• کاهش آرام قیمت‌ها به لطف دامنه نامتقارن

  شکور علیشاهی / تحلیلگر بازار سرمایه
  دوازده روز کاری از سال ۱۴۰۰ می‌گذرد و هنوز صنعت فرآورده‌های نفتی یک روز مثبت به خود ندیده است. در این مدت شاخص این صنعت با حدود ۱۱ درصد کاهش از محدوده ۴میلیون و ۲۸۸ هزار واحد به محدوده سه میلیون و ۸۱۶ هزار واحد رسید. شکسته شدن خط روند صعودی کوتاه‌مدت به سمت پایین می‌تواند مهم‌ترین اتفاق در این گروه باشد.
 • در حوالی کف کانال صعودی بلند‌مدت

  مهدی طیبی / کارشناس بازار سرمایه
  کل حرکت صعودی شاخص نفتی از ابتدای تابستان ۹۷ در ۳۳۰ هزار واحد تا اواسط تابستان ۹۹ که به نزدیک ۱۰ میلیون واحد رسیده و ریزش پس از آن در ۸ ماه اخیرتا ۹/ ۲ میلیون واحد را در یک کانال صعودی محصور کرده‌ایم که برخوردهای ایجاد‌شده در کف و سقف و خط میانی کانال، درجه اتکا و اطمینان به کانال را تقویت می‌کند.
 • سرعت‌گیر «فولاد»

  دنیای‌اقتصاد: سهام عدالت در سال ۱۴۰۰ هیچ روزی را بدون افت یا ذوب ارزش تجربه نکرده است. متناظر با رکود در کل بازار سرمایه، سهام عدالت هم روز گذشته را منفی پشت سرگذاشت و طی معاملات این روز کاهشی ۶۸/ ۰درصدی را به پرونده سرخ سال جدید اضافه کرد و در نهایت روی قیمت ۹میلیون و ۵۲۰هزار تومان آرام گرفت. روز گذشته از میان ۳۷ نمادی که پرتفوی این سهام را تشکیل می‌دهند، تنها ۶ نماد قیمت پایانی مثبت به ثبت رساندند، مابقی شرکت‌های مجموعه سهام عدالت با کاهش ارزش مواجه بودند. ۶ نماد یادشده شامل «وبملت»، «ساراب»، «فولاد»، «فخوز»، «کچاد» و «کگل» می‌شود و از آنجا که بیشترین ارزش پرتفوی سهام عدالت مربوط به شرکت فولاد با رقم یک‌میلیون و ۵۵۱هزار تومان است، رشد این نماد بیشترین سهم را در جلوگیری از کاهش بیشتر ارزش این دارایی داشته است.
 • محصولات شیمیایی در صدر توجه

  رضا شاکری تحلیلگر بازار سرمایه
  تابلو‌خوانی‌ها صف‌های خرید و فروش را به تفکیک صنایع و همچنین پرنوسان‌ترین سهام در بازار مورد بررسی قرار داده است. همچنین نماد‌هایی که حجم معاملات آنها رشدی چشم‌گیر داشته‌اند، شناسایی شده‌اند.
 • تردید برخی از معامله‌گران

  شکور علیشاهی / تحلیلگر بازار سرمایه
  برآیند حرکت شاخص صنعت بانکداری از ابتدای سال ۱۴۰۰ تاکنون نزولی بود. این شاخص در طی حدود ۱۰ روز کاری بیش از ۵ درصد کاهش داشت و از محدوده ۷ هزار و ۴۹۰ واحد به نزدیکی محدوده ۷ هزار و ۸۰ واحد رسید.
 • ادامه روند نوسانی

  امیر عجمی/ کارشناس بازار سرمایه
  بررسی شاخص گروه بانکی از چند جنبه حائز اهمیت است. در درجه اول صنعت‌هایی مانند گروه بانکی و گروه خودرو همیشه شاخص‌محور بوده‌اند و خواهند بود. شاخص گروه بانکی همیشه در رده اول و استارت رشد شاخص بوده و همیشه به رشد شاخص کمک شایانی کرده است. شاخص این گروه در تایم فریم روزانه همان‌طور که در تصویر به وضوح قابل مشاهده است در یک روند خنثی به اصطلاح گیر کرده و جنبه نوسانی پیدا کرده است.
 • جولان در میانه کانال ۹ میلیون

  دنیای‌اقتصاد: سهام عدالت روز گذشته به میانه کانال ۹میلیونی نزول کرد. برآیند معاملات روز گذشته روی ۳۷ نماد بورسی تشکیل‌دهنده سبد سهام عدالت به‌گونه‌ای پیش رفت که در نهایت ارزش هر برگ سهام همگانی ۵۳۲هزار تومانی (ارزش اسمی) به ۹میلیون و ۵۸۵هزار و ۸۹۰تومان رسید.
 • عرضه سنگین در محصولات دارویی

  رضا شاکری تحلیلگر بازار سرمایه
  تابلو‌خوانی‌ها صف‌های خرید و فروش را به تفکیک صنایع و همچنین پرنوسان‌ترین سهام در بازار مورد بررسی قرار داده است. همچنین نماد‌هایی که حجم معاملات آنها رشدی چشمگیر داشته‌اند شناسایی شده‌اند.
 • ارتباط مسائل برون شرکتی با صورت‌های مالی

  زهره صفری کارشناس بازار سرمایه
  با محاسبه همه نسبت‌های مالی و در اختیار داشتن نسبت‌های مالی صنعت و سنوات گذشته، تحلیلگر می‌تواند شرکت را به خوبی تحلیل کرده و دید مناسبی نسبت به جایگاه فعلی و روند آن پیدا کند. در مقایسه نسبت‌ها توجه به این نکته ضروری است که گاهی فعالیت شرکت‌ها تحت‌تاثیر ریسک‌های سیستماتیک قرار گرفته و از روند عادی خود فاصله می‌گیرد.
 • قیمت داخل ابر ایچیموکو

  شکور علیشاهی / تحلیلگر بازار سرمایه
  در چهار هفته گذشته، شاخص صنعت فلزات اساسی، با حدود ۹ درصد کاهش از محدوده ۹۹۵ هزار واحد به نزدیکی منطقه ۸۹۵ هزار واحدی رسید. روند صعودی کوتاه‌مدتی که در این صنعت از اواسط بهمن ماه آغاز شده بود، به سمت پایین شکسته شده و افرادی که به صعود نمادهای این صنعت امیدوار بودند را نگران کرده است. در روز کاری قبل نیز شاخص این صنعت میانگین متحرک ۵۰ روزه را به سمت پایین قطع کرد که خبر خوبی نیست. از طرفی شاخص هنوز در بالای چهار میانگین متحرک ۹۰، ۱۲۰، ۱۵۰ و ۲۰۰ روزه است که کمابیش نشان می‌دهد احتمال حرکت صعودی در این صنعت وجود دارد.
 • ادامه روند نزولی

  محمد بنیادی / تحلیلگر بازار سرمایه
  شاخص گروه فلزات اساسی پس از رشد محدود در دو ماه گذشته باز هم با صف‌فروش‌های پی در پی مواجه شده است. این موضوع با توجه به ادامه دار بودن قانون دامنه نوسان نامتقارن و به حداقل رسیدن قدرت نقدشوندگی سهام، بیش از پیش صبر فعالان بازار سرمایه را هدف قرار داده است. البته شروع دوباره روزهای قرمز این گروه که در ۹ روز کاری گذشته داشته‌ایم، با توجه به روند نزولی آن و قرار گرفتن روی مقاومت، قابل تصور بود. همان‌طور که در تصویر مشاهده می‌کنید‌، رشد اخیر دوماهه صورت گرفته در شاخص فلزات اساسی، به‌صورت ساختار زیگزاگی و در قالب یک الگوی اصلاحی بوده است که با رسیدن به سقف محدوده تراکمی اصلاحی شروع به ریزش کرده و باند پایین را رو به پایین شکسته است.
 • کاهش ارزش سهام عدالت

  دنیای‌اقتصاد: در اولین روز از هفته چهارم فروردین،‌ ارزش هر برگه سهام عدالت ۵۳۲هزار تومانی در ادامه روند نزولی خود با کاهش ۹۶/ ۰درصدی به رقم ۹میلیون و ۷۰۱هزارو ۷۸۶تومان رسید. در روز گذشته از بین ۳۷ نماد قرار گرفته در سهام عدالت،‌ ۱۳ نماد حجم مبنای خود را پر نکرده‌اند و قیمت آنها نسبت به روز ماقبل معاملاتی تغییری نداشته است. از مهم‌ترین نمادها می‌توان به «وتجارت» و «اخابر» اشاره کرد. تنها نمادی که قیمت آخرین معامله آن نسبت به روز چهارشنبه هفته گذشته روند صعودی داشت،‌ «ساراب» بود. بقیه نماد‌ها نیز روند منفی روزهای گذشته خود را ادامه دادند. اگر در هفته جاری شیب روند نزولی مانند هفته گذشته باشد،‌ پیش‌بینی می‌شود ارزش هر برگه سهام عدالت به زیر ۹میلیون و ۵۰۰هزار تومان برسد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر