صف‌های خرید و فروش: در نمودار به بررسی نماد‌های حاضر در بورس و فرابورس پرداخته شده است و تعداد نمادهایی که در پایان روز معاملاتی قبل در صنایع مختلف در صف خرید یا فروش قرار داشته‌اند به تفکیک صنعت مشخص شده است. با استفاده از این داده‌ها می‌توان اقبال بازار به صنایع مختلف را مورد ارزیابی قرار داد. دیروز گروه محصولات شیمیایی با 34 نماد و 64درصد از تعداد سهام موجود در صنعت بیشترین تعداد سهام در صف فروش را داشتند. در بازار روز یکشنبه فضای کلی حاکم بر بازار موجب شد از میان 501 نماد معامله شده در 47 صنعت مختلف، 405 نماد با صف فروش بسته شوند و تنها 20 نماد در صف خرید باقی بمانند. گروه محصولات شیمیایی با 5 نماد و 9درصد از تعداد سهام معامله شده در صنعت بیشترین صف‌های خرید را به خود اختصاص دادند.

سهام پر نوسان: در نمودار بالا نمادهای با نوسان کامل در روز معاملاتی مورد بررسی قرار گرفته است. نوسان در طول روز معاملاتی را می‌توان به دو نوع مثبت(+) و منفی (-) تقسیم‌بندی کرد. منظور از نوسان (+) این است که نمادهای قرار گرفته در این گروه از کمترین قیمت مجاز تا بیشترین قیمت مجاز نوسان داشته‌اند. به نوعی می‌توان گفت تقاضا در آنها نسبت به عرضه پیشی گرفته است. و در گروه نوسان (-) برخلاف گروه قبل عرضه در آنها بیشتر از تقاضا بوده است.

به‌عنوان مثال روز گذشته، نماد «وپخش» کمترین قیمت در کل زمان بازار را در صف فروش به ثبت رساند. در ادامه داد‌وستد‌ها این نماد بیشترین قیمت خود را در صف خرید ثبت کرده و در نهایت «وپخش» با صف خرید کار خود را به پایان رساند.

افزایش حجم ناگهانی: روز یکشنبه نماد‌هایی معامله شدند که حجم معاملات آنها رشدی چشمگیر داشته است. بر این اساس حجم معاملات 3 سهم بیش از 5 برابر نسبت به میانگین ماهانه رشد داشته است.

همچنین در میان این نماد‌ها، «وسپهر» با حدود 55 میلیون سهم و 5/ 55 میلیارد تومان ارزش روز معاملات، بیشترین ارزش معاملات را به ثبت رساند.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند