• چشم‌انداز «تپیکس» در چند سناریو

  شکور علیشاهی تحلیلگر بازار سرمایه
  در هفته گذشته شاخص کل از محدوده یک میلیون و ۱۷۲ هزار واحد به محدوده یک میلیون و ۱۸۴ هزار واحد رسید تا با رشد حدود ۱/ ۱ درصدی هفته‌ای مثبت را رقم بزند. مهم‌ترین اتفاق در این هفته شکسته شدن خط روند نزولی کوتاه‌مدت بود که نشانه صعودی نیست ولی می‌تواند یکی از نشانه‌های اصلاح در روند کلی افت شاخص باشد. در این هفته شاخص کل به محدوده میانگین متحرک ۱۵۰ روزه واکنش نشان داد و در حال حاضر در سطوح بالاتر از یک میلیون و ۱۷۰ هزار واحد در بالای آن قرار دارد، این موضوع احتمال افت در هفته آینده را کمی کاهش می‌دهد. در صورتی که این میانگین متحرک ۱۵۰ روزه به سمت پایین شکسته شود، احتمالا شاخص تا سطوح کمتر از یک میلیون و ۱۰۰ هزار واحد افت داشته باشد. بسیاری از افراد با ریسک‌های متفاوت، در صورت شکسته شدن این محدوده به سمت پایین، به فکر خروج سرمایه‌های خود از بازار می‌افتند. میانگین متحرک ۵۰ روزه نیز در حال قطع کردن میانگین متحرک ۹۰ روزه به سمت پایین است که خود زنگ خطری برای سرمایه‌گذاران است.
 • مقاومت‌های پیش‌روی شاخص‌کل

  مهدی طیبی کارشناس بازار سرمایه
  در ساده‌ترین تصویر و توضیحی که می‌توان از شاخص کل بورس تهران ارائه داد باید گفت صعود بزرگ ۱۲۵۰ درصدی از رقم ۱۵۶ هزار واحد تا رقم ۱/ ۲ میلیون واحدی در بازه ۱۸ ماهه تجربه شد و حال شاخص نیمی از آن مسیر را در نیمی از آن زمان برگشته است.
 • رشد هفتگی سهام عدالت

  دنیای‌اقتصاد: سهام عدالت برخلاف حرکت معمول هفتگی خود در سال ۱۴۰۰، ۵/ ۲درصد رشد هفتگی را در پایان هفته گذشته به ثبت رساند. ابتدای هفته گذشته مجموع ارزش سهم‌های عدالت در قیمت ۹میلیون و ۹۹هزار تومان قرار داشت که همراه با روزهای منفی بازار در دو روز ابتدایی هفته یادشده تا کانال ۸میلیون تومان هم رسید؛ اما در جریان مبادلات مثبتی که به ویژه در لیدرهای بازار اتفاق افتاد، طی سه روز بعدی ارزش سهام عدالت هم با رشدی افزون‌تر از شاخص وزنی بازار افزایش یافت و درنهایت به رقم ۹میلیون و ۳۳۵هزار تومانی رسید. ازآنجاکه بیشتر سهم‌های‌ حاضر در پرتفوی سهام عدالت جزو شرکت‌های بزرگ بورسی هستند، نوسانات این دارایی همبستگی بسیار بالایی با شاخص وزنی بازار دارد. به همین دلیل ارزش سهام عدالت در هفته‌ای که شاخص‌سازها بدنه‌ای سبز از خود به نمایش گذاشتند، با آنها همراهی کرد و خود را به پله ۹میلیون و ۳۰۰هزار تومانی رساند.
 • فلزات اساسی در صف خرید؛ دارویی‌ها در صف فروش

  رضا شاکری تحلیلگر بازار سرمایه
  تابلو‌خوانی‌ها صف‌های خرید و فروش را به تفکیک صنایع و همچنین پرنوسان‌ترین سهام در بازار مورد بررسی قرار می‌دهند. در این گزارش نماد‌هایی که حجم معاملات آنها رشدی چشمگیر داشته‌اند شناسایی شده‌اند.
 • نزول فرسایشی دارویی‌ها

  شکور علیشاهی / تحلیلگر بازار سرمایه
  شاخص صنعت دارو از ابتدای سال ۱۴۰۰، افت حدود ۷درصدی را تجربه کرد و از محدوده ۱۱۳ هزار و ۹۰۰ واحد به منطقه ۱۰۶ هزار ۵۰۰ واحد رسید. تقریبا‌ در این مدت این شاخص روندی خنثی با شیب ملایم نزولی داشت و دامنه نوسان نامتقارن به علاوه حجم مبنا باعث شد در ریزش‌های اخیر بازار، نمادهای این صنعت چندان ریزشی نداشته باشند.
 • صنعت دارو در انتظار بازگشت

  عرفان فکری / کارشناس بازار سرمایه
  همان‌طور که در نمودار بالا مشاهده می‌شود، شاخص صنعت دارو بعد از اصلاح قیمتی و ریزش شدیدی که در گام a داشت، توانست در گام پوشش دهنده b مقدار قابل توجهی از ریزش را پس بگیرد، ( بیش از ۸/ ۶۱ درصد). بنابراین در گام c انتظار ریزشی شدن را نداریم و سناریوی مورد توجه حفظ سطح تقاضا ( جعبه سبز رنگ) است.
 • ۳ اهرم صعود سهام عدالت

  دنیای‌اقتصاد: همزمان با رشد شاخص کل بورس، ارزش سبد سهام عدالت مثبت شد و فراتر از آن به همت رشد ۳ گروه اصلی این مجموعه سهام، یعنی «فلزات اساسی»، «فرآورده‌های نفتی» و «محصولات شیمیایی» رشد ارزشی این سهام به بالای ۳درصد رسید؛ درحالی‌که نماگر بازار سهام دیروز رشدی ۹/ ۱درصدی را تجربه کرده بود. طی بازار دیروز در گروه فرآورده‌های نفتی از میان ۶ نماد بورسی حاضر در سبد سهام عدالت، ۴ نماد رشد بالای ۵درصد را تجربه کردند.
 • صف خرید ۴۲ نماد در روز مثبت بورس

  رضا شاکری تحلیلگر بازار سرمایه
  تابلو‌خوانی‌ها صف‌های خرید و فروش را به تفکیک صنایع و همچنین پرنوسان‌ترین سهام در بازار مورد بررسی قرار می‌دهند. در این گزارش نماد‌هایی که حجم معاملات آنها رشدی چشمگیر داشته‌اند شناسایی شده‌اند.
 • سیمانی‌ها درون ابرایچیموکو

  شکور علیشاهی / تحلیلگر بازار سرمایه
  حدود ۲۰ روز از اردیبهشت ماه می‌گذرد و صنعت سیمان در این ماه، هنوز یک روز مثبت نداشته است. این نماگر در این مدت حدود ۶/ ۲ درصد معادل ۲۹۰ واحد کاهش داشته و از سطح ۱۱ هزار و ۱۱۹ واحد به منطقه بسیار مهم ۱۰ هزار و ۸۲۹ واحدی رسیده است. این صنعت از صنایع کوچک بازار بوده و دامنه نوسان نامتقارن به علاوه شرایط کلی بازار، ریسک نقدشوندگی اکثر نماد‌های این صنعت را بسیار زیاد کرده است. شاخص صنعت سیمان در بالای میانگین متحرک ۹۰، ۱۲۰ و ۲۰۰ روزه در حال حرکت است.
 • موقعیت حساس گروه سیمان

  مهدی طیبی / کارشناس بازار سرمایه
  شاخص گروه سیمان پس از ثبت قله ۱۴ هزار واحدی در مرداد سال گذشته یک اصلاح ۴۰ درصدی تا رقم ۸ هزار و۴۰۰ واحد در بازه چهار ماهه داشت.
 • اجتناب سهام عدالت از کانال ۸ میلیونی

  دنیای‌اقتصاد: سهام عدالت همچنان با کانال ۸میلیون تومانی درگیر است و برآیند معاملات شرکت‌های بورسی سازنده سبد این دارایی به‌گونه‌ای رقم می‌خورد، گویی نمی‌خواهد در این کانال تثبیت شود. طی چند روز گذشته، بعد از دومرتبه رفت‌وبرگشت این سهام به کانال ۸میلیون تومانی، ارزش دارایی همگانی در نهایت دیروز به ۹میلیون و ۱۵هزار تومان رضایت داد. روز یکشنبه همراه با افت ۳۴/ ۱درصدی شاخص وزنی بازار، سبد سهام عدالت هم که اتکای بسیار بالایی به لیدرهای بازار دارد، به میزان ۱۱/ ۲درصد کاهش یافته بود، در شرایط عکس دیروز که شاخص وزنی رشد ۵/ ۰درصدی را تجربه کرد، سهام عدالت همچنان جایگاه پیشرو خود را حفظ کرد و با رشدی ۳/ ۱ درصدی دوباره خود را از تثبیت در کانال ۸ میلیونی نجات داد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر