وزیر امور خارجه انگلستان پس از شرکت در نشست مشترکی با حضور محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان، فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزیران امور خارجه فرانسه و آلمان، در توییتر خود نوشت: &#۳۹;توافق هسته‌ای ایران دنیا را امن‌تر می‌سازد. شرکای اروپایی در نشست امروز به‌اتفاق آرا بر لزوم حفظ توافق هسته‌ای مصمم بودند.&#۳۹;

نشست یادشده، ظهر امروز در مقر اتحادیه اروپا در بروکسل برگزار شد و در این نشست تداوم اجرای برجام موردبحث قرار گرفت. طرفین در این نشست درباره اقدام‌های لازم در شرایط کنونی به‌منظور تداوم اجرا و پایبندی همه طرف‌های برجام گفت‌وگو و تبادل‌نظر کردند.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در این نشست بر اهمیت تعهد همه طرف‌ها، به‌ویژه اتحادیه اروپا و کشورهای اروپایی بر اجرای برجام در شرایط کنونی تاکید کرد.

فدریکا موگرینی هماهنگ‌کننده کمیسیون برجام و وزیران خارجه فرانسه، آلمان و انگلستان در این نشست به‌طور مشترک، بر تعهد اروپا و دولت‌های خود بر اجرای برجام به‌عنوان یک دستاورد منحصربه‌فرد دیپلماسی چندجانبه تأکید کردند.

این نشست یک روز پیش از آن صورت می‌گیرد که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا احتمالا فردا تصمیم خود درباره تمدید معافیت‌های تحریمی برای ایران را اعلام خواهد کرد. امتناع رئیس‌جمهوری آمریکا از صدور این معافیت تحریمی به معنی خروج واشنگتن از توافق هسته‌ای خواهد بود.

ترامپ همچنین در سخنرانی ماه اکتبر خود اعلام کرد که نمی‌تواند پایبندی ایران به برجام را تائید کند. او در این سخنرانی از کنگره خواست آنچه به گفته وی «نواقص متعدد جدی» برجام است را اصلاح کند.

همچنین خبرگزاری آسوشیتدپرس روز چهارشنبه به نقل از منابع آگاه خبر داد که ترامپ به‌موجب تعهدات این کشور در برجام، تعلیق تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران را تمدید خواهد کرد.