• اعتراض آمریکا به اسرائیل

  دنیای‌اقتصاد: همزمان با سرکوب معترضان فلسطینی که مخالف اخراج اجباری خانواده‌های خود از منطقه «شیخ جراح» (در بیت‌المقدس شرقیِ اشغالی) هستند؛ ایالات‌متحده «نگرانی جدی» خود در مورد خشونت در بیت‌المقدس را ابراز کرد .جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی دولت جو بایدن در تماس تلفنی خود با همتای اسرائیلی‌اش، نگرانی از ادامه ناآرامی‌ها را به اطلاع مقامات اسرائیلی رساند.
 • دست برتر چین و روسیه

  دنیای‌اقتصاد: آمریکا و متحدانش برای جنگ بزرگ بعدی آماده نیستند. این نظری است که داکوتا وود، محقق هریتیج در امور دفاعی مطرح کرده است. او می‌گوید: ارتش آمریکا یا اندازه، آمادگی و تجهیزات لازم برای پیروزی در جنگ را دارد یا ندارد. عواقب آن، در هر صورت عجیب و غریب است. داکوتا وود در مجله نشنال اینترست می‌نویسد: آیا دولت بایدن و اکثریت دموکرات آن فکر می‌کنند که رقبای اصلی آمریکا منتظرند تا مشکلات داخلی این کشور حل شود و سپس به رقابت نظامی با آمریکا مشغول می‌شوند. در این زمینه دولت افزایش ۷/ ۱ درصدی هزینه‌های دفاعی را برای سال ۲۰۲۲ پیشنهاد کرده که با توجه به نرخ تورم کافی نیست. این در حالی است که بایدن درخواست افزایش ۱۶ درصدی هزینه‌های داخلی را دارد. این مبلغ بیش از ۳تریلیون دلار بوده که از ماه نوامبر پرداخت آن آغاز شده است. گفتنی است بخش عمده این مبلغ برای جبران هزینه‌های شیوع ویروس کرونا در نظر گرفته شده است.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  در پایان دوره اول ریگان، کیسینجر گفت: «من با بیشتر سیاست‌های دولت ریگان موافقت کرده‌ام حتی زمانی که در مورد نحوه ارائه و توجیهشان چندان به‌وجد نمی‌آمدم.» پس از آنکه ریگان دوره دوم خود را تکمیل کرد، کیسینجر اجازه داد که مقداری هرچند ناچیز «وجد» وارد ارزیابی‌هایش شود. او نوشت که «دوره ریگان، دوره عملکرد شگفت‌انگیز بود. او «‌انسجام عالی» و «قدرت فکری قابل‌ملاحظه» را در دکترین سیاست خارجی دنبال می‌کرد. کیسینجر با اتهام «جنایتکار جنگی» که به عقیده عمومی حزب دموکرات تبدیل‌شده بود، به دنبال این نبود که با حمله به تنها متحدان بالقوه‌اش، خود را در گرداب سیاسی غرق سازد. همان‌طور که گفته بود، زمان‌هایی وجود داشت که بازی‌کردن نقش فرصت‌طلب معنا می‌یافت. از نظر کیسینجر، دهه ۸۰ یکی از این زمان‌ها بود.
 • روسیه و غرب؛ خروج از مسیر دیپلماسی

  عابد اکبری کارشناس مسائل بین‌الملل
  ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه هفته گذشته به غرب هشدار داد از «خط قرمز روسیه» عبور نکند، در غیر ‌این ‌صورت با پاسخ «نامتقارن، صریح و سخت» روسیه مواجه خواهد شد. اگرچه موضوعاتی مانند ماجرای ناوالنی و اختلافات بر سر اوکراین شدت یافته و سطح اختلافات را بالا برده است، اما اختلافاتی مانند چچن، گسترش ناتو به شرق، کوزوو، شخص پوتین یعنی کسی که مامور سابق کاگ‌ب بوده است، نزاع قدرت سیاسی-نظامی، انقلاب‌های رنگی، نقش اتحادیه اروپا و سلاح انرژی، درگیری گرجستان، درگیری سوریه و در این بین اختلافات دیگری مانند مداخله در انتخابات یا مرگ جاسوس‌های دو طرف، همیشه و همچنان در بین خطوط تمام مواجهات روسیه و غرب دیده می‌شوند.
 • تز چینی برای جنگ جهانی سوم

  دنیای‌اقتصاد: براساس سندی که محققان آمریکایی به آن دست یافته‌اند، دانشمندان چینی در ۶ سال گذشته خود را برای جنگ جهانی سوم با سلاح‌های بیولوژیکی و ژنتیکی از جمله ویروس کرونا آماده کرده‌اند. این بمب خبری که وزارت خارجه آمریکا هم به آن دسترسی یافته، اصرار دارد که این سلاح‌ها در حقیقت «سلاح اصلی برای پیروزی» در چنین نبردهایی خواهند بود. این اسناد حتی شرایط مناسب برای انتشار یک اسلحه بیولوژیکی را توضیح داده و تاثیری که می‌تواند روی «نظام پزشکی-درمانی دشمن» داشته باشد را مستندسازی کرده است. «تام پیمان» و «مارک نیکول» در گزارش ۸ مه ‌برای «دیلی‌میل» نوشتند، این شواهد جدید که پکن از سال ۲۰۱۵ ویروس‌های کرونا از گونه‌ای مانند سارس را در اقدامات نظامی در نظر داشته ترس و بیم‌هایی در مورد منشأ کووید-۱۹ هم برانگیخته است. چنین است که برخی مقام‌ها همچنان بر این باورند که این ویروس از آزمایشگاهی در ووهان چین گریخته است.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  رونالد ریگان در رقابت برای نامزدی ریاست‌جمهوری در حزب جمهوری‌خواه در سال ۱۹۷۶، با انعکاس شکایت‌های راست پوپولیست، کیسینجر را به تضعیف نظامی ایالات‌متحده، تضعیف متحدانی نظیر تا‌یوان و به‌طور کلی قربانی‌کردن منافع آمریکا برای «خیابان یک‌طرفه»ای که «دتانت» نامیده می‌شد، متهم کرد. او اعلام کرد که کیسینجر باید اخراج شود. کیسینجر در مورد حملات می‌گفت «او مرا دیوانه می‌کند» و در خفا گله می‌کرد که «ریگان نمی‌فهمد چه می‌گوید و در مورد چه سخن می‌گوید.» حزب جمهوری‌خواه هم در نشست خود در همان سال، کیسینجر را به شکل موثر و تحقیرآمیزی سرزنش کرد.
 • روز غم‌انگیز کابل

  دنیای‌اقتصاد: آسمان افغانستان را روز شنبه غم فرا گرفته بود، درست جایی که دختران و پسران مدرسه‌ای قربانیان یکی از وحشی‌ترین حملات تروریستی شدند. قربانیان حمله به مدرسه‌ای در منطقه شیعه‌نشین کابل هر‌چند ۵۸ نفر بودند اما احتمالا با توجه به وخامت حال برخی از زخمی‌ها، این تعداد افزایش یابد. به گزارش الجزیره، در این حمله تروریستی صورت گرفته، ۱۵۰ نفر نیز زخمی شدند. در این راستا مقامات افغانستان روز یکشنبه گفتند که شمار کشته‌های انفجار در نزدیکی مدرسه‌ای در یک منطقه شیعه در غرب کابل به ۵۸ نفر افزایش یافته است، در حالی که پزشکان در تلاشند تا حداقل به ۱۵۰ نفر که زخمی شده‌اند، مراقبت‌های پزشکی ارائه دهند.
 • جمعه خونین مسجدالاقصی

  دنیای‌اقتصاد: آخرین جمعه ماه رمضان مسجدالاقصی شاهد یکی از خونین‌ترین درگیری‌ها بود. درحالی‌که به‌دلیل غصب زمین‌های مورد ادعای شهرک‌نشینان یهودی در بیت‌المقدس شرقی، خشم فلسطینی‌ها رو به افزایش بوده است، روز جمعه در هنگام برپایی نماز در مسجدالاقصی، پلیس رژیم اسرائیل برای متفرق کردن فلسطینی‌های معترض به خشونت متوسل شد و شمار زیادی از معترضان زخمی شدند. پلیس برای متفرق کردن معترضان به استفاده از گلوله‌های فلزی با روکش پلاستیکی و نارنجک‌های گیج‌کننده روی آورد.
 • اتهامات جدید آمریکا علیه انصارالله

  دنیای‌اقتصاد: وزارت خارجه آمریکا می‌گوید حوثی‌ها با خودداری از دیدار با «مارتین گریفیتس»‌ فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در عمان، «فرصتی مهم» را برای اثبات تعهدشان به توافق صلح از دست دادند. با این حال، این وزارتخانه از تمام طرف‌ها خواست که برای پایان دادن به نبرد خشونت بار ۶ ساله وارد مذاکره شوند. وزارت خارجه آمریکا سپس حوثی‌ها را متهم کرد که با تداوم حمله به شهر مأرب به بدتر شدن بحران انسانی در یمن دامن زده‌اند.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  در این آرزو برای ایمن ساختن جهان برای دموکراسی، نومحافظه‌کاران در حال احیای زبان کهن وودرو ویلسون بودند که آن را زبانی «پیشرو» می‌انگاشتند. نومحافظه‌کاران باور داشتند آنگاه که نیروهای ظلم و ستم فائق آمدند، دموکراسی موقعیت اولیه و بدیهی بشریت بود. آرزوی آزادی جهان‌شمول بود و آنها ادعا می‌کردند که پیشنهاد چیزی خلاف آن یعنی مداخله در شکلی از نژادپرستی که در آن تصور می‌شد، مردمان سفیدپوست با میراث و تبار اروپایی از ظرفیت حفظ دموکراسی برخوردار هستند.
 • مجادله لفظی در نشست شورای امنیت

  دنیای‌اقتصاد: دیپلمات ارشد جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده می‌گوید که ایالات‌متحده قوانین بین‌المللی را رعایت می‌کند و در برابر کسانی که این کار را نمی‌کنند، سرسختانه خواهد ایستاد؛ این درست نقطه مقابل اقدامات دوران دونالد ترامپ است. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، آنتونی جی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در دیدار روز جمعه با همتایان خود از چین و روسیه گفت ایالات‌متحده با قدرت در مقابل کسانی که قوانین بین‌المللی را نقض می‌کنند، به‌شدت برخورد خواهد کرد. حتی او معترف شد که این قوانین در دوران ترامپ نقض شده و حالا آمریکا در عکس آن مسیر حرکت می‌کند. این در حالی است که سرگئی لاوروف و وانگ یی، وزرای امور خارجه روسیه و چین در واکنش به این سخنان، آمریکا و غرب را متهم کردند به اینکه قوانین بین‌المللی را به این دلیل طراحی کرده‌اند تا سلطه غرب بر جهان باقی بماند.
 • جنگ داخلی جمهوری‌خواهان

  دنیای‌اقتصاد: لیز چنی، نماینده مجلس نمایندگان ممکن است نقش رهبری خود را در میان نمایندگان مجلس نمایندگان در حزب جمهوری‌خواه از دست بدهد. او به دلیل عدم وفاداری به ترامپ از سوی برخی جمهوری‌خواهان رئیس‌جمهوری سابق تحت فشار قرار گرفته است و احتمال اخراج او می‌رود. به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، چنی نه تنها به استیضاح ترامپ رای مثبت داد، بلکه مرتبا از جمهوری‌خواهان می‌خواست که حقیقت را بگویند. جمهوری‌خواهان می‌گویند تخلف او ادامه انتقادهای لیز چنی از دونالد ترامپ است. لیز چنی از جمهور خواهان خواسته است دست از دروغ گفتن در مورد تقلب در انتخابات بردارند و حقایق را در مورد حمله به کاپیتول هیل، آن‌گونه که وی آن را روز حمله به دموکراسی می‌داند، بگویند.
 • پایان حیات سیاسی نتانیاهو؟

  دنیای‌اقتصاد: «یائیر لاپید» رئیس حزب میانه‌ «یِش آتید» مامور تشکیل کابینه شد. اوحمایت ۵۶ کرسی از ۱۲۰ نماینده کنست را در اختیار دارد؛ اما برای تشکیل کابینه، هنوز نیاز به ائتلاف با دیگر احزاب دارد. لاپید اکنون ۲۸ روز فرصت دارد تا کابینه آتی اسرائیل را تا دوم ژوئن تشکیل دهد. او برای تشکیل حکومت نیاز به ائتلاف با نفتالی بنت، رهبر حزب راست‌گرای «یامینا» دارد.
 • تراژدی اجتناب‌ناپذیر: کیسینجر و جهان او

  باری گوین ترجمه: محمد حسین باقی
  به‌‌رغم تمام توافق‌های آنها در مورد نقش آمریکا در جهان، ناسیونالیست -پوپولیست‌ها و نومحافظه‌کاران نمی‌توانستند چیزی بیش از شرکای ناخوشایند باشند. آنها ممکن است اختلافات خود را در نبرد مشترکشان علیه دتانت خاموش کرده باشند اما شکاف‌ها و اختلافات عمیق بود و به فراتر از مساله یهود تعمیم می‌یافت. پوپولیست‌ها قدرت آمریکا و سیاست مبتنی بر منافع ملی را تحسین می‌کردند اما فاقد چارچوب مفهومی مانند سیاست واقع‌گرایانه کیسینجر و مورگنتا بودند تا محتوای نظری برای ملی‌گرایی‌شان را فراهم سازند.
 • حمایت بلینکن از اوکراین

  دنیای‌اقتصاد: وزیر خارجه آمریکا روز پنج‌شنبه به کی یف سفر کرد و در جریان دیدار با مقامات ارشد اوکراین بر حمایت واشنگتن از آن کشور در تنش با روسیه تاکید کرد. به گزارش رویترز، آنتونی بلینکن در ملاقات با ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، با تاکید بر تعهد واشنگتن به دفاع از «استقلال و تمامیت ارضی» اوکراین به اهمیت مبارزه با فساد مالی گسترده و انجام اصلاحات در آن کشور نیز اشاره کرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر