مضرات الکل کم و بیش برای بیشتر افراد شناخته شده است اما یکی از مضرات بسیار خطرناکی که این نوشیدنی برای افراد به خصوص برای آقایان دارد این است که می تواند عامل کاهش طول عمر انسان باشد. طبق برآورد های انجام شده هر ۱۰ الی ۱۵ نوشیدنی الکلی در طی هفته بین یک تا دو سال عمر انسان را کوتاه می کند.

نوشیدن الکل مضرات فراوانی برای بدن و سلامتی در بر دارد که یکی از این مضرات این است که این نوشیدنی می تواند باعث کاهش طول عمر شود. افرادی که بیش از ۱۸ نوشیدنی در هفته می نوشند به صورت علمی بین ۴ تا ۵ سال عمر خود را از بین برده اند.

 

نوشیدنی الکلی بیشتر مساوی کاهش طول عمر

افرادی که به طور معمول حدود ۵ الی ۱۰ نوشیدنی در یک هفته می نوشند به راحتی مرگ خود را شش ماه به تعجیل می اندازند

دانشمندان عادات سلامت نوشیدنی های الکلی را در ۱۹ کشور مختلف مورد بررسی قرار دادند، افرادی که به طور معمول حدود ۵ الی ۱۰ نوشیدنی در یک هفته می نوشند به راحتی مرگ خود را شش ماه به تعجیل می اندازند. نویسندگان و محققان این پژوهش دریافتند که نوشیدنی های الکلی سبب افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلب و عروق خواهد شد. به صورتی که سکته مغزی تا ۱۴% مرگ و میر ناشی از فشار خون بالا تا ۲۴% نارسایی قلبی تا ۹% آنورسیم کشنده آئورت نیز تا ۱۵ % افزایش پیدا خواهند کرد. البته در کنار نوشیدنی های الکلی بسیار خطرناک، شراب قرمز می تواند خواص خوبی جهت قلب داشته باشد اما در مورد آن نیز دانشمندان پیشنهاد دارند که مزایای آن بسیار کمتر از مضراتش است.

سلامت قلب و عروق

دیگر مطالعات نشان می دهد که ابتلا به دیابت نوع ۲ نیز ارتباط بسیار نزدیکی با نوشیدن الکل بین ۳ الی ۴ مرتبه در هفته دارد. یکی از پزشکان قلب و عروق در این تحقیقات می گوید که : ” طبق مطالعات هیچ گونه مزیتی در تعادل نوشیدن الکل وجود ندارد و هر گونه مصرف آن منجر به از دست دادن سلامتی و کاهش طول عمر می شود.”

حملات قلبی غیر مرگبار در افرادی که الکل کمتری مصرف می کنند، بیشتر مشاهده می شود اما این نکته نمی تواند مانع بروز حملات قلبی کشنده، بیماری های قلبی و همچنین سکته های مغزی نشود. به طور عادی در کشورهایی مانند اسپانیا و ایتالیا مردم بیش از ۵۰ % از حد معمول نوشیدنی های الکلی مصرف می کنند. این که فردی بگوید الکل را به صورت کم و مناسب مصرف می کند نیز کاملا اشتباه است چرا که مضرات همان میزان کم نیز می تواند دردسرساز باشد. اما اگر تا حالا نوشیدنی های الکلی مصرف نکرده اید بی شک طول عمر بیشتر و سلامتی قلب و عروق خواهید داشت