«هیثر ناوئرت»، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز پنجشنبه از قصد واشنگتن برای تشکیل ائتلافی با هدف بررسی دقیق‌تر آنچه به گفته این کشور «فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده» ایران خوانده می‌شود، خبر داده است. 

سخنگوی وزارجه آمریکا با تکرار ادعاهای اثبات‌نشده علیه ایران گفت: «این دولت، از روز نخست به صورت بسیار روشن نگرانی‌هایش را درباره فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران، از جمله آزمایش‌ موشک‌های بالستیک، ترویج تروریسم در سراسر جهان، حمایت از شورشی‌های حوثی در یمن، شلیک راکت و موشک به داخل سرزمین شریک راهبردی ما در عربستان سعودی اعلام کرده و این علاوه بر تمام کارهایی است که آنها در سوریه برای تقویت حکومت بشار اسد و برخی اقداماتی است که در اسرائیل انجام می‌دهند.»

«ناوئرت» در ادامه گفت: «بنابراین، ایران مجموعه‌ای از رفتارهای بد داشته که کماکان آنها را ادامه می‌دهد. این دولت، بسیار روشن، اینها را بیان کرده است. ما برای شریکان اروپایی‌مان و بقیه کشورهای دنیا اینها را توضیح داده‌ایم.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اضافه کرد: «چند روز قبل‌تر در همین هفته، ما در همینجا در وزارت خارجه، میزان حدود 200 سفیر بودیم. در آن جلسه، بسیاری از دستیاران وزیر خارجه یا دست‌کم چند نفر از آنها فرصت داشتند نگرانی‌های واقعی و جدی ما درباره فالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران را با سفرا در میان بگذارند. این، کاری است که ما از گذشته آن را انجام می‌داده‌ایم. وزیر خارجه، با همتایانانش از سه کشور اروپایی، تماس‌های تلفنی داشته است. این نگرانی‌ها برای کشورهای مورد نظر شگفت‌انگیز نیستند، اما وزیر خارجه گفت‌وگو با آنها درباره آن نگرانی‌ها را ادامه می‌هد.»

این مقام آمریکایی اضافه کرد: «ایالات متحده سخت در تلاش خواهد بود با تشکیل ائتلافی که بی‌شباهت به ائتلاف ضدداعش نیست، کشورهای زیادی از سراسر جهان را با هدف خاص بررسی رژیم ایران از دریچه‌ای واقع‌گرایانه‌تر - نه فقط از دریچه توافق هسته‌ای، بلکه بر اساس تمامی فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده آنها که نه تنها تهدیدی برای منطقه بلکه برای کل دنیا هستند- گرد هم بیاورد.»