آرشیو روزنامه شماره ۴۹۲۳ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۹۲۳

 • احتمال کناره‌گیری ترامپ از انتخابات

  دنیای اقتصاد: شبکه خبری «فاکس‌نیوز» به نقل از منابعی در حزب جمهوری‌خواه گزارش داده است، چنانچه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا به این نتیجه برسد که شانسی برای پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری ندارد ممکن است از رقابت در این کارزار انصراف دهد. فاکس‌نیوز که شبکه خبری محبوب دونالد ترامپ است این ادعا را با استناد به منابع مطلع در حزب جمهوری‌خواه گزارش داده و نوشته که این حزب با توجه به نتایج ضعیف ترامپ در نظرسنجی‌ها نگران انتخاب مجدد وی در انتخابات ماه نوامبر است.
 • پیش‌بینی اکونومیست بایدن رئیس‌جمهور می‌شود

  دنیای اقتصاد: یک تحقیق صورت‌گرفته توسط تیم پیش‌بینی اکونومیست نشان می‌دهد که بایدن احتمالا در انتخابات نوامبر امسال دونالد ترامپ را با اختلاف فاحشی شکست می‌دهد و پس از ۴ سال مجددا کاخ سفید را به دموکرات‌ها بازمی‌گرداند. در این مدل از تحقیقات، بایدن هم انتخابات مردمی، هم آرای الکترال را با اختلاف برنده می‌شود. در این تحقیقات مشخص شده است که بایدن احتمالا ۸۹ درصد شانس پیروزی دارد و شانس ترامپ برای پیروزی تنها ۱۱ درصد است.
 • جنگ سایبری غول‌های آسیا

  دنیای اقتصاد: دولت هند نزدیک به ۶۰ برنامه موبایلی چین را در این کشور مسدود کرد که از مهم‌ترین این نرم‌افزارها می‌توان به برنامه سرگرم‌کننده «تیک‌تاک» اشاره کرد. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز پس از یک درگیری مرگبار در مرز دو کشور و کشته شدن ۲۰ سرباز هندی، دولت این کشور تصمیم گرفته است به منظور امنیت بیشتر این برنامه‌ها را مسدود کند.
 • همزاد امپراتور در خیابان‌های پکن

  دنیای اقتصاد: زمزمه‌های عجیب و غریب و نگاه‌های تعجب‌آمیزی که می‌پرسیدند «آیا این به راستی خودش است؟» زمانی به اوج خود رسید که «لیو کچینگ» که «باریتون» چینی می‌نواخت وقتی وارد هر اتاق و راهرویی در کشورش چین می‌شد همه با تعجب به او می‌نگریستند؛ گویی او «خودش» است. اما این «خودش» کیست که همه با تعجب از آن می‌پرسیدند؟ «لیو» با چهره‌ای مربع شکل و موهای حالت‌دار و خوابیده شباهت بسیاری به «شی جین پینگ» رئیس‌جمهور چین دارد. پس اکنون روشن شد که خطاب این «خودش» به کیست. شباهت «لیو» به «شی» باعث شده هر جا که این خواننده و نوازنده می‌رود همه او را به «شی» تشبیه کنند. «خاویر. سی. هرناندز» در گزارش ۲۹ ژوئن برای نیویورک تایمز نوشت: آقای «لیو» که وقت، کار و زندگی خود را در «اپرا سراها» می‌گذراند و در حقیقت امورش از طریق فعالیت‌های «اپرایی» می‌گذرد، مورد توجه زیادی قرار گرفته است. اما اکنون در نظام به شدت اقتدارگرای چین، شباهت او با رئیس‌جمهور «شی» او را در دام حماسه‌های «اورولی» انداخته است؛ چرا که نام، صورت و شباهت زیاد او با «شی» از سوی مقام‌های چینی امری «حساس» پنداشته شده است.
 • ریشه‌های نظم سیاسی از دوران پیشا انسانی تا انقلاب فرانسه

  فرانسیس فوکویاما ترجمه: محمد حسین باقی
  بسیج اجتماعی در جوامع معاصر معمولا در نتیجه توسعه اقتصادی رخ می‌دهد. این مسیر، مسیری بود که در انگلستان قرون میانه هم اتخاذ شد جایی که تعمیم حقوق مالکیت بر اساس «کامن لا» گذار و تحول لایه بالایی نظام دهقانی انگلیس به کشاورزان خرده مالک به لحاظ سیاسی فعال را تسهیل کرد. در عوض، در دانمارک پیشامدرن قرن شانزدهم، این مذهب بود که محرک بسیج اجتماعی بود. سواد به دهقانان اجازه داد تا نه‌تنها شرایط اقتصادی خود را بهبود بخشند بلکه به آنها کمک کرد تا در میان خود هم ارتباط برقرار ساخته و به‌عنوان عوامل سیاسی سازماندهی شوند.
 • تصویب قانون امنیت ملی هنگ‌کنگ در چین

  دنیای اقتصاد: بنا بر گزارش‌ها کمیته دائمی کنگره ملی خلق چین در یک رای‌گیری، قانون جنجال‌برانگیز در مورد امنیت هنگ‌کنگ را تصویب کرد؛ قانونی که ارائه پیش‌نویس آن طی هفته‌های پیش با اعتراضات در هنگ‌کنگ و نیز انتقاد و اعتراض آمریکا و شماری از قدرت‌های غربی روبه‌رو شده بود. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز این قانون پس از آن سرعت بیشتری گرفت که اعتراضات سال گذشته در هنگ‌کنگ موجب شد تا جایگاه پکن در این دولت‌شهر متزلزل شود. البته هنوز جزئیات دقیق قانونی که این روزها با عنوان «قانون امنیت ملی هنگ‌کنگ» معرفی شده، مشخص نیست و ظاهرا قرار است متن کامل آن به‌زودی منتشر شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر