آرشیو روزنامه شماره ۴۹۲۵ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۹۲۵

 • رای روس‌هـا به تـزار

  دنیای‌اقتصاد: همه‌پرسی تغییر قانون اساسی روسیه که به مدت یک هفته تا اول ژوئیه (چهارشنبه ۱۱ تیرماه) ادامه داشت با پیروزی ولادیمیر پوتین به پایان رسید. میزان مشارکت در این انتخابات که بسیاری آن را «شگفت‌انگیز» توصیف کرده‌اند حدود ۶۵ درصد اعلام شده است. به عبارت دیگر، براساس برخی گزارش‌ها، نتایج نهایی نشان می‌دهد در مسکو ۶۵ درصد و در سن‌پترزبورگ ۶/ ۷۷ درصد به اصلاحات مد نظر پوتین رای مثبت دادند.
 • نیروهای امنیتی پکن در هنگ‌کنگ

  دنیای اقتصاد: هنگ‌کنگ درهای خود را به روی نیروهای امنیتی چین باز کرد. تصویب قانون امنیت ملی جدید هنگ‌کنگ حال اجازه مداخله بیشتری را به دولت کمونیست چین می‌دهد. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، در حالی که شی جین‌پینگ، رهبر چین در سال‌های اخیر اختیار عمل نیروهای امنیتی این کشور را در برخورد با اقدامات مخرب علیه حزب (کمونیست)، نظم عمومی و وحدت ملی بیشتر کرده است، با این حال دستگاه‌های امنیتی چین عمدتا در سایه کار می‌کرده‌اند. اما معادلات موجود در هنگ‌کنگ می‌تواند مشخصه در سایه بودن نیروهای امنیتی چین را تغییر دهد.
 • ریشه‌های نظم سیاسی از دوران پیشا انسانی تا انقلاب فرانسه

  فرانسیس فوکویاما ترجمه: محمد حسین باقی
  این عقیده که انسان‌ها روزگاری به مثابه افرادی منزوی و جداافتاده از دیگران وجود داشتند- که یا از طریق خشونت‌ آشوب‌گونه (هابز) یا در غفلت مسالمت‌جویانه از یکدیگر (روسو) با هم تعامل می‌کردند- درست نیست. انسان‌ها همچون نیاکان اولیه‌شان همواره در گروه‌های اجتماعی خویشاوندمحور با ابعاد و اندازه‌های مختلف زندگی می‌کردند. در واقع، آنها برای مدتی دراز در این واحدهای اجتماعی زیست می‌کردند تا اینکه قوای ذهنی «شناختی» و «احساسی» که برای ترغیب و تشویق همکاری اجتماعی لازم است تحول یافته و در ودیعه‌های ژنتیکی‌شان کاملا جاگیر و تعبیه شود.
 • اعتدال‌گرایی؛ رمز پیشتازی بایدن

  دنیای‌اقتصاد: جو بایدن که این روزها با کمک کرونا، حدود ۹ درصد شانس بیشتری برای پیروزی نسبت به ترامپ، رقیب جمهوری‌خواه در انتخابات نوامبر دارد، اکنون با یک پارادوکس در کاندیداتوری خود مواجه است و شاید نگاه تردید‌آمیزی به وی در میان چپ‌ها وجود داشته باشد، اما این همان نقطه قوت او برای پیروزی در برخی ایالت‌ها است و جو بایدن می‌تواند با قرار گرفتن در مرکز طیف‌های سیاسی، مانع ترس برخی رای‌دهندگان شود و از سوی دیگر نیز با دوری از رادیکالیسم بتواند بیشترین تغییر را برای بازگرداندن آمریکا به روزهای پیش از نوامبر ۲۰۱۶ عملی کند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر