آرشیو روزنامه شماره ۵۰۷۲ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۵۰۷۲

 • ترامپ سنگ‌اندازی می‌کند

  دنیای‌اقتصاد: بایدن رئیس‌جمهور منتخب ایالات‌متحده می‌گوید ممکن است رقبا و دشمنان در هنگام انتقال قدرت از سردرگمی موجود سوءاستفاده کنند. جو‌بایدن روز دوشنبه منصوبان سیاسی‌اش را در وزارت دفاع فرا خواند و گفت که دولت ترامپ در حالی که یک ماه به تشکیل دولتش مانده همکاری نمی‌کند و مسیر را برای همکاری با تیم انتقالی بسته است. به نوشته وبگاه پولیتیکو، جو‌بایدن، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا پس از دیدار با تیم سیاست خارجی‌اش گفت: «ما با موانعی از سوی رهبری سیاسی در وزارت دفاع و دفتر مدیریت و بودجه مواجه شده‌ایم.» وی افزود: «در حال حاضر ما همه اطلاعاتی را که باید از دولت در حال کناره‌گیری در حوزه‌های کلیدی امنیت ملی دریافت کنیم، دریافت نمی‌کنیم. از نظر من این یک بی‌مسوولیتی تمام عیار است.»
 • وتوی «وتوی ترامپ»

  دنیای‌اقتصاد: مجلس نمایندگان آمریکا با ۳۲۲ رای در برابر ۸۷ رای وتوی ترامپ درباره لایحه بودجه دفاعی در سال۲۰۲۱ را لغو کرد. این اولین همکاری دوحزبی در طول ریاست‌جمهوری ترامپ بود که در این مجلس رخ داد. برای لغو کامل وتوی ترامپ به رای دوسوم مجلس سنا نیاز است و در صورت تحقق آن، لایحه بودجه دفاعی بدون موافقت رئیس‌جمهوری تصویب خواهد شد.
 • نفوذ یک ستوان آلمانی به اردوگاه پناهندگی

  دنیای اقتصاد: در اوج بحران مهاجران در اروپا، یک مرد ریشو با شلوار ورزشی وارد یک ایستگاه پلیس شد. در جیب‌های خالی او چیزی نبود جز یک تلفن همراه قدیمی و چند سکه خارجی. او با انگلیسی دست و پا شکسته، خود را پناهنده سوری معرفی می‌کرد. او می‌گفت با پای پیاده از نیمی از قاره عبور کرده و اوراق هویتی و پول‌های خود را در طول مسیر از دست داده است. ماموران از او عکس گرفته و انگشت‌نگاری‌‌اش کردند. طی سال بعد، او پناهنده شده و واجد شرایط مزایای ماهانه می‌شود.
 • سالیوان: حکم «الهذلول» ظالمانه است

  دنیای اقتصاد: دادگاه کیفری ویژه در ریاض، عربستان، حکم ۵ سال و ۸ ماه حبس را برای «لجین الهذلول»، فعال حقوق زنان در این کشور صادر کرد. با این‌ حال، بر اساس تعلیقی که در حکم وی صورت‌ گرفته و دوره‌ای که در بازداشت گذرانده، امکان آزادی وی بعد از سه ماه وجود دارد. دادگاه الهذلول را طبق ماده ۴۳ قانون مبارزه با جرائم تروریستی و تا‌مین مالی آن به ارتکاب اقدامات مجرمانه محکوم کرد. «رایا‌جلابی» و «مروا راشد» در گزارش ۲۸ دسامبر برای رویترز نوشتند، از جمله اتهامات علیه الهذلول می‌توان به تحریک برای تغییر نظام سیاسی عربستان، تلاش برای کمک به طرح‌های خارجی در داخل کشور با هدف آسیب‌رساندن به نظم عمومی و همکاری با تعدادی از افراد و نهادهایی که طبق قانون مبارزه با جرائم تروریسم و تا‌مین مالی آن مرتکب اقدامات جنایی شده‌اند، اشاره کرد.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  مورگنتا اصرار داشت که عقل تنها نیروی فعال در تاریخ بشر نیست. انسان‌ها فقط موجوداتی منطقی نیستند بلکه – به‌همان اندازه - موجوداتی بیولوژیک و معنوی هم بودند. با «نادیده‌گرفتن انگیزه‌های بیولوژیک و آرزوهای معنوی انسان»، فلسفه خردگرایی «عملکردی را که عقل در کل وجود انسان انجام می‌دهد را غلط می‌داند.» عقل هرگز نمی‌تواند حکم کند؛ بلکه فقط می‌تواند با جنبه‌های دیگر طبیعت انسانی همزیستی داشته باشد.
 • کرواسی لرزید

  الجزیره: روز گذشته زلزله ۳/ ۶ ریشتری کرواسی را لرزاند. این زلزله‌ مناطقی از کشور کرواسی را لرزانده است. طبق گزارش‌ها، مرکز زلزله سه‌شنبه در کرواسی، ۴۶ کیلومتری جنوب شرقی زاگرب پایتخت این کشور بوده است. وقوع این زمین‌لرزه شدید در کرواسی در شرایطی رخ داده که روز گذشته در این کشور اروپایی زلزله‌ای به قدرت ۲/ ۵ ریشتر رخ داده بود. هنوز گزارشی درباره خسارات احتمالی یا تلفات ناشی از زلزله شدید در کرواسی مخابره نشده و مقام‌های این کشور اظهارنظری در این باره نکرده‌اند.
 • اولتیماتوم روسیه به ناوالنی

  الجزیره: سازمان زندان‌های روسیه روز دوشنبه هشتم دی به الکسی ناوالنی، منتقد کرملین، اعلام کرد یک روز فرصت دارد خود را به دفاتر این سازمان معرفی کند و در غیر این‌صورت، اگر پس از این مهلت به روسیه بازگردد، به زندان خواهد رفت. ناوالنی در ماه اوت با یک عامل عصبی مسموم شد و اکنون در آلمان دوره نقاهت خود را می‌گذراند. تحقیقات مختلفی که انجام شده حکومت روسیه را مسوول مسموم کردن او می‌دانند اما کرملین این مساله را رد کرده است.
 • واکنش مادورو نسبت به تمدید فعالیت پارلمان ونزوئلا

  رویترز: رئیس‌جمهوری ونزوئلا گفته، اقدام صورت گرفته از سوی مجمع ملی تحت کنترل اپوزیسیون برای تمدید مهلت فعالیتشان تا سال آتی میلادی برخلاف قانون اساسی است و از سیستم قضایی این کشور خواست تا کارش را انجام دهد. مجمع ملی ونزوئلا به رهبری خوان گوایدو، انتخابات پارلمانی ششم دسامبر را که در آن سوسیالیست‌ها پیروز شدند، غیرقانونی اعلام کرد و در رای گیری اخیر مدت فعالیت مجمع ملی را تمدید کرد. احزاب اصلی اپوزیسیون ونزوئلا انتخابات ششم دسامبر را بایکوت کردند چون گفتند این انتخابات آزاد و عادلانه نیست. نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا که گوایدو را دست نشانده آمریکا می‌داند، گفته وقتی اپوزیسیون در انتخابات ۲۰۱۵ پیروز شدند، انتخابات شفاف بود اما حالا که سوسیالیست‌ها پیروز شدند، اینطور نیست! رئیس جمهوری ونزوئلا در سخنانی تلویزیونی گفت: با توجه به اینکه تمدید فعالیت مجمع ملی از سوی اپوزیسیون برخلاف قانون اساسی است، ما به سیستم قضایی اعتماد می‌کنیم تا کارش را انجام دهد. این اقدام پارلمان برای تمدید فعالیتش در حالی صورت گرفته که ده‌ها تن از قانونگذاران آن که به اتهام ارتکاب جرائمی چون خیانت از کشور گریخته‌اند با تحقیقات کیفری روبه‌رو هستند. سایرین نیز عدم تمایلشان را به ادامه حضور در کنگره به دلیل تحت پیگرد بودن از سوی دولت کاراکاس اعلام کرده‌اند.
 • مایک پنس زیر منگنه جمهوری‌خواهان

  هیل: لویی گومرت، نماینده تگزاس و چند نماینده دیگر جمهوری‌خواه در مجلس نمایندگان آمریکا از مایک پنس، معاون ترامپ خواستند برای لغو پیروزی انتخاباتی جو بایدن اقدام کند. این درخواست بر نقش مایک پنس، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا در جلسه ششم ژانویه در کنگره برای شمارش آرای الکترال ایالات و نهایی شدن پیروزی بایدن بر دونالد ترامپ تمرکز دارد. این در حالی است که به طور سنتی، نقش معاون رئیس‌جمهوری آمریکا در مدیریت این جلسه نمادین است و طبق قانون فدرال ۱۸۸۷ موسوم به قانون شمارش الکترال انجام می‌شود. اما جمهوری‌خواهان با درخواستی که تنظیم کرده‌اند، از یک قاضی فدرال در تگزاس خواسته‌اند تا این قانون را مغایر قانون اساسی آمریکا اعلام کند. شاکیان جمهوری‌خواه همچنین پا را فراتر گذاشته و از دادگاه خواسته‌اند تا به مایک‌پنس این اختیار را بدهد که در ششم ژانویه شکست ترامپ در ایالت‌های سرنوشت‌ساز کلیدی را باطل اعلام کند.
 • اقتصاد لبنان در آستانه فروپاشی

  المیادین: یک مسوول بین‌المللی اعلام کرد اقتصاد لبنان از هم فروپاشیده و پیش‌بینی می‌شود، تولید داخلی این کشور که در سال ۲۰۱۹ به ۵۳ میلیارد دلار رسید، پایان ۲۰۲۰ به شکل بی سابقه‌ای به ۱۸ میلیارد دلار کاهش یابد. یان کوبیس، نماینده ویژه سازمان ملل در لبنان گفت، سیستم اقتصادی، مالی و بانکی لبنان در حالت نابسامانی قرار دارد. وی در توییتی نوشت، صلح و آرامش اجتماعی لبنان در آستانه فروپاشی است، حوادث امنیتی در حال افزایش است و پایه‌های این کشور به لرزه افتاده است. کوبیس به اعتراض نوشت، به نظر می‌رسد سیاستمداران لبنان منتظر جو‌بایدن، رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا هستند؛ اما اینجا لبنان است، نه آمریکا. طبق آمار موسسه خصوصی مطالعات بازار لبنان، بانک مرکزی این کشور ۴۰ میلیارد دلار ضرر دارد که ۲۰ میلیارد دلار از آن بین سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰ بوده است. بیش از یک سال است که لبنان دچار بحران اقتصادی شدیدی شده و این از زمان پایان جنگ داخلی (۱۹۷۵ - ۱۹۹۰) بدترین وضعیت لبنان محسوب می‌شود. این بحران علاوه بر خسارت‌های سنگین بانک مرکزی و اعتراضات مردمی علیه فساد رایج، به فروپاشی مالی نیز منجر شده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر