هیل گزارش داد، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا این اظهارنظر را در مصاحبه با شبکه فاکس نیوز مطرح کرد. ترامپ اخیرا به پنتاگون دستور داده یک رژه نظامی بزرگ را برنامه ریزی کند.

او به جنین پیرو، مجری فاکس نیوز گفت: ژنرال‌ها عاشق این هستند که این کار (رژه) را انجام دهند و این حرف من است و خود من هم عاشق آن هستم. من فکر می‌کنم که این بسیار مهم است و برای کشوری که سردمدار و الهام بخش است بسیار کار بزرگی است.

 

بعد از آنکه اعلام شد مراحل اولیه برگزاری یک چنین رژه‌ای طی شده تعدادی از قانونگذاران آمریکایی واکنش منفی نشان دادند.

اخیرا نشریه میلیتاری تایمز در یک نظرسنجی دریافت که ۸۹ درصد مخاطبانش که اغلب اعضای ارتش آمریکا و خانواده‌های آنها هستند با برگزاری این رژه مخالفت کرده و آن را اتلاف پول خوانده‌اند.

پنتاگون و مقام‌های دیگر نسبت به تاثیرات لجستیکی این رژه اظهار نگرانی کردند و به عنوان مثال از این بابت که بودجه آن چطور پرداخت شود و اینکه آیا خیابان‌های شهر واشنگتن دیسی خواهند توانست وزن سنگین تانک‌های نظامی را در صورت حضورشان در این رژه تحمل کنند، اظهار نگرانی کرده‌اند.

میک مولوانی، مدیر بودجه کاخ سفید به قانونگذاران گفت: براساس برآورد این رژه تا ۳۰ میلیون دلار بودجه نیاز خواهد داشت.

ترامپ در مصاحبه مذکور که روز شنبه برگزار شد اظهار داشت: ما در حال بررسی هستیم تا بتوانیم این رژه را با هزینه‌ای معقول برگزار کنیم. اگر نتوانستیم آن را برگزار نخواهیم کرد.

ترامپ در طی دوران ریاست جمهوری‌اش چند بار تمایلش برای برگزاری یک رژه نظامی را ابراز کرده است. به عنوان مثال او هنگامی که در کنار امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه شاهد رژه روز باستیل، جشن‌های روز ملی فرانسه در شهر پاریس بود برای برگزاری چنین رژه‌ای در آمریکا اظهار تمایل کرد.

ترامپ در مصاحبه روز شنبه خود با فاکس نیوز ماکرون را یک "انسان خوب" توصیف کرد. گزارش شده که رژه روز باستیل در فرانسه تاثیر زیادی در علاقه ترامپ برای برگزاری رژه نظامی از سوی ارتش آمریکا داشته است.

گفته شده که مقام‌های ارتش آمریکا برنامه ریزی کرده‌اند که این رژه از کاخ سفید تا مقر کنگره در طول خیابان پنسیلوانیا برگزار شود.

مخالفان برگزاری این رژه هم در حزب دموکرات و هم در حزب جمهوری‌خواه گفته‌اند که برگزاری این رژه نظامی در این سطح پیامی اشتباه و مبنی بر "تمامیت خواهی" آمریکا خواهد فرستاد.

این در حالی است که دو دشمن اصلی آمریکا یعنی کره شمالی و روسیه هرساله به برگزاری رژه‌های نظامی عظیم مشغول هستند.

ترامپ در مصاحبه روز شنبه خود گفت: بخش زیادی از این رژه قرار است مربوط به پروازها از روی آن باشد و در این رژه کار بزرگ دانشگاه‌های نظامی مربوط به نیروهای زمینی، هوایی، دریایی و گارد ساحلی آمریکا به نمایش در خواهد آمد.

ترامپ تاکید کرد: این رژه قرار است یک رژه بزرگ به لحاظ نمایندگی از ارتش باشد و برای روح کشور بسیار خوب خواهد بود. ما یک کشور بزرگ داریم و باید برای کشورمان جشن بگیریم.

گزارش شده که ترامپ به پنتاگون دستور داده این رژه در روز موسوم به "روز کهنه سربازان آمریکا" مصادف با ۱۱ نوامبر برگزار شود.