛ این‌ها نارنجک‌هایی بود که با چند برابر قیمت آن هم از راه‌های مختلف خریداری شده بود.

وی در مثال دیگری عنوان کرد: زمانی راکت‌های کاتیوشا را که از راه‌های غیر مستقیم خریداری کرده بودیم، وقتی داخل جعبه‌های راکت‌ها را باز کردیم متوجه شدیم که داخل جعبه‌ها جک دست دوم بولدوزر گذاشته‌اند.

سردار شکارچی در خصوص بستن تنگه هرمز نیز عنوان کرد: امروز می‌گوییم هرکجا پرچم ایران برافراشته باشد، امنیت هم وجود دارد؛ بنابراین ضامن امنیت تنگه هرمز ایران است.