آرشیو روزنامه شماره ۴۹۲۲ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۹۲۲

 • تاجدار۱۰ میلیونی

  دنیای اقتصاد: تلفات ناشی از شیوع ویروس موسوم به کووید-۱۹ از نیم میلیون نفر گذشت. به گزارش رویترز این یک نقطه عطف در این بیماری پاندمی است و به نظر می‌رسد که این ویروس در برخی کشورها دوباره اوج گرفته و هنوز برخی با مشکلات موج اول دست و پنجه نرم می‌کنند. این بیماری تنفسی برای افراد مسن بسیار خطرناک است، اگرچه کودکان و بزرگسالان نیز در میان کشته‌شده‌های ناشی از این بیماری در میان آن ۵۰۱ هزار نفر دیده می‌شوند.
 • توطئه روسی بلای جان ترامپ

  دنیای اقتصاد: مقام‌های آمریکایی می‌گویند، افسران اطلاعاتی و نیروهای عملیات ویژه آمریکا در افغانستان در اوایل ماه ژوئن به مقام‌های مافوق خود هشداری در مورد توطئه روس‌ها داده بودند دال بر اینکه آنها به نیروهای طالبان پاداش‌هایی برای کشتن سربازان آمریکایی در افغانستان می‌پردازند. دو مقام آمریکایی آشنا به این مساله گفتند که به اعتقاد آنها لااقل مرگ تعدادی از سربازان آمریکایی در نتیجه چنین پاداشی رخ داده است. از جمله اطلاعات حساسی که موجب تمرکز جاسوسان و فرماندهان بر این پاداش‌ها شد همانا کشف مقادیر زیادی پول نقد آمریکایی از حمله به یکی از پست‌های طالبان بود که بر دامنه سوء‌ظن‌ها افزود. تحقیقات از شبه‌نظامیان و مجرمان دستگیرشده نقش مهمی در اطمینان جامعه اطلاعاتی به ارزیابی‌هایش ایفا کرد که روس‌ها در سال ۲۰۱۹ مبالغی را به‌عنوان پاداش پرداخت کرده‌اند.
 • ریشه‌های نظم سیاسی از دوران پیشا انسانی تا انقلاب فرانسه

  فرانسیس فوکویاما ترجمه: محمد حسین باقی
  در اواخر قرن هفدهم، متفکرانی مانند «هابز» و «لاک» مفاهیم نظم اجتماعی فئودالی مبتنی بر طبقات و اقشار را از هم گسسته و مفاهیم را از قید و بند این مسائل رها کردند و به نفع یک قرارداد اجتماعی میان دولت و شهروندان استدلال می‌کردند. هابز در «لویاتان» استدلال می‌کرد که انسان‌ها هم در احساسات و هم در توانایی‌شان برای تحمیل خشونت به یکدیگر اساسا برابر هستند و آنها فقط به واسطه این حقیقت که انسان هستند «حق» دارند. لاک هم این فرضیات را پذیرفت و به این مفهوم که حکومت مشروع از هر چیزی غیر از اجماع محکومان می‌تواند برخیزد، حمله کرد. می‌توان شاه را برکنار کرد اما فقط به نام اصل رضایت مردم.
 • انتخابات لهستان دو مرحله‌ای شد

  دنیای اقتصاد: انتخابات ریاست‌جمهوری در لهستان که روز یکشنبه برگزار شده بود به مرحله دوم کشیده شد. بنا بر نتایج اولیه، آندژی دودا، رئیس‌جمهوری کنونی از رقیب خود پیشی گرفته اما موفق به کسب بیش از ۵۰ درصد آرا نشده است. به گزارش رویترز در این انتخابات دودا از حزب ملی‌گرای قانون و عدالت با شهردار لیبرال ورشو، رافاو تِرزاکوفسکی، رقابت می‌کند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر