آرشیو روزنامه شماره ۵۰۸۷ دنیای اقتصاد

اخبار روند - روزنامه شماره ۵۰۸۷

 • احتمال نزول بیشتر از صعود

  شکور علیشاهی / تحلیلگر بازار سرمایه
  شاخص چند رشته‌ای صنعتی طی ۲۸ روز کاری گذشته با حدود ۲۵ درصد کاهش از محدوده ۱۸۴ هزار واحد به محدوده ۱۳۸ هزار واحد رسید. محدوده خط روند نزولی میان‌مدت این صنعت به‌عنوان بزرگ‌ترین منطقه مقاومتی، می‌تواند مانع افزایش شاخص شود. مهم‌ترین اتفاق در چند روز کاری گذشته شکسته شدن محدوده خط روند صعودی بلند‌مدت بود که باعث افزایش فروش‌های هیجانی در این صنعت شد. سطح ۱۴۹ هزار و ۵۰۰ واحد نیز به سمت پایین شکسته شد که محدوده حد ضرر بسیاری از معامله‌گران بود. عبور شاخص از این محدوده مهم به سمت پایین، این سطح را تبدیل به مقاومت کرده و ممکن است در چند روز آینده کاهش قیمت‌ها در قالب پرده اول از سناریوی کاهشی و با هدف ۱۳۱ هزار و ۵۰۰ واحد ادامه پیدا کند.
 • ادامه روند اصلاحی

  محمدحسین کیانی / تحلیلگر بازار سرمایه
  گروه شرکت‌های چند‌رشته‌ای صنعتی شامل ۵ شرکت بزرگ بازار سرمایه یعنی شستا، وغدیر، وبانک، وامید و وصندوق است. با اضافه شدن شستا در فروردین امسال، وزن زیادی از این شاخص به شستا اختصاص داده شد. در حال حاضر بعد از ریزش اواخر مرداد سال‌جاری، شاخص این گروه در یک کانال نزولی میان‌مدتی در حال حرکت است.
 • پرنوسان‌ها در روز سرخ بازار

  رضا شاکری تحلیلگر بازار سرمایه
  تابلو‌خوانی‌ها صف‌های خرید و فروش را به تفکیک صنایع و همچنین پرنوسان‌ترین سهام در بازار مورد بررسی قرار داده است. همچنین نماد‌هایی که حجم معاملات آنها رشدی چشمگیر داشته‌اند شناسایی شده‌اند.
 • افت ۴۰۰ هزارتومانی سهام عدالت

  ارزش پرتفوی سهام عدالت (۵۰۰ هزار تومانی) در آخرین روز از دادوستد‌ها در بازار سرمایه بیش از ۴/۲ درصد افت کرد. بر این اساس قیمت سبد سهام عداالت با حدود ۴۰۰ هزار تومان افت به ۸ میلیون و ۳۳۷ هزار تومان رسید. نماد‌های فخوز، وتجارت، شبریز، شتران، حکشتی، شگویا، رمپنا، فملی، فولاد، کگل وبصادر، شبندر از جمله نماد‌هایی بودند که بیش از ۴ درصد نوسان را تجربه کردند و قیمت آنها افت کرده است. نماد‌های اثر گذار با بیشترین اثرگذاری در پرتفوی سهام عدالت مانند فارس نیز روندی منفی را تجربه کردند.
 • بررسی انواع دارایی‌ها

  زهره صفری کارشناس بازار سرمایه
  دارایی‌ها به لحاظ کاربرد سه نوع هستند: یا منبع اقتصادی هستند و در فرآیند سودسازی از آنها استفاده می‌شود (مانند وجه نقد که به‌عنوان منبع تهیه مواد اولیه مورد استفاده قرار می‌گیرد و در پروسه تولید منجر به ایجاد سود می‌شود)، یا دارایی مالکیتی هستند و سهامداران مالک آنها محسوب می‌شوند اما قابلیت تبدیل به وجه نقد را دارند (مانند زمین)، یا دارای ارزش اقتصادی هستند و قابلیت واگذاری و فروش دارند (مانند سرمایه‌گذاری بلندمدت).

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر