در این خبر که روز جمعه در صفحه اجتماعی «صلاح الدین ربانی» سرپرست وزیر امور خارجه افغانستان در فیسبوک منتشر شد، آمده است که سفیران کشورهای فرانسه، انگلیس، آلمان و کادار اتحادیه اروپا در کابل از دولت افغانستان خواسته اند پس از خروج ایالات متحده آمریکا از توافقنامه برنامه جامع اقدام مشترک موسوم به برجام، پشتیبان سیاست اروپا باشند.

ربانی هم در این دیدار که به زمان انجام آن اشاره نشده، گفته است که با توجه به وضعیت خاصی که افغانستان دارد، امید دارد خروج آمریکا از برجام، بر داد و ستد میان ایران و افغانستان تأثیر منفی نگذارد. 

خروج آمریکا از برجام و تحریم هایی که در پی وضع کردن آن علیه ایران است در عمل به افغانستان صدمه می زند، چرا که افغانستان برای برون رفت از وضعیت بی ثبات کنونی و تامین امنیت خود نیاز دارد برای بهبود وضعیت اقتصادی خود با ایران به عنوان همسایه ای مطمئن، امن و دارای زیرساخت مناسب و مسیرهای کم هزینه در تجارت همکاری کند و هر نوع تهدیدی برای این همکاری می تواند تلاش افغانستان و سال ها هزینه صرف شده کشورهای غربی حمایت کننده از افغانستان را ضایع کند.

اقدام غیر موجه آمریکا در خروج از برجام در حال حاضر میلیون ها دلار سرمایه گذاری هم پیمان مهم آن کشور در جنوب آسیا یعنی هند را در چابهار با خطر روبرو کرده است هر چند مقامات حوزه تجاری هند پیش از این اعلام کرده اند که نخواهند گذاشت این تصمیم آمریکا به سرمایه گذاری ها و همکاری های میان هند و ایران صدمه وارد کند.

کشورهای اروپایی علاوه بر پذیرفتن هزینه اعزام نیروی نظامی در قالب ناتو برای تامین امنیت و ایجاد ثبات به افغانستان، سالانه یک میلیون دلار نیز به عنوان مهمترین حمایت مالی، کمک هایی را در قالب نهادهای بین المللی در افغانستان صرف می کنند و اکنون تصمیم یک جانبه آمریکا در مورد خروج از برجام همه این سرمایه ها را تهدید می کند.