آرشیو روزنامه شماره ۵۰۱۰ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۵۰۱۰

 • تیم ترور سلطان در اروپا

  دنیای اقتصاد: در یک بعدازظهر ماه گذشته، مردی که ادعا می‌کرد یک مامور اطلاعاتی ترکیه است، وارد یک ایستگاه پلیس در «وین» شد. اعترافات وی همچون یک انفجار بود. این مرد می‌گفت به وی دستور داده شده که یک سیاستمدار کرد- اتریشی را به قتل برساند که او نمی‌خواست چنین کند. او خواستار حمایت پلیس اتریش از خود به دلیل سرپیچی از این فرمان شد. او همچنین گفت که برای محکوم کردن یک کارمند در کنسولگری آمریکا در استانبول مجبور به شهادت دروغ شده است. «کاترین بنهولد» و «کارلوتا گال» در گزارش ۱۳ اکتبر برای نیویورک‌تا‌یمز نوشتند، اگر ادعاهای این مرد که خود را «فیاض اوزتورک» می‌نامید تا‌یید شود، پرتوی می‌افکند بر اقدامات اردوغان و اینکه او برای سر‌به‌نیست کردن دشمنان خود تا‌ کجا پیش رفته و می‌رود. اعترافات اوزتورک- که در گزارشی از پلیس که نیویورک‌تا‌یمز به آن دست یافته به تفصیل بیان شده- می‌تواند اما و اگرهایی در محکومیت «متین توپوز» ایجاد کند که برای وزارت امور خارجه ایالات‌متحده و اداره مبارزه با مواد مخدر در استانبول کار می‌کرد. در ماه ژوئن، توپوز توسط دادگاهی در ترکیه به اتهام کمک به یک گروه تروریستی مسلح به بیش از هشت سال زندان محکوم شد.
 • ۲۳اکتبر روز سرنوشت ساز

  دنیای اقتصاد: نامزد مورد نظر دونالد ترامپ برای پست خالی گینزبرگ در دیوان عالی ایالات متحده از پاسخ به موارد مهمی مانند خدمات درمانی، حق سقط جنین و اختلافات احتمالی در مورد نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری خودداری کرد. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، قاضی ایمی کانی برت، روز سه‌شنبه آشکارا هیچ قولی مبنی بر اینکه درباره اختلاف در نتیجه انتخابات در روز سوم نوامبر دخالت نکند، نداد اما اصرار داشت، به‌رغم اینکه از سوی ترامپ انتخاب شده است اجازه نمی‌دهد که از وی به‌عنوان سرباز پیاده شطرنج برای تصمیم‌گیری در مورد انتخابات برای مردم آمریکا استفاده کنند.
 • مذاکرات بی‌سابقه لبنان و اسرائیل

  دنیای‌اقتصاد: مذاکرات ترسیم مرزهای دریایی میان لبنان و رژیم صهیونیستی دیروز چهارشنبه ۲۳ مهرماه در مقر یونیفل در الناقوره در جنوب لبنان با نظارت واشنگتن آغاز شد. اولین جلسه بیش از یک ساعت طول کشید، که با اظهارات هماهنگ‌کننده سازمان ملل متحد در لبنان، دستیار وزیر خارجه ایالات‌متحده در امور خاور نزدیک، رئیس هیات لبنان و رئیس هیات اسرائیلی همراه بود. این جلسه به دور از رسانه‌ها برگزار شد. این نشست تحت نظارت سازمان ملل و با میانجی‌گری آمریکا برگزار شد و لبنان با گرفتن هرگونه عکس یادگاری از این جلسه مخالفت کرد. لبنان و رژیم صهیونیستی اوایل ماه میلادی کنونی به توافقی درباره آغاز مذاکرات با نظارت سازمان ملل در شهر مرزی الناقوره دست یافتند. واشنگتن این توافق را یک توافق «تاریخی» میان دو طرفی دانست که در وضعیت جنگ با هم هستند.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  یکی از معاصران انتخابات حساس جولای ۱۹۳۲ را «جنگ نمادها» نامید اما در آن جنگ، نازی‌ها بهترین نمادها را داشتند. هیتلر به دموکراسی با تحقیر می‌نگریست اما سپس آموخت که چگونه از آن برای اهداف خودش استفاده کند. مخالفانش- مهم‌تر از همه سوسیال دموکرات‌ها- به روش‌های عوام‌فریبانه او به دیده تحقیر می‌نگریستند و سپس بازنده شدند. اگرچه هیتلر در ژانویه ۱۹۳۳ صدراعظم شد، اما هنوز آن پیروزی کاملی که در نظر داشت نصیبش نشد و پس از انتخابات ماه مارس هنوز مجبور بود ائتلاف را با ملی‌گرایان دست راستی اداره کند. فرصت اولیه او برای تحکیم حکومتش مصادف شد با آتش‌سوزی رایشتاگ در ماه فوریه، آنگاه که پارلمان وحشت زده قدرت تعلیق آزادی‌های مدنی را به هیتلر داد.
 • شکست دیپلماتیک عربستان در سازمان ملل

  الجزیره: تلاش‌های عربستان سعودی برای عضویت در شورای حقوق بشر شورای امنیت به جایی نرسید. آغاز دوره جدید از اول ژانویه سال بعد است. روز سه‌شنبه چین، روسیه و کوبا به عضویت این شورا در آمدند و همین امر موجب انتقاد طرفداران حقوق‌بشری از این نهاد سازمان ملل شد. روسیه و کوبا در انتخابات مجمع عمومی سازمان ملل بدون وجود مخالف انتخاب شدند اما عربستان سعودی و چین وارد رقابت با سایر کشورها مانند نپال، پاکستان و ازبکستان شدند. در روز رای‌گیری پاکستان ۱۶۹، ازبکستان ۱۶۴ و چین ۱۳۹ رای آورد و عربستان سعودی با ۹۰ رای نتوانست وارد این شورا شود. این انتخابات برای عضویت ۱۵ کرسی شورای حقوق بشر سازمان ملل برگزار شد و اعضای جدید برای دوره ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۳ عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل خواهند بود. کارشناسان می‌گویند در این دوره کشورهایی انتخاب شده‌اند که بر سر مسائل حقوق‌بشری خود مورد انتقاد هستند. کوین جان هلر، استاد حقوق در دانشگاه کپنهاگ گفت: «البته که تاسف‌برانگیز است که این کشورها با این سابقه حقوق بشری وارد این شورا شده‌اند اما این حکایت از ساختار در هم و برهم بوروکراسی سازمان ملل دارد.»
 • شکست ترامپ در تولید پادتن

  دنیای‌اقتصاد: شرکت «الی‌لی‌لی» یک شرکت چندملیتی داروسازی که دفتر مرکزی آن در ایندیاناپولیس آمریکا قرار دارد، اعلام کرد که آزمایش بالینی درمان آنتی‌بادی کووید-۱۹ را به‌دلیل نگرانی در مورد ایمنی آن متوقف کرده است. این شرکت تحقیقات خود را ذیل برنامه‌ای تحت عنوان «عملیات فوق سریع» که توسط کاخ سفید اداره می‌شد، انجام می‌داد. دونالد ترامپ نیز ظاهرا در هنگام ابتلا به کرونا با روش پادتن‌درمانی شرکت داروسازی ریجنران مورد معالجه قرار گرفته بود. او گفت: «خودشان می‌گویند شبه‌درمان. اما چون حال مرا بهتر کرد، به‌نظر من خود درمان است.»

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر