آرشیو روزنامه شماره ۵۰۲۱ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۵۰۲۱

 • تمرکز کمپین‌ها بر ایالت حساس فلوریدا

  دنیای‌اقتصاد: ترامپ و بایدن روی یک ایالت متمرکز شده‌اند: «فلوریدا.» گویی این ایالت راه ورود به کاخ سفید است. این ممکن است لاتاری آن نامزدی به حساب‌ آید که او را خوشبخت‌ترین مرد در آمریکا خواهد کرد. به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، دو رقیب نامزد انتخابات ریاست جمهوری در تامپای فلوریدا ظاهر شدند تا آسیب‌پذیری‌های خود را درمان کنند. این موضوع نشان می‌دهد که هر دو نامزد بخت سیاسی خود را به این رهگذر کلید زده‌اند.
 • استیلای سیاسی امپراتور چین

  دنیای‌اقتصاد: ایالات متحده در رقابت‌های انتخاباتی یک مسابقه تلخ گرفتار شده و از سوی دیگر درگیر افزایش مبتلایان به کروناست. اروپا دوباره به قرنطینه می‌رود.
 • زد و بندهای پنهان دو شارلاتان

  دنیای‌اقتصاد: جفری اس. برمن عصبانی بود. برمن، دادستان ارشد منهتن، در ژوئن سال ۲۰۱۹ به واشنگتن سفر کرد تا درباره یک پرونده ویژه با ویلیام پی. بار دادستان کل آمریکا و برخی از دستیاران ارشد وی صحبت کند: یک تحقیقات مجرمانه درباره هالک بانک ترکیه که یک بانک دولتی بوده و مظنون به نقض قوانین تحریم‌های ایالات متحده و ارسال میلیون‌ها دلار طلا به ایران است.
 • تراژدی اجتناب ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  کیسینجر، اشتراوس و آرنت آلمانی‌هایی بودند که آنچه را آلمان به آنها داده بود گرامی می‌شمردند، اما از هویت خود به دست نازی‌ها محروم شده بودند؛ یهودیانی که هرگز پیشینه خود را انکار نمی‌کردند اما برای آنها محتوای یهودیت یک مشکل بود و صهیونیسم هم راه‌حلی برایش نبود؛ آنهایی که آمریکایی شده بودند قدردان راستین همان سرپناهی بودند که ایالات متحده در اختیارشان قرار داده بود، اما میهن‌پرستی‌شان به یک همذات‌پنداری تمام‌عیار یا شناسایی از صمیم قلب با کشور جدیدشان تبدیل نشد؛ افراد آزاداندیشی که مخالف جباریت بودند اما سوءظن عمیقی به دموکراسی و فرآیندهای اکثریت‌گرایانه‌اش داشتند. آنها یافته‌های علم مدرن را پذیرفتند در حالی که نفی می‌کردند که این یافته‌ها می‌تواند پاسخ‌هایی به عمیق‌ترین پرسش‌ها بدهد یا عمیق‌ترین اسرار آن را بازگشاید.
 • چرا آمریکا به بایدن نیاز دارد؟

  دنیای‌اقتصاد: هفته‌نامه اکونومیست طرح روی جلد جدیدترین شماره خود در آستانه انتخابات آمریکا را به این پرسش معطوف ساخته است که چرا باید بایدن رئیس‌جمهور این کشور شود. اکونومیست با اشاره به اینکه ترامپ در طول چهار سال یک رئیس‌جمهور ویرانگر بوده است که سیاست‌های او بنیادی‌ترین ارزش‌های آمریکایی را به زیر کشیده است و در آخر نیز پاندمی کرونا ۲۳۰ هزار قربانی در این کشور بر جای گذاشت، نوشت اگرچه بایدن را نمی‌توان فرشته شفادهنده امراض کهنه جامعه آمریکایی دانست، اما او می‌تواند تکه‌های از هم‌گسیخته یک کشور را در کنار یکدیگر قرار دهد و آن را در مسیر مصالحه و ثبات هدایت کند.
 • تعلیق عضویت کوربین در حزب کارگر

  دنیای اقتصاد: حزب کارگر بریتانیا‌ که حزب اصلی اپوزیسیون هم هست، عضویت جرمی کوربین رهبر پیشین خود را به دلیل واکنش او به یک گزارش به‌شدت انتقادآمیز درباره یهودستیزی در این حزب معلق کرد. این حزب معتقد است که سخنان کوربین نوعی گسست از رویکردهای این حزب محسوب می‌شود. «بنیامین مولر» در گزارش ۲۹اکتبر در نیویورک‌تایمز نوشت، چنین تعلیقی سابقه اندکی در تاریخ سیاست در بریتانیا دارد. اندکی بیش از ۱۰ ماه پس از انتخاباتی که در آن حزب کارگر کوشید کوربین را نخست‌وزیر سازد و درست بیش از ۶ ماه از زمانی که وی به‌عنوان رهبر از حزب کناره گرفت، وی دیگر قانون‌گذار حزب کارگر محسوب نمی‌شود.
 • حمله به کلیسای نیس

  دنیای‌اقتصاد: حمله‌ای که روز پنج‌شنبه ۸ آبان در نیس فرانسه رخ داد و در آن سه نفر به قتل رسیدند؛ این کشور را در داخل و خارج به شدت تحت فشار قرار داده است. در داخل، مردم خواهان اعمال فشار بیشتر بر افراط‌گرایان هستند و این در حالی است که فرانسه به تازگی وارد تنش با جهان اسلام شده است. «نوریمیتسو اونیشی» و «کنستانت محوت» در گزارش ۳۰ اکتبر برای نیویورک تایمز نوشتند، مردی که روز پنج‌شنبه دو زن و یک مرد را با چاقو در کلیسایی در شهر نیس فرانسه به قتل رساند اهل تونس است و چند روز پیش وارد این کشور شده بود. او پس از حمله، به ضرب گلوله پلیس زخمی شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر