آرشیو روزنامه شماره ۵۰۹۵ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۵۰۹۵

 • داووس به‌دنبال همکاری چندجانبه

  دنیای‌اقتصاد: نشست داووس با عنوان «یک‌سال حیاتی برای ترمیم اعتماد» از روز دوشنبه آغاز به کار کرد. در روز اول این نشست، دبیرکل سازمان ملل و همچنین رئیس‌جمهور چین سخنرانی کردند. شی جین پینگ در نشست مجمع جهانی اقتصاد خواستار بازگشت به چند‌جانبه‌گرایی و لغو جنگ تجاری میان آمریکا و چین شد. او در عین حال نسبت به بروز جنگ سرد جدید هشدار داد.
 • شورش تراکتوری در هند

  دنیای‌اقتصاد: ده‌ها هزار کشاورز هندی دیروز سه‌شنبه ۷ بهمن ماه در اعتراض به اصلاحات جنجالی کشاورزی، کاروانی از تراکتورهای مزین به پرچم‌ هند را در حومه دهلی‌نو به حرکت درآوردند. آنها موانع را کنار زدند و کار به جایی رسید که پلیس مبادرت به پرتاب گاز اشک آور کرد. این اتفاق مصادف با جشن روز جمهوری چالش مستقیمی برای دولت مودی خواهد بود. «مجیب مشعل» و «امیلی شمال» در گزارش ۲۶ ژانویه برای نیویورک تایمز نوشتند، اعتراض این کشاورزان به قوانین جدیدی است که خرید محصولات آنها را با قیمت‌های تضمینی از سوی دولت پایان می‌دهد. اگرچه دولت گفته است به خرید عمده بر اساس حداقل قیمت تضمین‌شده همچنان ادامه خواهد داد، اما کشاورزان این را باور ندارند. دولت می‌گوید که این قوانین باعث افزایش درآمد حاصل از مزرعه‌داری می‌شود و در همین راستا، از بیش از ۴۰ نماینده کشاورزان برای گفت‌وگوهای بیشتر دعوت کرده است. کشاورزان می‌گویند که این اصلاحات فقط به سود تجار و شرکت‌های بزرگ است.
 • اولین زن در مقام وزیر خزانه‌داری آمریکا

  دنیای‌اقتصاد: جنت یلن، گزینه جو بایدن برای وزارت خزانه‌داری ایالات‌متحده توانست رای اعتماد مجلس سنای آمریکا را در روز دوشنبه ۲۵ ژانویه کسب کند و به‌عنوان اولین زنی شناخته شود که تاکنون به این سمت دست یافته است. سنای آمریکا با ۸۴ رای موافق در برابر ۱۵ رای مخالف که همه آنها از میان جمهوری‌خواهان بودند، صلاحیت جنت یلن را تایید کرد.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  کیسینجر در مورد کاسلرو که بیش از هر کس دیگری مسوول توافقاتی بود که ضامن دهه‌ها صلح قاره‌ای میان قدرت‌های بزرگ بود چنین نوشت: «اروپایی‌ترین دولتمرد بریتا‌نیایی». او میان حریفان پیروز و رقیب میانجیگری می‌کرد؛ در حالی که از دشمن، یعنی فرانسه که از ویرانه‌های شکست برون آمده استقبال می‌کرد. کاسلرو نگاهی بلندمدت داشت. با این حال، تلاش‌های او برای ثبات و میانه‌روی با خصومت در بریتا‌نیا همراه شد چنان که کارش روی قاره او را بیشتر و بیشتر «از روح کشورش» دور می‌کرد. بریتا‌نیا یک کشور جزیره‌ای بود، به انزوا و استثناگرایی خود می‌بالید؛ این کشور خواهان هیچ بخشی از دسیسه‌ها یا ابهامات اخلاقی اروپایی نبود.
 • مفاد اتهامات ترامپ به سنا تقدیم شد

  دنیای‌اقتصاد: مجلس نمایندگان ایالات‌متحده روز دوشنبه مفاد لایحه اتهامی ترامپ مبنی‌بر تحریک شورشیان را پیش از حمله مرگبار به کاپیتول هیل تحویل سنا داد تا دومین دادگاه استیضاح رئیس‌جمهور سابق آمریکا کلید بخورد. به گزارش رویترز، ۹ دموکرات مجلس نمایندگان که به‌عنوان دادستان در دادگاه ترامپ عمل خواهند کرد، با همراهی منشی مجلس و تعدادی از سربازان مسلح طی یک مراسم رسمی مفاد لایحه اتهامی را تحویل سنا دادند. این افراد با استفاده از ماسک که برای محافظت خود در برابر کووید-۱۹ به چهره داشتند، وارد ساختمان مدور کاپیتول هیل شدند و در واقع لایحه اتهامات ترامپ را از همان مسیری وارد اتاق مربوطه کردند که در ششم ژانویه به اشغال طرفداران رئیس‌جمهوری سابق آمریکا درآمده بود. به محض ورود به سنا نیز جمی راسکین، نماینده ارشد استیضاح‌کننده مجلس نمایندگان اتهام را قرائت کرد: «دونالد جان ترامپ، در یک جرم مشهود نقش فعالی داشته و با تحریک افراد موجب خشونت شده است.»
 • دولت ایتالیا در آستانه استعفا

  دنیای‌اقتصاد: روزنامه‌های ملی ایتالیا روز دوشنبه گزارش دادند ‌جوزپه کونته‌، نخست‌وزیر این کشور در آستانه استعفا است، اما پس از آن امیدوار است دولت جدیدی تشکیل دهد که بتواند روی اکثریت گسترده‌تری حساب کند. به گزارش رویترز، کونته هدف این برنامه خود را این‌گونه شرح داده است: «هدف من پیدا کردن توافقی است که چشم‌انداز سیاسی روشنی برای حکومت، تا پایان مجلس بدهد.» این گزارش افزود: کونته می‌تواند استعفای خود را روز سه‌شنبه به رئیس‌جمهور تحویل دهد و بعد ائتلافی تازه را گردآوری کند که از اعضای مرکزگرا و به اصطلاح مسوول پارلمان استفاده می‌کند. دفتر نخست‌وزیری ایتالیا در این باره اظهارنظر فوری نکرده است. دولت کونته اوایل این ماه به‌دنبال خروج شریک تازه‌کار آن، حزب Italia Viva با ریاست «ماتئو رنتزی»، نخست‌وزیر سابق از کابینه به خاطر اختلافی بر سر مدیریت بحران کرونا، دچار آشفتگی شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر