آرشیو روزنامه شماره ۵۰۰۶ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۵۰۰۶

 • لغو مناظره بایدن و ترامپ

  دنیای اقتصاد: کمیسیون مناظره‌های انتخاباتی در آمریکا (CPD) اعلام کرد که مناظره جو بایدن و دونالد ترامپ به‌دلیل مخالفت رئیس‌جمهور آمریکا با انجام مناظره مجازی با وجود ابتلایش به کرونا لغو شد. الجزیره در گزارش مورخ ۹ اکتبر در همین رابطه نوشت: در بیانیه کمیسیون مناظره‌های انتخاباتی در آمریکا (CPD) که روز جمعه منتشر شد آمده است که این مناظره قرار بود ۱۵ اکتبر در میامی برگزار شود که در نهایت لغو شد. این کمیسیون افزود: «توجه ما به تدارک و آماده سازی برای دور آخر مناظرات ریاست‌جمهوری خواهد بود که در ۲۲ اکتبر برگزار خواهد شد».
 • آتش‌بس روسی در جنگ قره‌باغ

  دنیای‌اقتصاد: سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، شنبه صبح اعلام کرد که جمهوری آذربایجان و ارمنستان برای آتش‌بس در منطقه ناگورنو- قره‌باغ از ۱۲ ظهر ۱۰ اکتبر موافقت کردند. سرگئی لاوروف تصریح کرده است دو طرف توافق کردند تا مذاکرات «اساسی» بر سر منطقه مورد مناقشه ناگورنو- قره‌باغ را آغاز کنند. وزرای خارجه ارمنستان و جمهوری آذربایجان روز جمعه پس از دو هفته نبرد شدید در منطقه ناگورنو- قره‌باغ در مسکو دیدار و مذاکره کردند. این توافق پس از ۱۰ ساعت مذاکره بین وزرای خارجه جمهوری آذربایجان و ارمنستان با حضور سرگئی لاوروف در بامداد شنبه در مسکو حاصل شد.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  محافظه‌کاران غیرنازی در میان خود دچار شکاف بودند و هیچ پایگاه مردمی برابری برای استفاده در مواجهه با عوام‌فریبان مصمم نداشتند. حقیقت ناگوار این است که هیتلر مشروع‌ترین گزینه در دسترس بود. استراتژی او در استفاده از ابزارهای دموکراتیک برای دستیابی به اهداف غیردموکراتیک کارگر افتاد. جای تعجب نیست که نازی‌ها در سراسر آلمان با مشعل‌هایی در دست رژه رفته و جشن می‌گرفتند. اگر به تاریخ نازی‌ها رجوع کنید، تقریبا به‌طور قطع با عبارت «تصرف قدرت» به مثابه شرح رویدادها طی این هفته‌ها و ماه‌های اساسی برخواهید خورد.
 • تایوان به‌دنبال «گفت‌وگوی معنادار» با چین

  رویترز: رئیس‌جمهور تایوان روز گذشته به‌دنبال بالا گرفتن تنش‌های نظامی با چین اظهار کرد: خواهان «گفت‌وگویی معنادار» با پکن است. جزیره تایوان تحت فشار فزاینده‌ای از سوی چین که فعالیت نیروی هوایی خود را در نزدیکی این جزیره و خط میانی حساس در تنگه تایوان در چند هفته گذشته افزایش داده، قرار گرفته است.
 • استقرار ارتش در بیشکک

  رویترز: پارلمان قرقیزستان روز گذشته برای دادن رای اعتماد به دولت جدید و پایان دادن به خلأ قدرت در این کشور تشکیل جلسه داد. با اعلام وضعیت فوق‌العاده در پایتخت قرقیزستان، نیروهای ارتش در بیشکک مستقر شدند. قرار است نشست پارلمان قرقیزستان در مجتمع مسکونی ریاست‌جمهوری در حومه بیشکک برگزار شود. دفاتر پارلمان و تعدادی از ساختمان‌های دولتی سه‌شنبه گذشته مورد حمله معترضان قرار گرفت و غارت شد. این جمهوری شوروی سابق میزبان پایگاه نظامی روسیه و گذرگاه مهم تجاری با چین و همچنین یک شرکت مهم معدن کانادا است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر