ژاپن تایمز گزارش داد، منابع رسمی ژاپن از سفر احتمالی «تارو کونو» وزیر امور خارجه این کشور به ایران در ماه آینده میلادی و با هدف «ارائه درخواستی مستقیم برای بهبود روابط میان تهران- ریاض» خبر دادند.

منابع مزبور همچنین اعلام کردند که این دیپلمات بلندپایه ژاپن در سفرهای برنامه ریزی شده خود به اقصی نقاط جهان قرار است در ماه دسامبر از منطقه خاورمیانه، قاره اروپا و کشور آمریکا دیدن کند.

منابع دولتی ژاپن روز دوشنبه اعلام کردند که وزیر امور خارجه این کشور به عنوان نماینده ژاپن در نشستهای بین المللی حضور خواهد یافت و  راههای تأمین نفت مورد نیاز این کشور در منطقه خاورمیانه را تضمین خواهد کرد.

تارو کونو همچنین در نشستی که قرار است با موضوع امنیت در خاورمیانه در روزهای هشتم تا دهم دسامبر در بحرین برگزار شود، شرکت می نماید.

وزیر خارجه ژاپن همچنین قصد دارد برای تمدید قراردادهای میدان نفتی که سال آینده منقضی می شوند، به امارات متحده عربی سفر کند.

وی علاوه بر شرکت در همایش تغییرات اقلیمی در پاریس (۱۲ اُم دسامبر)، روز ۱۴اُم دسامبر به همراه وزیر دفاع ژاپن با همتایان انگلیسی خود در لندن دیدار و گفتگو خواهند کرد.

تارو کونو همچنین ریاست یک نشست اجرایی شورای امنیت پیرامون برنامه توسعه هسته ای و موشکی کره شمالی را در نیویورک برعهده خواهد داشت.

وزیر امور خارجه ژاپن در بازگشت از نیویورک، برای ترویج گفتگو میان اسرائیل و فلسطین باردیگر به خاورمیانه سفر خواهد کرد.

گفتنی است که این دیپلمات بلندپایه ژاپنی از زمان انتصاب خود به سمت وزیر خارجه در ماه آگوست، چندین سفر خارجی انجام داده است.