ولادیمیر تیتوف، معاون اول وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه با اینترفاکس اظهار کرد: من مطمئن هستم تبعات منفی تدارکات نظامی ناتو نگرانی جدی در میان همه طرف‌ها به وجود خواهد آورد؛ زیرا وضعیت امنیتی را در کشورهایی که میزبان قوا و تجهیزات ناتو هستند، وخیم‌تر خواهد کرد.

این مقام درخصوص سیاست‌های امنیت ملی روسیه گفت: دکترین نظامی مسکو روند تقویت قوای ناتو را در میان نخستین تهدیدات نظامی علیه کشور قرار می‌دهد. این اقدامات شامل انتقال نظامیان به کشورهای هم مرز با روسیه و ایجاد استقرار سیستم‌های دفاع موشکی راهبردی می‌شود.

وی افزود: طی سالیان متوالی این اقدامات از سوی ائتلاف ناتو در چارچوب سیاست مهار کشور ما اتخاذ شده است. در اروپا نیز در حال حاضر یک پایگاه خط مقدم در حال تشکیل است تا در صورت نیاز به منظور حمله مورد استفاده قرار بگیرد.

او تاکید کرد که مسکو همچنین نسبت به توسعه فعالیت‌های هوایی و دریایی ناتو در نزدیکی مرزهای روسیه و ایجاد زیرساخت‌های نظامی جدید نگران است و همچنین از بابت افزایش ابعاد و شدت رزمایش‌های ناتو نیز نگرانی دارد.

تیتوف خاطر نشان کرد: بر طبق طرح‌های جدید توسعه دفاع موشکی آمریکا و ناتو در اروپا علاوه بر یک تاسیسات مورد استفاده در رومانی قرار است یک پایگاه دفاع موشکی مشابه نیز در منطقه ردزیکوو در لهستان در سال ۲۰۱۸ عملیاتی شود.

اوایل ماه جاری میلادی واشنگتن یک قرارداد ۲۱۴ میلیون دلاری برای ایجاد فرودگاه، تاسیسات آموزشی و نظامی در شرق و شمال اروپا منعقد کرد.