رویترز گزارش داد، این اطلاعات از سوی مقام‌های سازمان اطلاعات کره‌ جنوبی ارائه شده است در حالی که اغلب کسب اطلاعات درخصوص تحولات کره شمالی دشوار بوده و هیچ‌گونه تایید رسمی از سوی پیونگ یانگ صورت نمی‌گیرد.

تحلیلگران می‌گویند: هنوز زود است که نتیجه مشخصی در مورد این مجازات‌های نامشخص بگیریم.

براساس گزارش سازمان اطلاعات کره جنوبی مجازات هوانگ پیونگ سو احتمالا به دستور چوئه ریونگ هائه، یکی دیگر از مشاوران نزدیک اون صورت گرفته است.

با این حال این اتفاق که در آن دو نفر از چهار مشاور بسیار نزدیک به کیم جونگ اون دخیل هستند شدیدا از سوی ناظران رصد می‌شود تا هرگونه نشانه‌ای از بروز شکاف میان حلقه نزدیک به رهبر کره شمالی پیدا شود.

کریستفر گرین، یک تحلیلگر گروه بحران گفت: اینکه مشاوران رهبر کره شمالی با یکدیگر در رقابت باشند از نظر کیم جونگ اون مناسب است.

هوانگ که یک ژنرال در دهه ۶۰ عمر خود است یکی از معتمدان نزدیک به کیم جونگ اون است و در عرض چند سال به شکلی بی‌سابقه توانست به رده‌های بالای رهبری کره شمالی برسد.

در سال ۲۰۱۴ او تبدیل به یکی از قدرتمندترین افراد خارج از خاندان حاکم کیم در کره شمالی شد. در آن زمان او به عنوان رئیس دفتر کل سیاسی ارتش کره شمالی منصوب شد. مجازاتی که برای او گزارش شده از یک طرف معنای خاصی خواهد داشت چون از سوی چوئه که در گذشته با هوانگ رقابت می‌کرد و درصدد بهره بردن از تنزل درجه او است هماهنگ شده است.

این دو نفر آخرین بار اوایل ماه گذشته میلادی در کنار یکدیگر در انظار عمومی مشاهده شدند. از آن زمان تاکنون هوانگ از انظار عمومی ناپدید شده اما چوئه چند روز پیش یکی از مقام‌های ارشدی بود که با یک فرستاده چین و پیونگ یانگ دیدار کرد.

مایکل مادن، یک کارشناس پروژه موسوم به ۳۸ NORTH گفت، کیم جونگ اون ابایی از حذف یا مجازات هر یک از رهبران ارجحش که ممکن است قدرتمند شده و تسلط او و قدرت را تهدید کنند،‌ ندارد.

او اظهار داشت: هوانگ پیونگ سو نمی‌توانست به فعالیتش در جایگاهی که به دست ‌آورده بود بدون تبعاتی برای خودش ادامه دهد.

هم هوانگ و هم چوئه در جریان بازی‌های آسیایی سال ۲۰۱۴ به کره‌ جنوبی سفر کردند و تبدیل به عالی‌رتبه ترین مقام‌های کره شمالی که به کشور دشمن آنها سفر کرده شدند.

سازمان اطلاعات کره‌ جنوبی به این نتیجه رسیده که چوئه در حال حاضر رئیس نهاد موسوم به هدایت و سازماندهی شده است؛ نهاد محرمانه‌ای که بر انتصابات در درون رهبران کره شمالی نظارت دارد.