به گزارش تسنیم، مارک لوکوک، معاون دبیر کل سازمان ملل در امور کمک‌های بشردوستانه پس از بازدید از ویرانه‌های شهر صنعا گفت اوضاع فاجعه انسانی در یمن بهت آور است و هر روز اوضاع بحرانی‌تر می‌شود. وی افزود: شیوع پرشتاب وبا همچنین قحطی و گرسنگی، هر روزه قربانیان تازه‌ای می‌گیرد.

بازدید معاون دبیرکل سازمان ملل نخستین دیدار یک مقام این سازمان از یمن نیست ولی سازمان ملل با دریافت رشوه از رژیم جنایتکار سعودی در طول دوره دو سال و نیمه اخیر همواره سعی بر سکوت درباره جنایات جنگی عربستان و ائتلاف سعودی در یمن داشته و اطلاع رسانی درخصوص فجایع روزمره در یمن را به صورت قطره چکانی در حداقل موارد انجام داده و حتی همین موارد نیز انعکاس کاملاً محدودی داشته و دارد که نشان دهنده کارنامه سیاه و تاسف بار سازمان ملل در این مقوله است.

بیش از ۳۱ ماه است که ائتلاف رسوای سعودی با توسل به انواع جنایات ممکن علیه مردم مظلوم یمن به نسل کشی و کشتار دستجمعی مردم یمن پرداخته و بارها به وضوح اعلام کرده که قصد توقف این جنایات وحشیانه را ندارد.

این نکته از آن جهت اهمیت دارد که مستشاران نظامی آمریکا، انگلیس و برخی دیگر از کشورهای اروپائی در اتاق جنگ ائتلاف سعودی علیه یمن حضور فعال دارند و به آنها در طراحی، تنظیم و اجرای عملیات جنگی علیه مردم مظلوم یمن، کمک می‌کنند. در واقع با توجه به حضور رسمی مستشاران نظامی غرب در اتاق جنگ ائتلاب سعودی علیه یمن، آمریکا و متحدانش در جنایات جنگی ائتلاف سعودی سهیمند و باید آنها را شرکای جرم سعودی‌ها در یمن دانست.

سازمان ملل هم در این زمینه پرونده سیاهی دارد و جرم آن کمتر از جنایتکاران جنگی نیست. چرا که عموماً در انعکاس حوادث، مشکلات و فجایع یمن در مقیاس جهانی تعلل کرده و حتی از موضع گیری و اعلام محکومیت جنایات جنگی ائتلاف سعودی تعلل می‌کند تا بلکه بحران یمن در پشت اخبار و رویدادهای روزمره در جهان محو گردد و در صورت امکان به فراموشی سپرده شود.

سازمان ملل حتی در دوره دبیرکلی «بان کی مون» با دریافت رشوه از عربستان، گزارش منتشره توسط هیئت تحقیق سازمان ملل درخصوص تلفات انسانی مربوط به زنان و کودکان در یمن به خاطر جنایات ائتلاف سعودی را پس گرفت و آنرا رسماً تکذیب کرد! لکن پس از افشای مسائل پشت پرده، بان کی مون وقیحانه اعتراف کرد که به خاطر نیاز سازمان ملل به پول بیشتر،‌ تصمیم گرفته از انتشار گزارش تلفات جنایات عربستان در یمن جلوگیری کند. اگرچه مقامات سازمان ملل در برخوردهای خود چنین وانمود می‌کنند که گویا تعلل در انعکاس جنایات ائتلاف سعودی فقط مربوط به گذشته بوده، ولی بررسی کارنامه سیاه سازمان ملل در جنگ یمن به خوبی ثابت می‌کند که حتی همین روزها هم سیاست حاکم بر این سازمان سکوت مرگبار و یا انعکاس محدود و کم رنگ فجایع یمن است. با درک این عملکرد رسوا، بهتر می‌توان دریافت که چرا سازمان ملل نسبت به جنگ یمن، عموماً بی‌اعتناست؟ این نکته یادآور رفتار مشابه سازمان ملل در برابر جنایات میانمار علیه مسلمانان مظلوم روهینگیا در ایالت راخین است. اگرچه جنایات، نسل کشی و پاکسازی قومی علیه مسلمانان روهینگیا چندین سال است که توسط ارتش میانمار و بودائی‌های افراطی استمرار داشته و دارد، ولی سازمان ملل علیرغم حضور مستقیم نمایندگان این سازمان در کانون‌های بحران زده،‌ فقط ماه‌های اخیر اطلاع رسانی محدود و دستکاری شده‌ای در مورد این فجایع تکان دهنده انجام داده است.

برخی گزارشات دریافتی نشانگر آن است که این رفتار ضدانسانی سازمان ملل به ویژه پس از روی کار آمدن دونالد ترامپ در آمریکا تشدید شده و به مقامات این سازمان، قویاً توصیه شده است که نسبت به فجایع روزمره علیه مسلمانان تا سر حد ممکن، سکوت کند و اصراری به اعمال فشار در این مقوله نداشته باشد. بعلاوه ترامپ در جریان دیدار با محمد بن سلمان ولیعهد بدنام سعودی در واشنگتن و دیدار با ملک سلمان در ریاض، به آنها توصیه کرده است که از سکوت غرب و بی‌اعتنائی مجامع بین‌المللی در بحران یمن برای یکسره کردن جنگ یمن به هر قیمت ممکن بهره گیری کنند. همین چراغ سبز ترامپ به دربار سعودی باعث تشدید جنایات سعودی‌ها، علیه مردم یمن شده و آنها از یکطرف با تشدید محاصره کامل زمینی – دریائی و هوائی یمن مانع ارسال هرگونه کمک‌های انسانی به قربانیان یمنی شده و از سوی دیگر با تخریب زیرساخت‌ها به ویژه منابع آب آشامیدنی زمینه شیوع وبا را فراهم کرده و در عین حال با بمباران مناطق مسکونی و مراکز تجمع مردم، همواره از آنها قربانی می‌گیرد.

علاوه بر این گزارش‌ها و عملکرد سازمان ملل از جمله «احمد ولدالشیخ» نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن، تعمداً با هماهنگی ائتلاف سعودی و در جهت اهداف، برنامه‌ها و آرزوهای ریاض تنظیم و منتشر شده است. این نکته به قدری واضح و پرتکرار بود که نیروهای مقاومت یمن نامبرده را نماینده عربستان و سخنگوی ائتلاف سعودی می‌دانستند. طبعاً از این دیدگاه، اظهارات معاون دبیرکل سازمان ملل درباره جنگ یمن و اظهار تعجب و حیرت وی ممکن است معنی و مفهوم دیگری را در ذهن تداعی کند و نشان دهد که معاون دبیر کل سازمان ملل از تداوم پایداری و استقامت مردم مظلوم یمن علیرغم اینهمه جنایت و شرارت ائتلاف سعودی تعجب کرده و در حیرت است که چرا یمنی‌ها تسلیم نمی‌شوند و از پا در نیامده‌اند و چرا هنوز هم زنده مانده اند!

جنگ یمن به باتلاقی برای ائتلاف سعودی مبدل شده و باقیمانده حیثیت و آبروی آل سعود را هم برباد داده و آنها قادر به پایان دادن جنگ هم نیستند. ریاض هنوز هم به چیزی کمتر از پیروزی بر مردم یمن راضی نیست. درحالی که اگر می‌توانست همان روزها و ماه‌های اولیه، چنین هدف دست نیافتنی و محالی را محقق می‌ساخت.