برنی سندرز سناتور ارشد آمریکایی در سخنرانی خود در کنفرانس «جی استریت» گفت که اسرائیل در واکنش به اعتراضات مردم غزه انعطاف پذیری لازم را نداشته است. وی اضافه کرد که حضور اعضای حماس در میان معترضان توجیه منصفانه‌ای برای تیراندازی به مردم غیرمسلح نیست.

براساس گزارش اسپوتنیک، وی افزود: حضور اعضای گروه حماس در میان معترضان دلیلی برای این سطح از خشونتی که ما از طرف اسرائیل دیدیم نیست. 

این درحالیست که ادعای رژیم صهیونیستی در زمینه حضور اعضای حماس در پوشش مردم عادی در اعتراضات چند هفته گذشته بدون هیچ مدرک و دلیل مشخصی مطرح شده است.

رژیم صهیونیستی در جنگ با حماس نیز به بهانه استقرار راکتهای حماس در بین مناطق غیرنظامی، بارها و بارها مدارس و بیمارستانهای غزه را هدف حملات هوایی و موشکی خود قرار داده است.

سندر گفت: من اقدامات خشونت آمیز حماس و تداوم آن را محکوم می‌کنم اما این خشونت‌ها نمی‌تواند باعث شلیک به غیرنظامیان و نمیتواند باعث گرفتار کردن 2 میلیون نفر در غزه شود.

سندرز از دیگر کشورهای منطقه نیز به خاطر انفعال در حل و فصل بحران غزه انتقاد کرد. 

وی مشخصا به عربستان سعودی و محمد بن سلمان ولیعهد عربستان اشاره کرد و گفت؛ بن سلمان و دیگر رهبران مولتی میلیاردر منطقه حرف زدن خالی درباره فقر و گرسنگی در غزه را متوقف کنند و برای آنها(مردم غزه) کاری بکنند.

سناتور سندرز همچنین از تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برای تعیین قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی نیز انتقاد کرد.

از روز 30 مارس هزاران نفر از مردم غزه با حضور در مرز فلسطین اشغالی تظاهرات موسوم به تظاهرات بازگشت را برگزار کرده و خواستار بازگشت به خانه و سرزمین اجدادی خود هستند. انتظار می‌رود این تظاهراتها تا 19 آوریل به صورت هفتگی ادامه داشته باشد.

رژیم صهیونیستی تظاهرات مردم غزه را به بدترین شکل ممکن پاسخ داده و طی هفته‌های گذشته چندین نفر از مردم غزه را با شلیک مستقیم به شهادت رسانده است.