محسن هاشمی روز سه شنبه در حاشیه هشتاد و یکمین جلسه علنی این شورا در پاسخ به سئوالی درباره رفتار و ادبیات ناپسند اعضا نسبت به یکدیگر افزود: من که از بالا به اعضای شورا نگاه می کنم همدلی می بینم.

وی افزود: به نظر می آید اعضا عاشق هم هستند و از قول من بنویسید که اعضای شورای پنجم همدلی افراطی دارند.

هاشمی در خصوص نحوه برخورد پورسیدآقایی معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار تهران با شورا و برخی تذکرهای اعضا به وی تصریح کرد: وی مصاحبه خوبی در خصوص رأی گیری اخیر شورا داشته و اعلام کرد نظر شورا را قبول دارد و به نظر می آید حاشیه ای وجود ندارد.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران در ادامه در خصوص غیبت طولانی مدت زهرا نژاد بهرام (عضو شورا) بعد از تعطیلات تابستانی اظهارداشت: وی مرخصی گرفته و اینکه در مرخصی در خارج از کشور یا در داخل است اطلاعی ندارم.

وی با بیان اینکه اگر اطلاعاتی هم داشتم ارایه نمی کردم، گفت: من ملزم به امضای مرخصی بودم و مرخصی وی را امضا کردم.

هاشمی گفت: در جلسه امروز شورا کلیات و دو فوریت طرح جامع اخذ مطالبات شهرداری مورد بررسی قرار گرفت و به تصویب رسید.

وی افزود: برخی اعضا معتقد بودند به دلیل اینکه تبصره های این دو فوریت زیاد است، نباید به صورت دو فوریتی مطرح شود و این دور زدن شوراست اما از سویی به خاطر اتمام زمان مصوبه شورا باید در این باره تصمیم گیری می شد.

هاشمی عنوان کرد: به دلیل اینکه بررسی این موضوع برای نخستین بار به این صورت بود به طور مفصل به آن پرداختیم و اعضا هر تجربه و نظری داشتند بیان کردند.

وی افزود: در نهایت طرح جامع دریافت مطالبات شهرداری تهران به تصویب رسید که براساس آن افرادی که به صورت نقد عوارض حوزه شهرسازی خود را پرداخت می کنند می توانند از تخفیف هایی معادل نرخ بهره مصوب بانکی برخوردار شوند.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: از این پس به جای نماینده شورای استان، نماینده شورای تهران در هیات تطبیق فرمانداری حضور دارد که در جلسه امروز محمود میرلوحی به عنوان نماینده شورا در این هیات انتخاب شد.

وی در پاسخ به پرسشی در خصوص سخنان سید حسن رسولی (خزانه دار و عضو شورای شهر) درباره تصمیم گیری درباره ماندن و رفتن شهردار تهران( به علت اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان) و اینکه آیا ممکن است این صحبت مسائل را به حاشیه ببرد گفت: موضوعی که مطرح شد تأکید بر ثبات مدیریتی در شهرداری بود و اعلام شد همان طور که حکم شهردار تهران را وزیر اعلام می کند، در خصوص اینکه مصوبه مجلس شامل حال افشانی می شود یا خیر، وزیر کشور باید ورود کند.

رسولی امروز گفته بود: بر اساس قانون هر نوع تغییر در وضعیت فعالیت سید محمد علی افشانی براساس موارد قانونی تنها برعهده شورای شهر است.