آرشیو روزنامه شماره ۵۱۰۴ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۵۱۰۴

 • تصویب بسته ۹/ ۱ تریلیون دلاری در ساعت ۵صبح

  دنیای‌اقتصاد: کلیات بودجه ۱۹۰۰ میلیارد دلاری در سنای آمریکا مورد تایید قرار گرفت. اصل داستان این بودجه سرجایش ماند و تنها تغییرات اندکی در آن به وجود آمد. مثلا دموکرات‌ها موافقت کردند که چک‌های کمکی مستقیم به افراد پردرآمد را محدود کنند، اما با سایر اصلاحات مد نظر جمهوری‌خواهان موافقت نکردند و جمهوری‌خواهان در پیش بردن اصلاحات‌شان شکست سختی خوردند. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، سنا بودجه کمکی ۹/ ۱ تریلیون دلاری رئیس‌جمهوری آمریکا را درست پیش از طلوع آفتاب روز جمعه به وقت آمریکا مورد تایید قرار داد و در رقابت حزبی، دموکرات‌ها یکپارچه با اصلاحات مد نظر جمهوری‌خواهان مخالفت کردند و حالا به دموکرات‌ها اجازه داده شده است که بدون همراهی جمهوری‌خواهان لایحه بایدن را تبدیل به قانون کنند.
 • پکن پشت سوچی را خالی کرد

  دنیای اقتصاد: بسیاری از ناظران بین‌المللی وقتی شنیدند «تاتماداو» - نام دیگر ارتش میانمار- دست به کودتا زده است در شوک فرو رفتند. معلوم نیست آیا ترس از پیروزی حزب «اتحادیه ملی برای دموکراسی» که حزب متبوع آنگ سان سوچی است باعث این واکنش نظامیان شد (پیروزی این حزب موجب تقویت نیروهای دموکراسی‌خواه در این کشور شده بود. برخی معتقد بودند که این حزب می‌تواند به مثابه مانعی در برابر دست‌اندازی نظامیان بر قدرت جلوه‌گر شود) یا اینکه رویدادهای دیگر باعث شد که ژنرال «مین آنگ هلینگ» دست به اقدام بزند. بهانه کودتا تقلب انتخاباتی طی انتخابات فدرال در ۲۰ نوامبر بود که بسیار شبیه به ادعاهای ترامپ در آمریکا بود.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  به‌دلیل تاریخ دراز رقابت میان چین و ویتنام، مورگنتا می‌گفت که «هو شی‌مین» از ظرفیت تبدیل‌شدن به «تیتوی آسیا» برخوردار است. «اگر آمریکا فشار می‌آورد که به تیتوی آسیا تبدیل شود، او به رهبر یکی از اقمار چین تبدیل می‌شد.» در مقابل، مک نامارا گزارش داد که حلقه درونی کندی «هو شی‌مین را نه با مارشال تیتو که با فیدل کاسترو برابر می‌انگاشت»؛ ایدئولوگی که می‌کوشید انقلاب را در سراسر آمریکای‌لاتین بسط دهد. تفاوت این بود که مورگنتا به مسائل و امور بین‌الملل از دریچه تاریخ و روابط قدرت می‌نگریست؛ درحالی‌که مشاوران کندی و مک نامارا از دریچه ایدئولوژی و راست‌کیشی ضد‌کمونیستی به آن می‌نگریستند.
 • خروج انصار‌الله از لیست تروریستی آمریکا

  رویترز: یک مقام وزارت خارجه آمریکا گفت که آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه تصمیم لغو طبقه‌بندی انصارالله یمن به‌عنوان یک سازمان «تروریستی» را به کنگره ابلاغ کرده است. این مقام آمریکایی گفت: پس از یک بررسی جامع، می‌توانیم تایید کنیم که وزیر خارجه قصد دارد طبقه‌بندی انصارالله را به‌عنوان یک سازمان «تروریستی» خارجی و به‌عنوان یک سازمان «تروریستی» جهانی لغو کند. وی افزود: «این اقدام کاملا مرتبط با پیامدهای بشردوستانه این طبقه‌بندی است که در آخرین لحظه توسط دولت سابق انجام شد؛ زیرا سازمان ملل و سازمان‌های بشردوستانه از آن زمان تاکنون صریحا اعلام کرده‌اند این طبقه‌بندی بدترین بحران انسانی در جهان را به‌دنبال خواهد داشت.»۲۲ ژانویه، وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد در تصمیم طبقه‌بندی انصارالله به‌عنوان «گروه تروریستی» بازنگری خواهد کرد. سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: وزارت امور خارجه در تلاش است تا بررسی طبقه‌بندی انصارالله را به‌عنوان گروهی «تروریستی» هرچه سریع‌تر نهایی کند.
 • توفان پاندمی در قاره سیاه

  دنیای‌اقتصاد: در سال‌های پیش از کووید-۱۹ مردم آفریقا نه تنها با میانگین سنی کمتر از ۲۰ سال، جوان‌ترین مردم جهان بودند، بلکه امیدوارترین مردم هم بودند. این در حالی است که تنها ۱۲ درصد از ژاپنی‌ها در نظرسنجی‌ها اعلام کرده‌اند طی ۱۵ سال آینده انتظار بهبود زندگی خود را دارند، در صورتی که همین مساله در کنیا سهمی ۷۸ درصدی دارد. مردم نیجریه و سنگال حتی از کنیایی‌ها هم امیدوارتر بودند.حالا همه‌گیری کرونا جلوی این خوش‌بینی را گرفته است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر