آرشیو روزنامه شماره ۴۹۲۷ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۹۲۷

 • دنیا به کام ولادیمیر و «شی»

  دنیای اقتصاد: هفته‌ای که گذشت، در برابر چشمان ترامپ، روسیه و چین به‌طرز موثری نظم جهانی آینده را به سود خود تنظیم کردند. این دو با همدیگر این کار را نکردند اما آنها از فضای غیر مطمئن و غیرقابل پیش‌بینی که به کمک ترامپ خلق شده است، نهایت استفاده را کردند. نیک رابرتسون تحلیل‌گر سی‌ان‌ان در یادداشتی به بی‌تفاوتی ترامپ در باب دو اقدام روسیه و چین پرداخته و پیشروی‌های اخیر این دو کشور را نتیجه بی‌عملی دولت ترامپ می‌داند. او نوشت: هنوز مشخص نیست که رئیس‌جمهور بعدی آمریکا- اگر فردی غیر از ترامپ باشد- می‌تواند عواقب این هفته را پس بزند یا نه؛ جایی که پوتین در روسیه و شی جین‌پینگ در چین کنترل کامل قدرت را در دست گرفتند تا با قاطعیت بیشتری عمل کنند. به عبارت دیگر ترامپ یک نشان ماندگار در دنیا ایجاد کرد که ممکن است اصلا به سود جهان نباشد.
 • نبرد نابرابر «اون» با ویروس تاجدار

  دنیای اقتصاد: در روز سال نو، «کیم جونگ اون»، رهبر کره‌شمالی، خواستار «پیشرفت‌های بیشتر برای خنثی کردن تحریم‌های دشمنان» شد. این استراتژی به معنای یافتن منابع جدید درآمدی- قانونی یا غیرقانونی- عمدتا از چین بود. اعزام کارگران کره‌شمالی به چین؛ آوردن توریست‌های بیشتر از چین به کره‌شمالی؛ قاچاق شب‌هنگام محصولات ممنوعه مانند زغال‌سنگ و نفت در مرز یا میان کشتی‌ها در دریاهای آزاد نمونه‌ای از تلاش‌های کره‌شمالی برای کسب درآمد بود.
 • ریشه‌های نظم سیاسی از دوران پیشا انسانی تا انقلاب فرانسه

  فرانسیس فوکویاما ترجمه: محمد حسین باقی
  مردم در همه جوامع بشری «مدل‌های ذهنی از واقعیت» را ایجاد می‌کنند. این مدل‌های ذهنی علیت را به مولفه‌های مختلفی – گاهی مولفه‌های غیرملموس و نامرئی - نسبت می‌دهند و کارکردشان همانا خواناتر ساختن، پیش‌بینی‌پذیرتر ساختن و دستکاری آسان‌ترِ جهان است. در جوامع کهن‌تر، این نیروهای غیرملموس و نامرئی عبارت بودند از ارواح، شیاطین، خدایان یا طبیعت و امروزه آنها عبارتند از تصوراتی مانند گرانش، تشعشع، خویش‌نفعیِ اقتصادی، طبقات اجتماعی و امثال آن. تمام اعتقادات دینی یک مدل ذهنی از واقعیت را می‌سازند که در آن رویدادهای قابل مشاهده به نیروهای مرئی تاریک یا نیروهای نامرئی نسبت داده می‌شود یا علت آن رویدادها این نیروها شمرده می‌شوند. لااقل از زمان «دیوید هیوم»، ما پی برده‌ایم که راستی‌آزمایی و اثبات علیت از طریق داده‌های صرف تجربی میسر نیست.
 • تاریک‌ترین نقطه در روابط غول‌ها

  دنیای‌اقتصاد: بر اساس اعلام کارشناسان، روابط بین ایالات‌متحده و چین، دو غول اقتصادی جهان می‌تواند با توجه به اینکه هر دو طرف آمادگی خود را برای ادامه جنگ تجاری ابراز کرده‌اند، بیش از پیش تخریب شود. اما در حالی که کارشناسان پیروزی مجدد ترامپ در انتخابات نوامبر را موجب شعله‌ور ساختن اختلافات می‌دانند، یادآور شده‌اند که چینی‌ها تمایل بیشتری به پیروزی ترامپ نسبت به جو بایدن دموکرات دارند؛ چراکه زیان ترامپ برای اتحاد فراآتلانتیکی را بیش از زیان او برای خود می‌دانند.
 • سرسخت‌ترین موشک در مسکو

  نشنال اینترست: موشک بالستیک قاره‌پیمای «سرمت» روسیه به‌رغم آنکه تاریخ به کارگیری آن در ارتش این کشور به عقب افتاده است، به مجرد عملیاتی شدن رعب‌آور خواهد بود؛ موشکی که بر اساس گزارش‌ها برد ۱۸هزار کیلومتری دارد که عملا هر مکانی روی زمین را در تیررس آن قرار می‌دهد. روسیه یک کلکسیون موشک را از اتحاد شوروی سابق به ارث برده است که عملا رقیبی در دنیا ندارد و از نظر نوع و تنوع کلی بزرگ‌تر از زرادخانه موشکی هر کشور دیگری است. اگرچه برخی از موشک‌های قاره‌پیمای آن شروع به فرسوده شدن کرده‌اند، اما جدیدترین موشک یعنی سرمت موشکی خطرناک است. ترکیب برد بسیار بالا، قابلیت مافوق صوت احتمالی و حمل طیفی از کلاهک‌های هسته‌ای در این موشک در صورت عملیاتی شدن، شاید آن را منحصر به فرد سازد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر