آرشیو روزنامه شماره ۵۰۷۱ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۵۰۷۱

 • عقب‌نشینی ترامپ در آخرین روزها

  دنیای‌اقتصاد: دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا سرانجام بسته کمک مالی ۹۰۰ میلیارد دلاری را به شکل غیرمنتظره امضا کرد. او پیش‌تر به شدت با رقم تعیین‌شده برای کمک‌های مالی به بیکاران مخالف و خواهان رقمی بالاتر بود. مشخص نیست که چرا وی تصمیم خود را به ناگهان تغییر داد؛ اما یک منبع مطلع می‌گوید برخی مشاوران ترامپ خواسته بودند او در تصمیم خود تجدیدنظر کند.
 • ترکیه در آستانه انفجار

  دنیای‌اقتصاد: «محمد علی کولات» که برای حزب عدالت و توسعه اردوغان نظرسنجی‌هایی انجام می‌دهد، به نیویورک‌تایمز گفت برآوردهای اخیر نشان می‌دهد جایگاه حزب عدالت و توسعه اردوغان به کمترین حد خود از زمان به قدرت رسیدن در ترکیه رسیده است؛ یعنی به رقمی حدود ۳۰ درصد.
 • توافق تجارت آزاد بریتانیا و ترکیه

  دنیای‌اقتصاد: وزارت بازرگانی انگلیس روز یکشنبه گفت، انگلیس و ترکیه قرار است روز سه‌شنبه ۹ دی ماه یک توافق تجارت آزاد را امضا کنند که این اولین توافق از زمان امضای توافق تجارت جدید بوریس جانسون با اتحادیه اروپاست. الجزیره و رویترز در گزارش ۲۸ دسامبر در همین رابطه نوشتند، دو کشور توافق‌نامه‌ای را امضا خواهند کرد که تکرار شرایط تجاری موجود بین آنکارا و لندن است، اما «لیز تراس»، وزیر بازرگانی انگلیس، گفت که امیدوار است به‌زودی توافق سفارشی و جدیدی بین دو کشور منعقد شود. تراس در بیانیه‌ای گفت: «توافق‌نامه‌ای که این هفته امضا می‌کنیم مربوط به قراردادهای تجاری بدون‌تعرفه است و به حمایت از روابط بازرگانی ما کمک می‌کند.
 • ایمن‌سازی ۴۵۰میلیون نفر در اروپا

  دنیای‌اقتصاد: واکسیناسیون سراسری در قاره سبز آغاز شد. از پرستاران خانگی در فرانسه تا بیمارستان‌ها در لهستان، از سالمندان اروپایی تا خدمه آنها در خانه سالمندان در اولویت واکسیناسیون اروپایی‌ها قرار گرفتند. قرار است ۴۵۰ میلیون نفر ساکن در اتحادیه اروپا شامل این طرح شوند. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، در اسپانیا یک زن ۹۶ ساله اولین نفری بود که در یک خانه سالمندان در نزدیکی مادرید واکسن کرونا را دریافت کرد. در ایتالیا نیز که اولین کشور اروپایی با آمار قابل توجه مبتلایان به کووید-۱۹ است، یک پرستار ۲۹ ساله واکسن ویروس کرونای فایزر-بایون تک را دریافت کرد.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  این باور مدرن به عقل و خرد، با علم به‌مثابه خدمتکارش، ذاتا خوش‌بینانه بود؛ این به شکل اطمینان‌بخشی پایبند به مفهوم ترقی و پیشرفت بود. وقتی درک بشر از جهان و سازوکارهای آن افزایش یافت، توانایی او برای کنترل بر طبیعت و بهبود شرایط زیست انسانی هم افزایش یافت. این فقط قوانین فیزیکی نبود که عقل و دانش از آن گره‌گشایی کردند. پرسش‌های اجتماعی هم متمایل به روش‌های تعریف و اندازه‌گیری بودند. مسائل علمی و سیاسی که میان انسان‌ها شکاف انداخت می‌تواند با خدمات متخصصان منطقی و حرفه‌ای‌های آموزش‌دیده در سنت علمی حل شود: اقتصاددانان، جامعه‌شناسان، روان‌شناسان و اندیشمندان علوم سیاسی.
 • عامل انفجار نشویل تعیین هویت شد

  رویترز: به گفته اف‌بی‌آی، دی‌ان‌ای کشف شده در نزدیکی یک خودروی منفجر شده در روز کریسمس در نشویل، تنه‌سی، با نمونه‌های بازیابی شده از منزل مظنون این بمب‌گذاری تطابق دارد. بر اساس اعلام بازرسان اف‌بی‌آی، مرد ۶۳ ساله‌ای به نام آنتونی وارنر مسوول انفجار نشویل است. بر اساس نتایج تحلیل دی‌ان‌ای، بقایای انسانی کشف شده در محل انفجار با نمونه‌های کشف شده از منزل وارنر تطابق دارد. دون کوچران، دادستان آمریکایی در یک نشست خبری گفت: فرد مظنون آنتونی وارنر بمب‌گذار است. او وقتی که بمب منفجر شد، در محل حضور داشت و در نتیجه این انفجار از بین رفته و نابود شده است. مقام‌ها گفته‌اند که هنوز زود است درباره انگیزه‌های احتمالی این مظنون صحبت شود.
 • علم به هدف زد، آیا سازمان تجارت جهانی هم می‌زند؟

  نویسنده: باراجندرا ناونیت سفیر و نماینده دائم هند در سازمان تجارت جهانی
  هند، آفریقای جنوبی و هشت کشور دیگر عضو سازمان تجارت جهانی (WTO) با ارائه پیشنهادی به این سازمان خواستار معافیت کشورهای عضو از رعایت برخی حقوق ثبت اختراع و سایر حقوق مالکیت فکری تحت معاهده سازمان در زمینه جنبه‌های تجاری حقوق مالکیت فکری «Trade-Related Aspects of Intellectual Property Rights (TRIPS)» برای مدت زمان محدود شده‌اند. این پیشنهاد موجب حصول اطمینان از نبود محدودیت برای افزایش تولید واکسن‌ها و درمان‌های کووید-۱۹ توسط حقوق مالکیت فکری می‌شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر