دکتر مهدی فتحی در گفت و گو با ایرنا افزود: در این زایمان مادر ۲۷ ساله در زایمان اول خود با روش هیپنوتیزم تحت نظارت دکتر قدسیه علوی متخصص زنان و زایمان و پزشک معالج، کودک خود را به دنیا آورد.

وی با بیان اینکه مادر و نوزاد در سلامت کامل به سر می برند اظهار کرد: در این روش آماده سازی مادر باردار برای القای بی دردی زایمان و تصویرسازی ذهنی، از یک ماه گذشته آغاز شده و مادر حین زایمان در حالی که روی تخت دراز کشیده است خود را در حال قدم زدن در طبیعت همراه با فرزندش حس می کند.

وی گفت: وقتی انقباض های رحمی آغاز می شود، بیمار در هوشیاری کامل به فرایند زایمان کمک می کند.

فتحی افزود: مشهد قطب هیپنوتیزم درمانی در ایران است و تاکنون 2 زایمان در ایران با استفاده از روش هیپنوتیزم در بیمارستان های سینا و بنت الهدی مشهد انجام شده است.

وی اظهار کرد: استفاده از هیپنوتیزم به عنوان یکی از روشهای زایمان بدون درد از 30 سال گذشته در دنیا کاربرد داشته و دارای مزایای بسیار است.

دانشیار بیهوشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه داد: استفاده از روش هیپنوتیزم در زایمان باعث کاهش 80تا 100 درصدی دردهای زایمان طبیعی می شود.

وی گفت: شعار سازمان بهداشت جهانی این است که هیچ مادری در زایشگاه نباید درد داشته باشد.

وی افزود: زایمان بی درد، به کار نبردن دارو در طول زایمان، القای بی دردی بعد از زایمان و کاهش اضطراب بیمار از جمله مزایای استفاده از روش هیپنوتیزم در زایمان طبیعی است که هیچ عارضه ای ندارد.

فتحی اظهار کرد: انجام زایمان با استفاده از روش هیپنوتیزم نیازمند پزشک و مامای آموزش دیده مجرب است و از طرفی بیمار نیز باید این روش را انتخاب کرده و پزشک مربوطه هم این روش را به کار برد.

وی تعداد افراد آموزش دیده هیپنوتیزم درمانی در ایران را هفت هزار نفر شامل پزشک، دندانپزشک، ماما، متخصص زنان و زایمان، پرستار و روانپزشک عنوان کرد و گفت: از این تعداد 200 نفر ماما و حدود 50 نفر پزشک متخصص زنان و زایمان هستند. 

انجمن علمی هیپنوتیزم بالینی ایران سال 1368 با مجوز وزارت کشور تأسیس شد و در سال 1380 وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز فعالیت این انجمن را در حیطه امور پزشکی و روان ‌شناسی تایید و پروانه فعالیت آن را صادر نمود. 

این انجمن تنها نهاد قانونی است که از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مجوز فعالیت در حیطه هیپنوتیزم و هیپنوتیزم درمانی را دریافت کرده است. 

مرکزیت فعالیت انجمن علمی هیپنوتیزم ایران با نمایندگی های فعال در کشور، در شهر مشهد مستقر است. 

هم اکنون هیپنوتیزم کاربرد وسیعی در درمان بیماریهای مختلف مانند اسکیزوفرنی، جنون، عقب ماندگیهای ذهنی، بدبینی، اختلال شخصیتی و وسواس فکری داشته و در موارد مختلف از جمله زایمان، دندانپزشکی و انجام جراحی های محدود به کار می رود.

نخستین زایمان در ایران با استفاده از روش هیپنوتیزم اسفند ماه پارسال در بیمارستان سینای مشهد انجام شد.