آرشیو روزنامه شماره ۵۰۹۸ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۵۰۹۸

 • شیفت راهبردی آمریکا از خاورمیانه به خاوردور

  دنیای اقتصاد: «تایلر پیجر» و «ناتاشا برتراند» در تحلیل ۲۹ ژانویه برای «پولیتیکو» بر این باورند که جو بایدن، رئیس‌جمهور جدید آمریکا، در حال چرخش به سوی آسیاست. آنها می‌گویند انتظار نداشته باشید او به صراحت این مساله را بیان کند. «جیک سالیوان»، مشاور امنیت ملی، در حال سازمان دادن دوباره به تیم خاورمیانه و آسیا است. او تلاش دارد تا تیم خاورمیانه را کاهش داده و در عوض، توجه خود را به سوی تدوین سیاست ایالات‌متحده در قبال منطقه بزرگ‌تری از جهان معطوف سازد که به آن منطقه «آسیا- پاسیفیک» می‌گویند.
 • نطق رئیس‌جمهور- فیلسوف فرانسوی

  دنیای‌اقتصاد: رئیس‌جمهور فرانسه از تماس بسیار موفق با همتای آمریکایی‌اش گفت و اعلام کردکه اروپا خواهان «استقلال راهبردی» است. او در مصاحبه با رسانه‌های خارجی در مورد بیماری پاندمی و تهدیدهای مربوط به دموکراسی نیز سخن گفت. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه روز جمعه در یک مصاحبه گفت که اروپا برای شراکت با آمریکا ارزش قائل است اما خواهان استقلال در این شراکت بوده و این به آن معناست که ارتش و قابلیت‌های فناورانه مخصوص به خود را نیز داشته باشد، چرا که همکاری در صورت وابستگی محقق نمی‌شود.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  در نهایت، در مورد سیاست کلی کیسینجر درخصوص «دتانت» - که در مورد آن نبرد بر سر اصلاحیه جکسون و وانیک به یک کشمکش آشکار تبدیل شد - مورگنتا بدون اینکه منفی‌نگر باشد، کاملا بدبین بود. مورگنتا چیزهای زیادی برای تحسین یافت - به‌ویژه گام‌های کیسینجر برای تاثیرگذاری بر «پاکسازی ایدئولوژیک» جنگ سرد - که نزاع را از یک کشمکش فلسفی به نفعی ملی تغییر داد. تا زمانی که مناقشه میان آمریکایی‌ها و روس‌ها به شکل ایدئولوژیک ادراک می‌شد، هر احتمالی از همکاری میان دو ابرقدرت «به لحاظ فلسفی غیرقابل تصور و به لحاظ عملی ناشدنی باقی ماند». به‌طور خلاصه، دتانت شرطی لازم برای یک سیاست خارجی موفقیت‌آمیز تولید کرده بود. اما به‌طور مشخص، دتانت شکست خورد، یا به زبان نرم‌تر مورگنتا، «ناموفق» بود. کنترل تسلیحات نتوانسته بود «اشاعه وحشتناک تسلیحات هسته‌‌ای» را مهار و محدود سازد و اتحاد شوروی همچنان به توسعه اهداف تهاجمی خود ادامه می‌داد که احتمال یک جهان صلح‌آمیزتز را با آسیب مواجه می‌ساخت.
 • سالیوان: اول مشکلات داخلی بعدا چین و روسیه

  رویترز: مشاور امنیت ملی آمریکا جمعه هشدار داد که ایالات‌متحده در ابتدا نیاز دارد به مشکلات داخلی بپردازد تا بعد بتواند در عرصه جهانی با چین و روسیه رقابت داشته باشد. جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا در نشست موسسه صلح ایالات‌ متحده در کنار رابرت اوبراین، مشاور امنیت ملی دوره ترامپ، از برخی از سیاست‌های دوره ترامپ حمایت کرد؛ اما به فهرست بلندی از چالش‌هایی که کشورش با آنها روبه‌رو است، اشاره داشت.
 • خنثی‌سازی طرح تروریستی داعش در نینوا

  روسیا‌الیوم: دستگاه امنیت ملی عراق از خنثی‌سازی طرح تروریستی داعش برای هدف قرار دادن استان نینوا خبر داد. دستگاه امنیت ملی عراق در بیانیه‌ای روز شنبه اعلام کرد که طرح تروریستی داعش برای انجام حملات در استان نینوا از طریق تشکیل مجدد یک باند وابسته به این گروه را خنثی کرده است. در این بیانیه آمده است: «اطلاعاتی به دست ما رسید که نشان می‌داد عناصر داعش در حال تحرک در مناطق مختلف موصل هستند و پس از دریافت اطلاعات زیر نظر گرفتن و تعقیب این عناصر را آغاز کردیم.» طبق این بیانیه، نیروهای امنیتی موفق به بازداشت هفت تروریست شدند که برای هدف قرار دادن نینوا با انجام حملات تروریستی برنامه‌ریزی می‌کردند. در ادامه این بیانیه آمده است که عناصر بازداشت‌شده به انجام حملات مسلحانه علیه نیروهای امنیتی عراق اعتراف کردند و برای اتخاذ تصمیمات قضایی به دادگاه تحویل داده شدند.
 • امضای پوتین بر لایحه تمدید استارت جدید

  رویترز: ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه روز جمعه ۱۰ بهمن لایحه تمدید پنج‌ساله پیمان مهار کلاهک‌های هسته‌ای با آمریکا را امضا کرد. روز چهارشنبه لایحه تمدید ۵ ساله پیمان «استارت نو» در پارلمان روسیه به اتفاق آرا به تصویب رسیده بود. کاخ کرملین با انتشار خبر امضای پیمان «استارت نو» گفته است این پیمان بعد از طی مراحل در هر دو کشور و همچنین گفت‌وگوهای دیپلماتیک اجرایی خواهد شد. پیمان «استارت نو» که در سال ۲۰۱۰ به امضا رسید تعداد کلاهک‌های هسته‌ای قابل استفاده از سوی مسکو و واشنگتن را به ۱۵۵۰ کلاهک محدود می‌کند و تنها پیمان کاهش تسلیحاتی باقی‌مانده بین دو رقیب پیشین دوران جنگ سرد به‌ شمار می‌آید. مذاکرات برای تمدید این پیمان در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ به حالت تعلیق درآمده بود، از جمله به این خاطر که دولت ترامپ اصرار داشت چین نیز باید به این پیمان بپیوندد، امری که پکن آن را به‌طور کامل منتفی دانسته است. پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد، در سال ۱۹۸۷ بین رونالد ریگان، رئیس‌‌جمهوری وقت ایالات‌متحده آمریکا و میخائیل گورباچف، دبیرکل حزب کمونیست شوروی، امضا و از ژوئن ۱۹۸۸ نیز اجرایی شد. هدف از این پیمان از میان‌ بردن موشک‌های هسته‌ای و متعارف کروز و سکوهای پرتاب آنها، با برد ۵۰۰ تا هزار، و هزار تا ۵۵۰۰ کیلومتر بود. این پیمان مربوط به موشک‌های زمینی می‌شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر