صف‌های خرید و فروش: در نمودار به بررسی نماد‌های حاضر در بورس و فرابورس پرداخته شده است و تعداد نمادهایی که پایان روز معاملاتی در صنایع مختلف در صف خرید یا فروش قرار داشته‌اند به تفکیک صنعت مشخص شده است. با استفاده از این داده‌ها می‌توان اقبال بازار به صنایع مختلف را مورد ارزیابی قرار داد. روز گذشته در دادوستد‌های بازار گروه (محصولات شیمیایی) با 45 نماد و 80درصد از تعداد سهام موجود در صنعت بیشترین تعداد سهام در صف فروش را داشتند.

در بازار روز یکشنبه فضای کلی حاکم بر بازار موجب شد از میان 593 نماد در 47 صنعت مختلف، 505 نماد با صف فروش بسته شوند و تنها 20 نماد در صف خرید باقی بمانند. گروه (سایر محصولات کانی غیر فلزی) با 4 نماد و 19درصد از تعداد سهام موجود در صنعت، بیشترین صف‌های خرید را به خود اختصاص دادند.

 سهام پرنوسان: در نمودار نمادهای با نوسان کامل در روز معاملاتی مورد بررسی قرار گرفته است. نوسان در طول روز معاملاتی را می‌توان به دو نوع مثبت(+) و منفی (-) تقسیم‌بندی کرد. منظور از نوسان (+) این است که نمادهای قرارگرفته در این گروه از کمترین قیمت مجاز تا بیشترین قیمت مجاز نوسان داشته‌اند. به نوعی می‌توان گفت تقاضا در آنها نسبت به عرضه پیشی گرفته است و در گروه نوسان (-) برخلاف گروه قبل عرضه در آنها بیشتر از تقاضا بوده است.

به‌عنوان مثال روز گذشته نماد «سدشت» کمترین قیمت در کل زمان بازار را در صف فروش به ثبت رسانده است. در ادامه دادوستد‌ها این نماد بیشترین قیمت خود را در صف خرید به ثبت رسانده است و در نهایت «سدشت» با صف خرید کار خود را به پایان رساند.

 افزایش حجم ناگهانی:  روز یکشنبه نماد‌هایی معامله شده‌اند که حجم معاملات آنها رشدی چشم‌گیر داشته است. بر این اساس حجم معاملات 4 سهم بیش از 5 برابر نسبت به میانگین ماهانه رشد داشته است. همچنین در میان این نماد‌ها، «رافزا» با حدود 13میلیون سهم و 147میلیارد تومان ارزش روز معاملات  بیشترین ارزش معاملات را به ثبت رسانده است.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند