آرشیو روزنامه شماره ۴۸۹۴ دنیای اقتصاد

اخبار دنیا - روزنامه شماره ۴۸۹۴

 • جانسون در «اتاق اعدام» نخست‌وزیر

  دنیای اقتصاد: برای بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا، بحث و مذاکره در پارلمان ناهنجار و نامطلوب است، چرا که اعضای هیات قانون‌گذاری از حزب محافظه‌کار او سر و صدا به راه انداخته و داد و فریاد می‌کردند و رقبای بوریس را مسخره و شخص او را مانند بچه مدرسه‌ای‌ها تشویق می‌کردند. این روزها، با اندوه آشکار بوریس، این بیشتر شبیه به یک شهادت قانونی است. بوریس که با یک تالار خالی و خلوت [پارلمان] در برابر وکیلی که تبدیل به اپوزیسیون شد یعنی «کی یر استارمر» مواجه است، باید یک هفته سخت و طاقت‌فرسا را در مورد مواجهه دولتش با کرونا تحمل کند. استارمر، ۵۷ ساله، از تمام مهارت‌های قانونی و دادرسی خود استفاده کرده است. استارمر از تکنیک دادستان استفاده می‌کند یعنی به دام انداختن شاهد با سوالاتی که شما قبلا جواب آن را می‌دانید.
 • بدبینی دموکرات‌های آمریکا به تجارت

  دنیای اقتصاد: مجله آتلانتیک از احتمال تداوم بدبینی به تجارت خارجی در صورت انتخاب بایدن خبر داد. به اعتقاد این مجله لیبرال، دموکرات‌ها از سال ۲۰۰۸ به این سو بارها احتیاط خود را نسبت به پذیرش پیمان‌های تجاری نشان داده‌اند؛ به‌طوری‌که در دوره اوباما تنها ۲توافق مبتنی‌بر تجارت آزاد به تصویب رسید و این برخلاف روندی است که این حزب در دوره ریاست‌جمهوری کلینتون به نمایش گذاشت. در دهه ۱۹۹۰ بیش از ۱۲ توافق و معاهده تجاری در آمریکا به تصویب رسیده بود.
 • ریشه‌های نظم سیاسی: از دوران پیشا انسانی تا انقلاب فرانسه

  فرانسیس فوکویاما ترجمه: محمد حسین باقی
  فرانسه و اسپانیای اولیه مدرن نمونه‌هایی از مطلقه‌گرایی ضعیف و پاسخگویی ناکام بودند. دولت‌هایی که در قرون شانزدهم و هفدهم شکل گرفتند مطلقه بودند زیرا پادشاهانشان قدرت را به شیوه‌ای متمرکز کردند که به‌طور رسمی به پارلمان یا هیچ نهاد نمایندگی دیگری پاسخگو نبود. بازیگران سیاسی و اجتماعی مانند «پارلمان‌ها» و «کورتس‌ها»، «کامونرو»ها و «فروندور»ها، که با پروژه متمرکزسازی دولت مخالف بودند در نهایت شکست را پذیرا شدند.
 • خروج فلسطین از توافقات با اسرائیل

  دنیای اقتصاد: محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، درباره برنامه رژیم اسرائیل برای الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری، گفت که این تشکیلات دیگر تعهدی به اجرای توافقات پیشین با این رژیم و ایالات متحده، از جمله توافقات در امور امنیتی ندارد. عباس این تصمیم را روز سه‌شنبه در جریان نشستی در رام‌الله اعلام کرد. به گزارش الجزیره، او گفت فلسطین هر نوع توافقی را که با اسرائیل داشته است، خنثی می‌کند.
 • زوال قدرت ژنرال حفتر در لیبی

  رویترز: نیروهای هوادار «دولت وفاق ملی» در لیبی می‌گویند که موفق به بیرون آوردن دو شهر در نزدیکی مرز تونس از کنترل نیروهای ژنرال خلیفه حفتر شده‌اند. دفتر روابط عمومی «دولت وفاق ملی» می‌گوید: عملیاتی که از ماه گذشته میلادی در این منطقه آغاز شده بود، نتیجه داده و نیروهای «وفاق ملی» اکنون دو شهر بدر و تیجی را در شمال غرب کشور به تصرف خود درآورده‌اند. سازمان ملل و جامعه جهانی دولت مستقر در طرابلس، موسوم به «دولت وفاق ملی» را به رسمیت می‌شناسند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر