ابتکار تقدیم پیام حسن روحانی در مورد برجام و مذاکره برای توسعه روابط دو جانبه در زمینه های مختلف را از اهداف اصلی این سفر اعلام کرد و افزود: ماهاتیر محمد نخست وزیر مالزی در این دیدار با نگاهی مثبت سلام های گرم خود برای حسن روحانی و همینطور حمایت و همراهی با ایران را ابلاغ کرد.

فرستاده ویژه رئیس جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به ایرنا گفت که در این دیدار همچنین دعوتنامه رسمی و مکتوب حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی برای سفر و دیدار از ایران تسلیم ماهاتیر محمد شد.

وی تصریح کرد: اوضاع جدید پس از خروج آمریکا از برجام نیازمند سیاست ها و شرایط جدید است که در دیدار با مقام های ارشد مالزیایی در این خصوص و همچنین توسعه روابط دو جانبه در زمینه های مختلف گفت وگو هایی انجام شد.

فرستاده ویژه حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران افزود: در این دیدارها با نخست وزیر، معاون نخست وزیر و وزیر امور زنان و خانواده و وزیر امور خارجه مالزی در ارتباط با اهمیت و تقویت و توسعه همکاری های دوجانبه ، گفت و گوهای خوبی انجام گرفت.

ابتکار افزود: با توجه به وضعیت جدید خروج آمریکا از توافقنامه هسته ای و شرایط ایجاد شده در خصوص نقشی که کشورهایی مثل مالزی دراین زمینه دارند و می توانند ایفا کنند، مذاکره شد.

وی تصریح کرد: شرایط جدید نیازمند سیاست های جدید و تدابیر جدید به ویژه از نظر اقتصادی است.

معاون رئیس جمهوری اسلامی ایران در امور زنان و خانواده تاکید کرد: ایران و مالزی از دیرباز با یکدیگر روابط بسیار خوبی داشته اند و با حضور ماهاتیر محمد و دولت جدید امیدواریم روابط دو کشور بیش از پیش تقویت شود.

ابتکار ابراز امیدواری کرد که زمینه های همکاری تهران - کوالالامپور در ابعاد مختلف سیاسی- اقتصادی و سیاسی تقویت شود.

وی در مورد محورهای دیدار خود با سیف الدین عبدالله وزیر امورخارجه جدید دولت مالزی نیز گفت: در این نشست در مورد سیاست ها درخصوص تقویت روابط دو جانبه به ویژه روابط اقتصادی و در جهت تسهیل مبادلات میان دو کشور تاکید شد.

ابتکار گفت: در این دیدار نیز مذاکرات خوبی انجام شد و به نظر می رسد ، مقام های ارشد دولت مالزی نیز آمادگی همکاری با ایران را دارند.

فرستاده ویژه رئیس جمهوری و معاون رئس جمهوری در امور زنان و خانواده در مورد دیدار خود با &#۳۹;وان عزیزه وان اسماعیل&#۳۹; معاون نخست وزیر و وزیر امور زنان و خانواده هم گفت: در دیدار با این مقام مالزیایی نیز به طور خاص در مورد همکاری و تبادل تجربیات دو جانبه در حوزه های زنان و خانواده ، امضای نهایی تفاهمنامه گفت وگو شد و از وی و برای حضور در ایران دعوت به عمل آمد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، سفر ابتکار، اولین دیدار یک مقام رسمی ایرانی با ماهاتیر محمد نخست وزیر جدید مالزی است 

که دو ماه قبل پس از پیروزی در چهاردهمین انتخابات سراسری این کشور به عرصه سیاسی این کشور بازگشت.

فرستاده ویژه رئیس جمهوری پس از سفری یک روزه به مالزی و دیدار با مقام های ارشد این کشور شامگاه سه شنبه به وقت محلی، مالزی را به مقصد اندونزی ترک کرد.