آرشیو روزنامه شماره ۴۹۰۶ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۹۰۶

 • پروژه عبور از ترامپ کلیـد خـورد

  دنیای‌اقتصاد: جمهوری‌خواهانی هستند که قصد ندارند در انتخابات سال ۲۰۲۰ به دونالد ترامپ رای بدهند و احتمالا رای آنها جو بایدن، نامزد دموکرات‌ها خواهد بود. به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، جورج دابلیو بوش، رئیس‌جمهوری سابق ایالات‌متحده و میت رامنی، نامزد سابق انتخابات ریاست‌جمهوری در سال ۲۰۱۲ و سناتور فعلی این کشور گفته‌اند که قصد ندارند از انتخاب مجدد دونالد ترامپ حمایت کنند. همزمان کالین پاول، وزیر سابق امورخارجه ایالات‌متحده گفته است که نه‌تنها از دونالد ترامپ حمایت نخواهد کرد، بلکه به بایدن رای خواهد داد.
 • سقوط نماد برده‌داری در بریستول

  دنیای‌اقتصاد: روز یکشنبه ۱۸ خرداد تظاهرات ضدنژادپرستی در لندن به خشونت گرایید و معترضان با پلیس حوالی «داونینگ استریت» وارد نزاع شدند. افسران پلیس درحال هل دادن و عقب راندن مردم مشاهده شدند درحالی که برخی از افسران به‌دلیل نزدیک شدن معترضان به خط نیروهای پلیس، درحال مشت زدن به معترضان و دستگیری آنها بودند. «راب پیچتا» در گزارش ۸ ژوئن برای سی‌ان‌ان نوشت، مردم میان سه منطقه متفرق شدند - میدان پارلمان، وایت‌هال و داونینگ استریت- درحالی‌که برخی دیگر از معترضان ویدئوهایی در رسانه‌های اجتماعی پست می‌کردند که نشان می‌داد معترضان درحال بالا رفتن از دیوارها، مجسمه‌ها و چراغ‌های راهنمایی بودند.
 • ریشه‌های نظم سیاسی از دوران پیشا انسانی تا انقلاب فرانسه

  فرانسیس فوکویاما ترجمه: محمد حسین باقی
  دولت روسیه از بسیاری جهات از همتایان فرانسوی و اسپانیایی خود قوی‌تر بود. فرانسه و اسپانیا با حاکمیت قانون- لااقل با نگاهی به فرادستان‌شان- احساس محدودیت می‌کردند؛ امری که به وضوح در روسیه وجود نداشت. حکومت‌های فرانسه و اسپانیا از طریق نکول بدهی، دستکاری در واحد پول و اتهامات جعلی و بی‌مورد از طریق فرآیندهای قانونی طراحی شده برای اخاذی پول، حقوق مالکیت را روزبه‌روز کوچک‌تر می‌کردند. اما حداقل این بود که آنها مجبور به همکاری از طریق نظام قانونی موجود بودند. در عوض، حکومت روسیه، مالکیت خصوصی را بی‌پرده و بدون هیچ تظاهر قانونی مصادره می‌کرد، کل اشراف را وادار کرد که وارد خدمت دولتی شوند و با دشمنان و خائنان هم بدون توجه به رویه‌های قانونی رفتار می‌کرد.
 • توقف اعلام آمار کرونا در برزیل

  رویترز: شمار مبتلایان به کرونا در جهان از هفت میلیون تن عبور کرده و تعداد جان‌باختگان بر اثر این بیماری نیز به بیش از ۴۰۲ هزار نفر رسیده است. درحال‌حاضر شیوع بیماری در کشورهای آمریکای لاتین موجب مرگ‌ومیر بیشتر شده و در راس آنها برزیل قرار دارد. در این شرایط برزیل ارائه آمار جزئی تلفات کرونا را متوقف کرد. تعداد مبتلایان در عربستان نیز از ۱۰۰هزار تن گذشت.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر