آرشیو روزنامه شماره ۵۰۶۱ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۵۰۶۱

 • شکاف در اردوگاه جمهوری‌خواهان آمریکا

  دنیای‌اقتصاد: سناتور «میچ مک‌کانل»، رهبر جمهوری‌خواهان سنا در گسستی آشکار از ترامپ به جو بایدن، رئیس‌جمهور منتخب، پیروزی وی را تبریک گفت. این سناتور به هم‌حزبی‌های خود توصیه کرد که با طناب ترامپ به چاه نروند و در عوض به او بپیوندند. این اقدام او پیامی آشکار برای پایان دادن به تلاش‌های حزب برای به چالش کشیدن نتیجه انتخابات است.
 • مجارستان در مسیر اقتدارگرایی

  دنیای اقتصاد: پارلمان مجارستان روز سه‌شنبه پیش‌نویس تغییرات گسترده‌ای را در قانون‌اساسی تصویب کرد که موجب محدودشدن حقوق شهروندان هم‌جنس‌گرا می‌شود و وضعیت را برای احزاب مخالف جهت به چالش کشیدن نخست‌وزیر «ویکتور اوربان» و حزب وی در انتخابات آینده دشوارتر می‌کند. این قوانین جدید همچنین نظارت بر هزینه وجوه عمومی را کاهش می‌دهد؛ وجوهی که به گفته منتقدان به دولت امکان می‌دهد از پول‌های دولت برای نفع رساندن به وفاداران استفاده کند.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  مورگنتا، حتی به‌عنوان یک مرد جوان، در برابر این ایده مقاومت کرد که نیت‌های خوب به خودی خود می‌توانند در دنیای آنارشیک امور بین‌المللی غالب آمده یا اینکه اسناد مکتوب می‌توانند بدون تهدید زور معتبری که در پس آن باشد، حامل قانون باشند. در طول عمر تدریس‌اش، مورگنتا از دانشجویان، مفسران و مقام‌های دولتی می‌خواست تا فراتر از امیدواری ایده‌آلیسم بنگرند و از تصورات جبری فردی و فرهنگی خود در مورد اخلاقیات عقب بنشینند تا واقعیات ملموس وضعیت‌های خاص را که پاسخ‌هایی خاص می‌طلبد که مناسب شرایط خاص است درک کنند. او بعدها در بیانیه‌ای به سیاست‌گذاری به نام «پاول نیتز» گفت «ما نمی‌توانیم به جهان از منظری بنگریم که خارج از این جهان است.»
 • تشدید شکاف بی‌بی و گانتس

  آسوشیتدپرس/ هاآرتص: به دنبال اقدام نخست‌وزیر اسرائیل در تعیین رئیس جدید موساد بدون اطلاع به بنی گانتس، شریک دولت ائتلافی اسرائیل اختلاف میان دو طرف بالا گرفت. بنی گانتس، وزیر جنگ و نخست‌وزیر تناوبی رژیم صهیونیستی اندکی پس از انتصاب جانشین یوسی کوهن که از سال ۲۰۱۶ ریاست موساد را در اختیار دارد، تلفنی با نتانیاهو صحبت کرد. در این تماس، گانتس خشم خود را از نتانیاهو ابراز کرد. به گفته منابع نتانیاهو این بار نیز خودسرانه عمل کرده و تصمیم خود را قبل از اعلام به گانتس اطلاع نداده بود.
 • سفر هیات بلندپایه طالبان به پاکستان

  اسپوتنیک: نعیم وردک، سخنگوی طالبان در توییتی نوشت: هیاتی بلندپایه از طالبان به ریاست «ملابرادر آخوند» معاون سیاسی طالبان به دعوت مقام‌های پاکستانی به اسلام‌آباد رفت تا با عمران خان، نخست‌وزیر و شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان دیدار کند. دو طرف درباره مسائل دوجانبه و همچنین مشکلات مربوط به آوارگان، تسهیل سفر از افغانستان به پاکستان و همچنین تجار افغان گفت‌وگو داشتند. ملا عبدالغنی برادر، در راس هیاتی ۹ نفره، برای دیدار سه‌روزه با مقام‌های پاکستان وارد اسلام‌آباد پایتخت این کشور شد.
 • سفر الکاظمی به ترکیه

  خبرگزاری فرانسه: مسوولان دولتی در عراق می‌گویند، نخست‌وزیر این کشور در سفرش به ترکیه پیرامون مسائل مهم مشترک از جمله پرونده حیاتی امنیت مرزها، مساله آب، نفت و حضور حزب کارگران کردستان در عراق رایزنی خواهد کرد. وزارت‌خارجه عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد؛ فواد حسین، وزیر‌خارجه این کشور برای هماهنگی مقدمات سفر مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق به ترکیه که قرار است امروز پنج‌شنبه انجام شود، وارد آنکارا شد. مسوولان دولتی در عراق می‌گویند، این سفر الکاظمی در صدر یک هیات دولتی به آنکارا به دلیل وجود برخی پرونده‌های مشترک میان دو طرف حائز‌اهمیت است و پرونده‌های نفت، امنیت مرزها، مساله آب، سرمایه‌گذاری، تجارت، حضور نیروهای حزب کارگران کردستان در اقلیم کردستان عراق و پرونده پول‌های بلوکه‌شده در خارج از کشور در صدر موضوعات مورد‌بررسی قرار خواهند داشت‌. جمال کوجر، عضو پارلمان عراق نیز تاکید کرد که ۶ پرونده مهم در سفر الکاظمی به ترکیه بررسی خواهد شد. وی گفت، پرونده حضور نیروهای حزب کارگران کردستان در اقلیم کردستان عراق در راس همه پرونده‌ها قرار دارد و علاوه بر این، پرونده نفت، مساله آب، اموال بلوکه شده در خارج از عراق و دعوت از ترکیه برای سرمایه‌گذاری در عراق نیز بررسی خواهد شد. سفیر عراق در ترکیه پیش از این اعلام کرده بود، الکاظمی به دعوت رئیس‌جمهوری این کشور ۱۷ دسامبر به ترکیه می‌رود و مسائل مختلف مانند تامین امنیت مرزهای دو کشور، تبادلات تجاری، همکاری در زمینه آب، نفت، صادرات و واردات و اقتصاد را بررسی می‌کند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر