خبرگزاری فرانسه گزارش داد، سارا هاکبی، سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد: بر این باورم که این تصمیم از سوی دولت چین بهترین گزینه برای این کشور است.

وی ادامه داد: محدودیت زمانی برای ریاست جمهوری مساله‌ای است که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا نیز در ایالات متحده از آن حمایت می‌کند، اما این تصمیمی است که به خود چین ربط دارد.

برای برخی، اظهارات سخنگوی کاخ سفید به مثابه جدیدترین اقدام در وجود شکاف در رویکرد پایدار آمریکا در حمایت از دموکراسی در چین و بازتاب اقدامی ناخواسته در انتقاد از رژیم‌های غیردموکراتیک است.

به طوریکه سوفی ریچاردسون، مدیر دیده بان حقوق بشر درباره چین در این باره گفت: در اصل، سخنگوی کاخ سفید می‌گوید که آمریکا با تصمیم چین در برداشتن محدودیت زمانی دوره ریاست جمهوری مشکلی ندارد. آیا سخنگو واقعا بر این باور است که چین، یک کشور دارای دموکراسی نیست؟

حزب حاکم کمونیست چین پیشنهاد حذف محدودیت زمانی دو دوره‌ای برای پست ریاست جمهوری را از قانون اساسی این کشور مطرح کرده است. این اقدامی است که باعث تحکیم قدرت شی جینپینگ، رئیس جمهوری چین می‌شود.

روز دوشنبه، دونالد ترامپ، همتای چینی خود را ستود و گفت که با وی روابط بسیار خوبی دارد و به رهبر چین احترام می‌گذارد.

وی در جریان نشستی در کاخ سفید با فرمانداران آمریکایی گفت: فکر می‌کنم که شی جینپینگ، فردی منحصر به فرد است. او به ما درباره کره شمالی کمک می‌کند.