آرشیو روزنامه شماره ۴۹۷۸ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۹۷۸

 • جنگ جاسوسی برای واکسن

  دنیای‌اقتصاد: روزنامه نیویورک‌تایمز از نبرد جاسوسی و اطلاعاتی غول‌های بزرگ جهان برای دسترسی به اطلاعات مرتبط با واکسن کرونا خبر داد. درواقع هر سرویس جاسوسی مهم در دنیا تلاش دارد تا دریابد دیگری در حال انجام چه کاری است. این اقدامات در عمل موجب شده است که سازمان‌های جاسوسی در یک بازی بزرگ رودرروی هم قرار گیرند. گزارش این روزنامه آمریکایی نشان می‌دهد اخیرا تلاش‌های متعددی از جانب چین برای دسترسی به تحقیقات دانشگاه کارولینای شمالی انجام شده است، در همین حال مقام‌های اطلاعاتی ناتو نیز در حال ردیابی اقدامات کرملین برای ربودن پروژه‌های تحقیقاتی در زمینه واکسن کرونا هستند. مقام‌های اطلاعاتی علت تمرکز سازمان‌های جاسوسی بر دانشگاه‌ها را به این دلیل می‌دانند که محافظت از داده‌های محافل آکادمیک نسبت به شرکت‌های دارویی ضعیف‌تر است. از همین رو دانشگاه‌ها مرتبا از سوی نهادهای امنیتی آمریکا هشدارهای تهدید دریافت می‌کنند. با این حال جاسوسان خارجی تاکنون اطلاعات کمی از شرکت‌های بیوتکنولوژی آمریکایی به‌دست آورده‌اند.
 • تحرکات نظامی ترکیه در مرز یونان

  دنیای‌اقتصاد: رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه به یونان هشدار داده است در مورد مباحث جنجالی مدیترانه با این کشور وارد مذاکره شود، در غیر این صورت باید با پیامدهای دردآور آن روبه‌رو شود. به گزارش الجزیره رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه در مراسم افتتاح بیمارستانی در استانبول با اشاره به تحولات مدیترانه شرقی اظهار کرد: «آنها یا زبان سیاست و دیپلماسی را خواهند فهمید، یا در میدان عمل با تجربیات دردناک روبه‌رو خواهند شد.»
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  شایعات و اتهاماتی ورد زبان‌ها بود که ایالات‌متحده در پس این آشوب‌هاست - با این اعتقاد که اعتصاب‌کنندگان سرپنجه‌های امپریالیسم بودند - و اگرچه گفتن این مساله منصفانه به نظر می‌رسد که بخشی از پول‌های آمریکایی از سوی گروه‌های اپوزیسیونی که مورد حمایت آمریکا بودند به دست اعتصاب‌کنندگان می‌رسید اما شواهد اندکی وجود دارد (یا هیچ شاهدی وجود ندارد) که آمریکا به‌طور مستقیم در این تحولات دخیل بوده است. این تظاهرات گسترده و همزمان بوده و ابراز آشکار نارضایتی مردمی از سیاست‌های دولت بوده است. شایعات مربوط به مداخله آمریکا، تلاش‌هایی بودند برای نامشروع کردن مخالفت‌ها با آلنده.
 • بحران در مذاکرات تجاری انگلیس با اتحادیه اروپا

  رویترز: مذاکره‌کننده ارشد انگلیس در موضوع برگزیت به اتحادیه اروپا هشدار داد که این کشور کوچک‌ترین چشم‌پوشی در مذاکرات تجاری نخواهد داشت و از خروج بدون توافق هم ترسی ندارد. انگلیس می‌گوید اتحادیه اروپا هنوز نتوانسته کاملا بپذیرد که انگلیس دیگر یک کشور مستقل شده است.
 • ترامپ؛ رکورددار بدترین آمار اشتغال‌زایی در آمریکا

  دنیای‌اقتصاد: براساس سوابقی که از پایان جنگ جهانی دوم تاکنون به ثبت رسیده است، دونالد ترامپ در حالی به سوی برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در ماه نوامبر حرکت می‌کند که بدترین آمار اشتغال نسبت به هر رئیس‌جمهور دیگری را در کارنامه دولت خود می‌بیند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر